Çalışma YaşamıEKPSS

Engelli öğretmenlerden kontenjan tepkisi: “Tüm engelli öğretmenler atanmalı”

MEB, atama bekleyen 3 bin engelli öğretmen adayına karşın yalnızca 500 engelli öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Bakanlık önünde bir araya gelen engelli öğretmenler, “500 kontenjanı kabul etmiyoruz” sözleriyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen 3 bin engelli öğretmen adayına karşın 2019 yılında yalnızca 500 engelli öğretmen atamasının yapılacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2019 bütçe görüşmelerinde engelli öğretmen ataması yapılacağına ilişkin verdiği söze karşın kontenjanın düşük belirlenmesi, engelli öğretmen adaylarının tepkisini çekti.

Sayının hayal kırıklığı yarattığını belirten Engelli Öğretmenler Platformu, “Anayasamızın ‘sosyal devlet’ anlayışı kapsamında pozitif ayrımcılık bekliyor, 500 kontenjanı kabul etmiyoruz” açıklamasında bulundu.

Engelli öğretmen kadrosu için belirlenen kontenjana tepki gösteren Engelli Öğretmenler Platformu, MEB önünde bir araya geldi. Atama bekleyen engelli öğretmen sayısının 3 bin olduğunu açıklayan platform sözcüleri, tüm engelli öğretmenlerin atanmasının yapılması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

“HAYAT BİZE ZAMAN VERMİYOR”

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli personel atamalarının 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53’üncü maddesine göre bütçe sınırlamasına tabi olmadan yapılması gerektiğinin altını çizen öğretmenlerin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“ Sesimizi duyurmak için her yolu denedik. Atanmak için bir yıldır mücadele veriyoruz. Bu süreçte basın açıklamaları, sosyal medya etkinlikleri yaptık ve TBMM’deki toplantılara katıldık ama sesimizi duyuramadık. Bizim için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı olmadığını çok iyi biliyoruz. Engelli öğretmenlerin ‘peyderpey’ atanacağını söyleyen Sayın Bakanımız, size sesleniyoruz, hayat bize peyderpey zaman vermiyor.”

BİLİYOR MUSUNUZ?

Engelli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a şu soruları da yöneltti:

  • Kemik kanseri olduktan sonra yalnızlığa terk edilen Ayşegül öğretmenin aslında anaokulu öğretmeni olduğunu biliyor musunuz?
  • Ameliyatlı beliyle markette ağır kutular taşıyan Güneş öğretmenin aslında Edebiyat öğretmeni olduğunu biliyor musunuz?
  • Günlük 5 TL’ye araba yıkayan Mehmet öğretmenin aslında Fen Bilgisi öğretmeni olduğunu biliyor musunuz?

 

Kaynak: birgun.net / Mustafa Mert Bildircin

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu