Engelli Maaşı

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Engelli Maaşı Ne Kadar Olacak? Engelli Maaşını Kimler Alabilir? Engelli Maaşı Neye Göre Hesaplanır? Engelli Maaşı Sorgulama?

Engelli maaşı ne kadar olacak

Her sene sonunda olduğu gibi, 2022 yılının son aylarına yaklaştığımız şu günlerde de engelli maaşları ve diğer tüm kurum ve kuruluş, asgari ücret gibi maddi getiri oranlarına da zamlar yapılacağı beklentisi devam etmektedir. Bu haberler gündeme gelmişken, engelli maaşı alanlar da yeni zamlar ile engelli maaşı ne kadar oldu veya ne kadar olacağını merak ediyor durumdadırlar.

Engelli bireylerimiz, çalışma hayatında aktif olamadıkları için ya da çok az bir ücretle çalıştıkları için geçim konusunda elbette sıkıntılar çekmektedir. Özellikle hayat pahalılığı, alım gücünün düşmesi, sağlık vb. harcamalardan ötürü yeni maaşın artması onları biraz da olsa rahatlatacaktır. Peki gündemde olan engelli maaşları ne kadar oldu? Kimler faydalanabilecektir?

Engelli Maaşı Ne Kadar Olacak

Engelli maaşı ne kadar olacak

Engelli maaşları, hayatlarını başkalarına bağıl bir şekilde yaşayan, ya da tek başına yaşamakta olup çalışma hayatlarında aktif olmayan, refah düzeyi diğer vatandaşlara oranla biraz daha zorlaşan vatandaşlarımıza verilen, yaşamlarını idame ettirme konusunda daha da kolaylık sağlayacak maddi yardımlardır. 

2022 yılının ikinci yarılarını bitirmek üzereyiz, engelli maaşı ne kadar oldu, engelli maaşlarında da bir artış söz konusu olmuştu. Son olarak ödenmekte olan engelli maaşları, oranlara bağlı olarak %40 ve %69 arası raporlu vatandaşlara 1.124 lira olarak, %70 ve üzeri raporlu vatandaşlara ise 1.687 lira olarak ödenmektedir. 

Bundan sonraki dönemde engelli maaşı ne kadar oldu veya ne kadar olacak sorusunun cevabı merak konusu oldu.

Engelli maaşlarında da elbette asgari ücrete doğru orantılı şekilde artışlar düzenlenecektir. Fakat net bir miktar vermek doğru değildir. çünkü ne kadar olacağına dair bir söylem ya da açıklama söz konusu değildir. 

Engelli Maaşını Kimler Alabilir?

Engelli maaşı ne kadar olacak

Engelli maaşlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, öncelikle sağlık kurullarına giderek engelli raporlarını almaları gerekecektir. Buna orantılı olarak rapor sahibi kişiler belirli şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Belirlenmiş olan şartları taşıyan vatandaşlarımız engelli maaşından faydalanabilecektir. Bu şartlarda;

 • Öz ihtiyaçları karşılayamamak.
 • Engel durumu için en az %40 rapor.
 • Yaşamsal fonksiyonları kullanamamak.
 • Herhangi bir gelir kaynağının olmaması. 
 • Kanser hastası olmak.
 • kronik hasta olmak.
 • Yeme-içme-bakım karşılayamamak.
 • Bedensel sağlık sorunlarına sahip olmak.
 • İç organlarda hasarlı olmak.

Engelli maaşlarından yararlanabilecek olan vatandaşlarımız, yukarıdaki grupların içerisinde olan kişilerdir. Bu şartları taşıyanlar engelli maaş başvurularını rahatlıkla yapabilirler.

Engelli Maaşı Neye Göre Hesaplanır?

Engelli maaşı ne kadar olacak

Engelli maaşları, engel durumu olan vatandaşlara verilmektedir. Tabi her engel durumu olan vatandaşlar yararlanamaz. Durumu iyi olanlar, gelir imkânı yüksek olanlar, raporu yüzde kırk altı olanlar maaş alamayanlar grubunda olacaktır. 

Engelli maaşları, ağır engelli ve normal engelliler olarak farklı şekilde hesaplara yatmaktadır. Engel durumunuz %40 üzeri ve %70 altında ise yaklaşık olarak 1.124 lira maaş alacaksınızdır. Eğer raporunuz %70 ve %70 üzeri ise engelli maaşınız 1.687 lira olarak hesabınıza yatacaktır.

Engelli Maaşı Sorgulama?

Engelli maaşı almaya hak kazanmış olan vatandaşlarımız, her ayın biri ile dokuzu arası belirlenmiş anlaşmalı bankalar üzerinden hesaplarını kontrol ederek yatıp yatmadığını inceleyebilirler. Bunun yanı sıra e-devlet sistemleri üzerinden de kolaylıkla engelli maaşlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Engelli Maaşları Ne Zaman Yatar?

Engelli maaşı ne kadar olacak

Engelli maaşı başvurusu yapmış olan vatandaşlarımız, engelli maaşlarını onaylandıkları aydan sonraki ilk ay içerisinde alacaklardır. Engelli maaşları, hesaplarınıza TC. kimlik numaranızın son hanesine göre yatacaktır. Buna bağlı olarak TC. kimlik numarasının son hanesi;

 • 0-5 olanlar ayın 5’i
 • 1-6 olanlar ayın 6’sı 
 • 2-7 olanlar ayın 7’si
 • 3-8 olanlar ayın 8’i 
 • 4-9 olanlar ayın 9’u paralarını alacaktır. 

İlgili başlıklar;

PTT engelli maaşı sorgulama!

Engelli maaşı alanlara müjde!

Engelli maaşı internetten başvuru!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu