Çalışma YaşamıEKPSS

Engelli öğretmenler Bakanlık önünde buluştu: Atama isyanı

MEB’in yalnızca 500 atama yapılacağını açıklaması üzerine bir araya gelen engelli öğretmenler, Bakan Selçuk’a tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen 3 bin engelli öğretmen adayına karşın 2019 yılında yalnızca 500 engelli öğretmen atamasının yapılacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2019 bütçe görüşmelerinde engelli öğretmen ataması yapılacağına ilişkin verdiği söze karşın kontenjanın düşük belirlenmesi, engelli öğretmen adaylarının tepkisini çekti. Engelli Öğretmenler Platformu, MEB önünde bir araya geldi. Atama bekleyen engelli öğretmen sayısının 3 bin olduğunu açıklayan platform sözcüleri, tüm engelli öğretmenlerin atanmasının yapılması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘HAYAT BİZE ZAMAN VERMİYOR’

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli personel atamalarının 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53’üncü maddesine göre bütçe sınırlamasına tabi olmadan yapılması gerektiğinin altını çizen öğretmenlerin açıklamasında şunlar kaydedildi: “Sesimizi duyurmak için her yolu denedik. Atanmak için bir yıldır mücadele veriyoruz. Bizim için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı olmadığını çok iyi biliyoruz. Engelli öğretmenlerin ‘peyderpey’ atanacağını söyleyen Sayın Bakanımız, size sesleniyoruz, hayat bize peyderpey zaman vermiyor.”

Engelli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a şu soruları da yöneltti:

♦ Kemik kanseri olduktan sonra yalnızlığa terk edilen Ayşegül öğretmenin aslında anaokulu öğretmeni olduğunu biliyor musunuz?

♦ Ameliyatlı beliyle markette ağır kutular taşıyan Güneş öğretmenin aslında Edebiyat öğretmeni olduğunu biliyor musunuz?

 

Kaynak: birgun.net / Mustafa Mert Bildircin


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu