Güncel

Engelli rampaları ve taban takip şeritleri “erişilemez” durumda

Görme ve fiziki engellilerin sosyal yaşamlarındaki greksinimlerini özgür olarak giderebilmeleri için uygulanan özürlü rampaları ve taban takip şeritleri, özürlü bireyler için eziyete dönüştü. Diyarbakır’dahi özürlü rampaları ve taban takip şeritleri üstüne konulan türlü eşyalar ve vasıtalar sebebi özürlü vatandaşlar ilerleyemez hale geldi.
Fiziksel ve kör vatandaşlar hayatın içerisinde pekçok güçlükle karşılaşıyor. Engelli yurttaşların yaşamlarını basitleştirmek için özürlü rampaları ve taban takip şeritleri yapıldı. Engellilerin yaşamlarını basitleştirmek için uygulanan bu çalışmalar, birtakım yurttaşların anlayışsız tavırları sebebi ile çileye dönüştü. Engelli rampaları ile kaldırım taban takip şeritlerinin üstüne konulan türlü nesne ile vasıtalar, özürlü vatandaşlar ilerleyemez hale getirdi.

“Esnaf arkadaşlarımız empati kursunlar”

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Akif Karakaş, esnaf ve sürülerin empati kurmaları gerekliliğini söyleyerek, kamu kurum ve kuruluşlarının dahi bu hususta cezai prosedür programı gerekliliğini söylem etti. Engelli yurttaşların en mühim sorunlarından birinin de ulaşım ve ulaşım sorunu olduğunu bildiren Karakaş, kendilerinin evlerinden çıkıp bir yerlere gitmek istedikleri vakit hayat sürdürdükleri en büyük problemin kaldırımlardaki ulaşım sorunu olduğunu kaydetti. Özelikle Diyarbakır’dahi bunu ziyadesiyle hissettiklerini söylem eden Karakaş, “Özelikle esnaflarımız bakkal, kahvehane, döneciler kaldırımlardaki taban takip şeritlerini, türlü eşyalarla işgal ediyor, bizim yürüme alanımızı maalesef daraltıyor. Ben esnaf arkadaşlarımıza buradan yeniden anons etmek istiyorum. Empati kursunlar, kör vatandaşlarımızın taban takip şeritlerine eşyalarını koymasınlar. Çünkü biz görme engelliler yolda yürüdüğümüz vakit yolumuzun açılmış olduğunu düşünüyoruz. Bastonumuzla taban takip şeridini izleyerek yürüdüğümüz için, ansızın bir mani bu türlü kazalara sebebiyet veriyor. Başımızı çarpabiliyoruz, düşebiliyoruz. Bunu yaşam sürdüren pekçok arkadaşımız var” dedi.

engelli rampaları

“Caydırıcı cezaların uygulanmasını bekliyoruz”
Denetim manasında dahi bilhassa zabıtaların kaldırım işgali yapan esnafa ceza kesmesi gerekliliğini altını çizen Karakaş, “Bedensel özürlü arkadaşlarımız ve bizim açımızdan de geçerli bu. Taban takip şeridi bitiminde özürlü rampaları var. Engelli rampalarının önüne bilinçsizce park edilen vasıtalar var. Engelli rampalarının önüne vasıta park etmek yasak. Vatandaşlarımız maalesef ki, bu yasağı ya bilmiyor veya bilmezden gelip özürlü rampası önüne aracını park ediyor. Kurum ve kuruluşlarımızdan dahi bu anlamda caydırıcı cezaların uygulanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı