Engelli Maaşı

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Engelli Aylığı Ne Kadar? 2023 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli vatandaşların pek çok sosyal yardımdan faydalanabilmesi mümkündür. Bu noktada engelli maaşı ne kadar oldu şeklinde pek çok soru yöneltilmektedir. Sosyal yardımlar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, il belediyeleri ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bu sayede üç başvuru merkezinin olmasıyla birlikte pek çok engelli vatandaş rahatlıkla başvuru yapabilmektedir.

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?
Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Bu noktada en sık sorulan sorulardan biri de vatandaşların engelli maaşlarının fiyatına ilişkin meraklarıdır. Bilindiği üzere asgari ücrete yapılan zamlar direkt olarak sosyal yardımlara da uygulanmaktadır. Böylece muhtaç ve yoksul kişilerin de sosyal yardımlardan faydalanabilmesi mümkündü. Engelli vatandaşlar da bu sayede geçimini rahatlıkla sağlayabilmektedir. Sosyal yardımlar yalnızca yoksul vatandaşların sosyal yaşama entegre edilebilmesini hedeflediği için birtakım başvuru kriterleri de vardır.

Engelli Aylığı Ne Kadar?

Engelli aylığı fiyatlarının sürekli olarak güncellenmesi insanların aklına engelli aylığı ne kadar sorusunu getirmektedir. Yapılan son açıklamalara göre engelli aylığı da artık bilinmektedir. Bilindiği üzere engelli aylıkları farklı engellilik oranlarına göre verilmektedir. Bu sebeple engelliliği yüzde 40 ila 69 aralığında olan kişilere 1142 lira, yüzde 70 ve üzerinde olan kişilereyse 1687 lira engelli aylığı verilmektedir. Ayrıca sık merak edilen konulardan biri de engelli yakını aylığıdır. Belirlenen son ücretlere göre engelli yakını aylığı da 1124 lira olmuştur. 

Böylece vatandaşların en sık merak ettiği konulardan biri olan engelli aylığının bir açıklığa kavuşması mümkündür. Engelli aylığı alan kişilerin büyük oranda bakıma muhtaç olduğu da bilinmektedir. Bu sebeple engelli yakını aylığı adında yeni bir sistem sunulmaktadır. Devlet yardımları alan engelli vatandaşların refah seviyelerinin düşmemesi için büyük bir gayret gösterilmektedir.

2023 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşlarına düzenli olarak bir güncelleme geldiği bilinmektedir. 2023 engelli maaşı ne kadar sorusu da son dönemin en sık sorulan sorularından biridir. Bu sorunun bu denli sık sorulmasındaki etkenlerden biri de asgari ücret zamlarıdır.

2023 yılı itibarıyla asgari ücrete yeni bir zammın yapılması planlanıyor. Bu sebeple engelli maaşlarında da bir artışın geleceği tahmin ediliyor. Asgari ücrete yapılan zamların ardından sosyal yardımların da yeniden düzenlendiği bilinmektedir.

2021 yılında yüzde 40 ila 69 arasında engelliliği bulunan vatandaşlara verilen yardımlar aylık 661 lira olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra yine 2021 yılında yüzde 70 ve üzeri engelliliği bulunan vatandaşların aldığı aylık ödeme 991 liradır. Engelli maaşlarına yapılan düzenli zamlarla birlikte 2021 yılındaki maaşlara %40’ın üzerinde artış getirilmiştir. Böylece engelli vatandaşların da sosyal yaşama entegre edilmeleri mümkündür. Engelli maaşlarının 2023 yılında da büyük bir zamla birlikte 2 bin liranın üzerine çıkması bekleniyor.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından engelli vatandaşlara verilen aylık ödemeleri alabilmenin bazı şartları vardır. Bu şartlara göre engelliler de aylık ödeme alarak geçim standartlarını yükseltebilmektedir. Engellilerin ilk olarak bu durumu kanıtlayan bir doktor raporuna sahip olması beklenmektedir.

Raporlu bir şekilde engelliliğini kanıtlayabilen kişiler engelli maaşı alma şartları arasında büyük bir kısmı karşılamaktadır. Kişilerde aranan şartlardan bir diğeri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmaktır.

Bu kriterleri ve şartları karşılayan tüm engelliler sunulan sosyal yardımlara başvurabilmektedir. Başvurular genellikle e-devlet üzerinden yapılmakla birlikte farklı kanallardan başvuru yapabilmek de mümkündür. Engelli maaşlarına başvuracak kişilerin engellilik oranlarına göre aylık bir ödeme alması mümkün hale gelmektedir. Bu ödemelerin hedefi de geçim sıkıntısı yaşayan engelli vatandaşların hayata entegre edilmesini sağlamak üzerine kuruludur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan devlet yardımlarına buraya tıklayarak başvurabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığına ilişkin detaylar hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

E-devlet üzerinden yapılan geçmiş başvuruları incelemek ve başvuruya ilişkin son gelişmeleri görüntüleyebilmek için buraya tıklayınız.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen engelli evde bakım ödemelerine başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Engelli maaşı için başvuruları e-devlet üzerinden yapmak mümkün. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek e-devlet sisteminden sosyal yardımlara başvurulabilmektedir;

Online olarak başvuru yapmak için e-devlet portalına bilgileriniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir.

Portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Hizmetleri” yazınız.
Çıkan sonuçlardan “Sosyal Hizmet Başvurusu” seçeneğini tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağında “Yeni Başvuru” kutucuğu göreceksiniz, o kutucuğa tıkladığınızda başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Ardından istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sosyal yardımlara il belediye binalarına giderek yetkililerin yönlendirmeleri doğrultusunda başvuru yapmak da mümkündür.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com TİKTOK / İNSTEGRAM

Engelli maaş ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelli-maasi/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu