Engelli Maaşı

Engelli Rapor Oranları Nasıl Hesaplanır?

Engelli Rapor Oranları! Engelli Rapor Oranı Hesaplama! Balthazard Formülü İle Engelli Oran Hesaplama! Engel Yüzdesi Hesaplama

Engelli Rapor Oranları

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli Rapor Oranları! Engelli Rapor Oranı Hesaplama! Balthazard Formülü İle Engelli Oran Hesaplama! Engel Yüzdesi Hesaplama

Engelli rapor oranları, sahip olduğunuz engel türünün hayatınızı etkileme durumuna ve engelin sizde bıraktığı etkilere göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplanmaların tümü ise tam teşekküllü devlet hastanelerinde belirlenmektedir. Belirlenen engel raporları da bu hastanelerin heyet kurullarından alınmalıdır.

Engelli Rapor Oranları
Engelli Rapor Oranları

Heyet kurulu dışında alınan raporlar devlet tarafından geçersiz sayılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, engellilik duruma ilişkin olan tüm bilgileri çıkarttığı kanunlarla belirlemiştir. Bu kanunların ışığında ise bazı engelli vatandaşlara birtakım yardım ve destek projeleri oluşmaktadır.

Engelli Rapor Oranı Hesaplama

Tam teşekküllü devlet hastanelerinde yapılan engelli rapor oranı hesaplama işlemi, engel türünüze göre ve engelin sizin hayatınızı ne kadar etkilediğine göre belirlenir. Bu oranları hesaplamak ve engel oranlarını belirlemek için ise Balthazard yöntemi kullanılmaktır. Uygulanan bu yönteme göre çıkan sonuçlarda devletin sınır koyduğu orana ulaşırsanız sizler için belirlenen indirim ve muafiyetlerden ömür boyu yararlanma hakkı kazanabilirsiniz.

Balthazard Formülü İle Engelli Oran Hesaplama

Balthazard formülü ile engelli oran hesaplama ise şu şekilde yapılmaktadır; Örneğin iki temel engel oranınız var, bu engel oranınızdan en fazla olan engel oranınız 2’ ye bölünür. Ortaya çıkan sonuç ise ikinci engel oranı ile çarpılır daha sonra ortaya çıkan bu değer 100’e bölünür. Çıkan bu sonuca ise en büyük engel oranınız eklenir. Bu ekleme sonucunda engel oranınız Balthazard formülüne göre belirlenmiş olur.

Eğer tam teşekküllü bir hastanenin heyet raporundan gelecek olan engel oranınızı merak ediyorsanız, e- devlet sitesine giriş yaparak ‘ Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama ‘ sayfasına ulaşarak alacağınız rapora ilişkin tüm bilgileri görebilirsiniz. Aynı zamanda e- devlet sitesi üzerinden sorgulanan engellilik raporlarının geçerlilik süresi 2 sene ile sınırlandırılmıştır.

Engel Yüzdesi Hesaplama

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi ya da en basit haliyle belirtilen linke tıklayarak engel yüzdesi hesaplama yapabilirsiniz. Eğer engel yüzdeniz % 40 ve üzerinde çıkarsa Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sizler için oluşturduğu indirimlerden ve muafiyetlerden fayda sağlayabileceksiniz.

Aynı zamanda bulunduğunuz il ya ilçe kurum binalarının kendi fonundan oluşturduğu yardım ve destek projelerine de bu engel oranı sayesinde öncelikli olarak girebilirsiniz.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com

Engelli maaş detayları ve daha fazlası için https://engellilerdostu.com/engelli-maasi/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu