Engelliler Dostu

Engelli Rapor Hesaplama! Engelli Rapor Oranları

Engelli Rapor Hesaplamak! Engelli Rapor Oranları! Engelli Oranı Hesaplama! Ortopedi Özür Oranı Hesaplama! Göz Engeli Raporu Hesaplama! Engelli Raporu Hesaplama Programı!

Engelli Rapor Hesaplama

Engelli raporu alıp, yaşam standartlarını yükseltmek ve sosyo – ekonomik açıdan rahat etmek isteyen vatandaşlar, engelli rapor hesaplama yaparak bu raporu almak istiyor. Belirlenen rapor sayesinde, zihinsel ya da fiziksel engeli bulunan vatandaşlar devletin ya da belediyelerin onlar için düzenlemiş olduğu yardım projelerinden süreli ya da süresiz bir şekilde fayda sağlayarak hayatlarını daha düzenli bir şekilde yaşayabiliyorlar.

Engelli Rapor Hesaplama! Engelli Rapor Oranları
Engelli Rapor Hesaplama! Engelli Rapor Oranları

 Engelli vatandaşlar için anayasaya kabul edilen 9463 sayılı kanun 30 Mart 2013 gününde resmi gazetede yayımlanarak kesinliğe kavuşmuştur. Bu tarihten itibaren devlet ya da belediyeler engelli yurttaşlar için devamlı olarak yardım projeleri başlatmaya başladı.

Belirlenen kanun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortaklaşa aldığı kararlar sonucu belirlenmiştir. Verilecek yardımlara, destek politikalarına ve erken emeklilik haklarına sahip olmak için öncelikle engelli rapor hesaplama yapmanız gereklidir.

Devlet tarafından belirlenen engelli yüzdesine ulaşırsanız, kanunda belirlenen tüm haklara ömür boyunca sahip olabilirsiniz. Sahip olduğunuz rahatsızlığın hayatınızı ne kadar zorlaştırdığını araştıran ve raporu bu duruma göre hazırlayan kurumlar is, tam teşekküllü devlet hastaneleridir. 

Belirlenen engelli rapor hesaplama oranları ise Balthazard raporu üzerinden her engel türü ayrı ayrı belirtilerek yapılmaktadır. Ayni eğer gözünüzde % 50 engel, kulağınızda da % 25 engel varsa, raporunuz öncelikle görme engeli olarak belirlenir.

Engelli Rapor Oranları

2022 senesinde geçerli olan engelli rapor hesaplama oranları genel olarak % 50 olarak belirlenmiştir. Ama eğer engelli birey 60 yaş ve üzerindeyse bu engel oranına % 10 daha ilave edilir. Engelli rapor oranınızın % 50’nin üzerinde çıkarsa aşağıda belirtilen indirim ve yardım politikalarından hayat boyu fayda sağlayabileceksiniz. Devletin engelli vatandaşlar için sunduğu yardım politikaları ise şu şekilde belirlenmiştir;

  • Uçak bileti alırken indirim
  • Araç alımlarda ÖTV indirimi
  • Devletin belirlemiş olduğu kurum ve kuruluşlarda öncelik hakkı
  • Toplu taşımalarda indirim
  • Müzelere ücretsiz giriş hakkı
  • Emlak vergisi indirimi ya da muafiyeti
  • Belediyelerin düzenlemiş olduğu yardımlarda öncelikli olarak bulunma hakkı

Engelli Oranı Hesaplama

Yukarıda belirttiğimiz yardım destek projelerine dâhil olmak isteyen engelli vatandaşlar, engelli rapor hesaplama nasıl yapılır diye araştırma yapmaya başladı. Devlet tarafından belirlenen ve uygulanan engelli rapor hesaplama yöntemi ise şu şekilde açıklanmıştır. 

Engelli Rapor Hesaplama! Engelli Rapor Oranları
Engelli Rapor Hesaplama! Engelli Rapor Oranları

Engelli rapor oranınızı belirlemek için, önce hangi oranda daha fazla engele sahip olduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Bu oranı belirledikten sonra ikinci engel oranınızla ilk engel oranınızı çarpmanız lazım. Çıkan sonucu 100 e böldükten sonra ilk engel oranınızı 100 e böldüğünüz rakamla toplayarak sahip olacağınız raporu kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. 

Ortopedi Özür Oranı Hesaplama

Ortopedik özür oranı hesaplama yapmak isteyen vatandaşlar için diyebiliriz ki, bu engel türünün rakamsal bir kıstası bulunmamaktadır. Eğer sahip olduğunuz engel durumu, günlük hayattaki aktivitelerinizi kısıtlıyorsa ya da bu engel yüzünden tek başınıza yaşayamayacak duruma geldiyseniz, tam teşekküllü bir hastaneye giderek ortopedi özür oranı hesaplama yapabilirsiniz. Ama engelli ÖTV indirimden fayda sağlamak isteyen vatandaşlar kesinlikle % 40 engel oranına sahip olması gerekmektedir.

Göz Engeli Raporu Hesaplama

Eğer görme yetinizde bir sorun varsa ve bu durum artık sizin günlük hayatınızı etkileyecek bir düzeye ulaştıysa göz engeli raporu hesaplama işlemi için hastanelerin göz polikliniğine gitmeniz gerekmektedir. Bu göz engel raporu almanız için en az tek gözünüzde % 32 oranında görme kaybı olması gerekmektedir. Bu oran ise, size yapılan göz muayenesi sonrasında tespit edilmektedir.

Engelli Raporu Hesaplama Programı

Eğer siz de sahip olduğunuz engel türünü belirlemek için engelli raporu hesaplama programı arıyorsanız https://www.iskur.gov.tr/isveren/engelli-istihdami/ linkine tıklayarak hızlı ve güvenilir bir şekilde engel oranınızı belirleyebilir ve gerekli kurumlara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu programın adı ise Blathazard hesaplama programı olarak bilinir.

Göz Özür Oranı Hesaplama Programı

Göz özür oranı hesaplama programı kullanmak sizin bir işinize yaramaz. Çünkü göz engelinizi sadece göz polikliniğine giderek belirleyebilirsiniz. Belirlenen bu göz engel oranını ise diğer engel türlerinizle birlikte yukarıdaki linki kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Balthazar Raporu Hesaplama

Engelli bireyler, sahip oldukları engel türünün hangi derecede olduğunu belirlemek için Balthazar raporu hesaplama işlemi yapıyorlar.

Açıklanan bu hesaplama işlemini, devlet engel oranlarını belirlemek için kullanmaktadır. Eğer sizin de birden fazla engel oranınız varsa ve devletin sizden istediği engel oranına sahip olup olmadığınızı Balthazar raporu hesaplama işlemi ile anlayabilirsiniz.

Engelli rapor hesaplama ilgili başlıklar ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu