Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? 2023 Temmuz Ayı Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

2023 Temmuz Ayı Engelli Maaşı! 2023 Temmuz Ayı Engelli Maaşı Zam Yapıldı Mı? Engelli Maaşı Nasıl Başvurulur, Şartları Nelerdir?

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu Temmuz 2023

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu
Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? 2023 Temmuz Ayı Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? 2023 Temmuz Ayı Engelli Maaşı! 2023 Temmuz Ayı Engelli Maaşı Zam Yapıldı Mı? Engelli Maaşı Nasıl Başvurulur, Şartları Nelerdir?

Temmuz ayı itibarıyla engelli maaşı da tıpkı asgari ücret gibi arttı. Yapılan zam sonrası engelli maaşları şu şekilde belirlendi:
– Yüzde 40-69 oranında engellilik durumu bulunanlar için ödenen engelli maaşı 1738 TL’den 2330 TL’ye yükseldi.
– Yüzde 70 ve üzeri engellilik durumu olanlar için ödenen engelli maaşı ise 3201 TL oldu.

Engelli Maaşında Yüzde Kaç Zam Geldi?

Engelli Maaşı Ne Kadar? 2023
Asgari ücrete yapılan yüzde 34,04’lük zam, engelli maaşına da yansıdı ve yüzde 40-69 oranında engellilik durumu bulunanlar için ödenen maaş yüzde 34 oranında, yüzde 70 ve üzeri engellilik durumu olanlar için ödenen maaş ise yüzde 35 oranında arttı.

Hangi Engellilik Oranı İçin Kaç TL Engelli Maaşı Alınabilir?

Engelli maaşı, engellilik oranına göre belirlenmektedir. Yüzde 40-69 oranında engellilik durumu bulunanlar 2330 TL, yüzde 70 ve üzerinde engellilik oranı olanlar ise 3201 TL engelli maaşı alabilirler.

Engelli raporlarının süreleri uzatıldı mı
Asgari Ücret Artışı Engelli Maaşını Nasıl Etkiledi?

Asgari ücret artışı, engelli maaşlarını da etkiledi. Zira engelli maaşı, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 50’si olarak belirlenmektedir. Bu nedenle asgari ücrete yapılan yüzde 35’lik zam, engelli maaşlarına da yansıdı ve artış yaşandı.

Engelli Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

Engelli maaşı, engellilik oranına göre belirlenmektedir. Yüzde 40-69 arasında engellilik durumu bulunanlar için engelli maaşı, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 50’si üzerinden hesaplanmaktadır. Yüzde 70 ve üzerinde engellilik oranı olanlar ise asgari ücretin brüt tutarının yüzde 70’i üzerinden hesaplanan engelli maaşı almaktadırlar. Engelli maaşlarında mevsimlik işçilik, stajyerlik, evlatlık, yardımcı ve koruyucu aile gibi durumlarda bazı düzenlemeler yapılabilmektedir.

Engelli maaşı kaç TL olacağına dair net bir tutar önceden belirlenmediğinden, asgari ücrete yapılacak zam oranına göre engelli maaşları da hesaplanmaktadır. Bu nedenle, asgari ücrette yaşanan artışlar, engelli maaşlarını da etkilemektedir.

Engelli vatandaşlar için bu maaşlar, onların yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlayan önemli bir gelir kaynağıdır. Bu nedenle, engelli maaşlarındaki artışlar oldukça önemlidir ve milyonlarca vatandaşı doğrudan etkilemektedir.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM /// TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

40 Yorum

 1. Lütfen vatandaşlık maaşı aile destek alana otomatik olarak bağlansın ihtiyacımız var yetinemiyoruz

 2. Ev ziyaretine gelinmişti zaten.Aile destek ödemesi bitince çok zor olacak çünkü hiçbir destek yok başka.Aile destek ödemesi alanlar otomatik vatandaşlık maaşı bağlansın lütfen..

 3. Aile destek.alanlar otomatik vatandaşlık.maasina bağlansın sesimizi duy sayin cumhurbaskani biz sizi yalnız koymadık sizde bizi yalniz koyma

 4. aile destek maaşı kiramı bile karşılamıyor vatandaşlık maşı olsun ne yapacağımızı şaşırdık borç ala ala nereye kadar sabredeceğiz sesimizi duyun

 5. Sosyal yardim alanlar vatandaslik maaşı otomatik olarak baglansn lutfen yardmlarnz devm etsn ihtiyacmz var..

 6. #aile destek alanlar vatandaşlik maaşına otamatik olarak bağlansın bakanım lütfen bizleri mağdur etmeyin…

 7. #AİLE DESTEK almanlar ototmatik vatandaşlık maşını alsın lütfen# ben iki çocuk annesiyim sosyal yardım dan aldığım para ile geçinmek için mücadele ediyorum ama gecinemiyorum kirada oturuyorum kaç bayram geçti bi bayramlık alamıyorum çocuklarıma çocuk anlamiyor ki yok diyorsun anlamiyor bayram geliyor kapılarımı açmıyorum şeker toplamaya gelen çocuklara verecek şekerim olmadığı için lüften duyun artık bizi sayım devlet büyüklerimiz

 8. Aile destek alanlar otomatik vatandaşlık maaşı alsın isallah sayın aile bakanim sesimizi duyun

 9. Ben hatay deprem bölgesinden yazıyorum bu zor dönemlerde çocuklarımıza gerekli eğitim ve ihtiyaçlarını karşılamak için aile destek ödemesinin aynı şekilde vatandaşlık maaşında devam etmesini istiyoruz

 10. Vatandaşlık maaşı aile destek alanlara otomatik olarak bağlanmasını talep ediyoruz ve Aile destek ödemesinin de son ay ki ödemesini kurban bayramı öncesi yatmasını rica ediyoruz🙏

 11. Artık yalvarıyoruz
  #ailedestekmaaşıalanlar
  #vatandaşlıkmaaşıotomatikolarakbağlansın
  Sesimizi duyun artık
  Çok zor geçiniyoruz hayat çok pahalı geçinemiyoruz dayanacak gücümüz kalmadı
  Aile destek paketi alanlar vatandaşlık maaşı otomatik olarak bağlansın çünkü bazı insanlar nerden ve nasıl başvuru yapacaklarını bilmiyorlar o yüzden otomatik olarak bağlanmasını talep ediyoruz.

 12. Vatandaşlık maaşı aile destek alanlara otomatik bağlansın olmazsa gerçekten büyük sıkıntı çekeceğiz

 13. #vatandaslikmaasi aile destek yardımı alanlara otamatik olarak bağlansın gerçekten çok iyi olur bizler için biraz olsun rahatlariz

 14. Aile destek alanlar otomatik vatandaşlık maaşı olsun lütfen sesimizi duyun ufakta olsa işimi görüyor kiraciyim lütfen yardımlarınızı bizden eksik etmeyin

 15. Aile destek alanlar otamatik vatandaşlık maaşı olarak bağlansın ihtiyacımız var duyun sesimizi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu