Engelliler Dostu

Engelli Otobüs Kartı Yenileme: Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Engelli Otobüs Kartı Yenileme! Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır 2023? Engellilerin Ücretsiz Seyahat Hakkı Genişletildi

Engelli otobüs kartı yenileme hizmeti ile ücretsiz seyahat hakkından faydalanmak mümkündür. Engelli vatandaşlar ve aile bireyleri ücretsiz bir şekilde engelli otobüs kartı ile seyahat edebilir. Bunun için bağlı bulunduğunuz belediyenin belediye otobüsleri şubelerine gitmeniz gerekir. Engelli otobüs kartı da diğer engelli sosyal yardımları gibi bir hak olarak tanımlanmıştır.

Engelli Otobüs Kartı Yenileme! Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır
Engelli Otobüs Kartı Yenileme! Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır

Belediyenin bazı merkezlerinde kimlik kartıyla birlikte mevcut engelli otobüs kartı yenileme işlemleri gerçekleşir. Yenileme işlemini şu sebeplerden dolayı yaptırabilirsiniz;

  • Geçerliliği biten bir kartın yenilenmesi için
  • Kaybolan bir kartın tekrar çıkarılması için
  • Engelli durumunun değişmesi üzerinde yenileme işlemleri

Engelli birey otobüs kartı yenileme işlemlerinde kimlik kartı ile birlikte şehir içinde ücretsiz seyahat gerçekleştirebilecektir. Her büyükşehir belediyesinde bulunan bu hizmet karşılığında engelli bireyler ve ailesi engelli otobüs kartı ile ücretsiz seyahat hakkına sahiptir.

Sadece belediye otobüslerinde geçerli olan bu engelli otobüs kartı engelli kimlik kartı ile birlikte alınabilir. Engelli otobüs kartı başvurusu yapmak isteyenler belediyeye giderek ilgili başvurularını talep edebilir.

Engelli otobüs kartı yenileme hizmetinden yararlanabilmesi için belediyeye gitmesi gerekir. Bağlı bulunduğunuz Büyükşehir belediyeye giderek kart yenileme işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. Kartı yenilerken sizden istenen bazı belgeler olabilir. Bu belgeler şu şekilde açıklanabilir;

  • Kimlik fotokopisi
  • Vesikalık fotoğraf
  • Engelli raporu örneği

Engelli kartı için tüm engelli bireyler ve yakınları ücretsiz bir şekilde başvuru yapabilir. Raporlarında en az %40 oranında engeli bulunan her engelli birey kanun gereğince ücretsiz bir şekilde seyahat edebilir. Engelli kurulundan alınan veriler tarafından verilen engelli kimlik kartı ve diğer belgelerle birlikte Büyükşehir belediye ana binasına gidip işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır 2023?

Engelli kimlik kartı almak isteyen kişiler bağlı bulunduğu belediyeye gitmelidir. Hem engelli için hem de engelliye refakat edenler için resmi gazetede yayınlanan kanuna göre değişiklik yapılması öngörülmüştür. Bu hususta Ankara Büyükşehir belediyesinin yaptığı açıklama dikkate alınmalıdır. Tüm belediyeler aynı yolu izleyecektir. 

Belediyelerin sağladığı engelli kimlik kartıyla seyahat kartı hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler ulaşımda refakatçi hakkına sahiptir. Yani engelli kimlik kartıyla ücretsiz seyahat ederken engellinin yanında bulunan bir kişi yine aynı şekilde ücretsiz seyahat edebilir. Engelli kişi ve refakatçisi bu sayede şehir içinde belediyenin toplu taşıma araçlarını kullanabilir. 

Engelli kişilerin ücretsiz seyahat edebilmesi için belediyeden kimlik kartı alması lazımdır. Çünkü bu kimlik kartı otobüse bindiğinizde okutularak işleme girer. Bu sebepten dolayı engelli bireyler mutlaka bu karta sahip olmalı ve belediye otobüslerini ücretsiz bir şekilde kullanabilir. Sadece belediye otobüslerinde geçerli olan bu kimlik kartının yenileme süresinde mutlaka yenilenmesi lazımdır.

Engellilerin Ücretsiz Seyahat Hakkı Genişletildi

Engelli ücretsiz seyahat hakkı kartın geçerlilik süresinin dolduğu zamana kadar devam eder. Engelliler için ücretsiz seyahat hakkı ve indirimler genişletilmiştir. Bu engelliler hakları sayesinde engelli bireyler şehir içi ulaşımlarında ücretsiz haklarını kullanırken şehir dışı ya da yurt dışı yolculuklarında ise indirimli fiyatlarla bilet alabilir.

Bu sayede engelli birey için avantajlı bir ulaşım imkanı sağlanmış olur. Ulaşımda rahat ve kolay bir şekilde bir yerden bir yere gitmeyi kolaylaştıran ücretsiz seyahat tüm engelliler için engelleri aşar.

Engelli bir kimse seyahat için ücretsiz kartını kullanabilir ve aynı şekilde bir kişi olacak refakatçisi adına da bu hizmetten yararlanabilir. Refakatçi ve engelli kimse sağlayacağı engelli kartıyla birlikte ücretsiz seyahatten yararlanmaktadır. 

Ücretsiz seyahat hakkı sadece engelli bireylerin yararlanabileceği bir haktır. Engelli bireylere ayrıcalık tanımak için kanunda geçen bu ücretsiz hak kullanılabilir. Engelli vatandaş sadece bir başvuru formu ve gerekli evraklarıyla birlikte bu kartı alabilir. Engelli birey ve refakatçisi mutlaka seyahat hakkını ücretsiz bir şekilde kullanmalıdır.

Büyükşehir belediye kart işlemleri merkezine giderek kartınızı yenileyebilir ya da en baştan kart için başvuru yapabilirsiniz. Her şehrin kendi işlem merkezi bulunur. Karta sahip olmak isteyenler sadece belediyenin otobüslerinde veya diğer toplu taşıma araçlarında bu kartı kullanabilir. Tüm engelliler en az %40 oranında engel durumuna sahipse bu haktan yararlanabilir.

Ücretsiz seyahat hakkı sağlanan engelli bireyler kart geçerlilik süresi boyunca şehir içi ulaşımlarında bu kartı istediği şekilde kullanabilir. Sadece kendi ve bir kişilik refakatçisi için bu kartı kullanmaktadır. Bir başkası adına bu kart kullanılamaz. Ayrıca engelli dışında kimse bu kartı kullanarak seyahat edemez.

Engelli hakları ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com//


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu