Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelli raporlarının süreleri uzatıldı mı? Hangi raporların süresi uzatıldı!

Yeni Tedbirlerle Engelli Raporlarına Uzatma Geliyor! Covid-19 Sürecinde Engelilerin Rapor Sorunu! Sağlık Raporları Neden Uzatıldı? Engelli Raporu Ne Zamana Kadar Uzatıldı?

Yeni Tedbirlerle Engelli Raporlarına Uzatma Geliyor

Engelli raporlarının süreleri uzatıldı! Engelli Raporu Ne Zamana Kadar Uzatıldı? Yeni Tedbirlerle Engelli Raporlarına Uzatma Geliyor! Covid-19 Sürecinde Engelilerin Rapor Sorunu! Sağlık Raporları Neden Uzatıldı?

Engelli raporlarının süreleri uzatıldı mı
Engelli raporlarının süreleri uzatıldı mı

Covid-19 salgını dünya genelini etkisi altına almışken, Türkiye’de de birçok sektör karantina altında kalmıştı. Sağlık sektöründe de birçok yenilik başlatıldı. Bu kapsamda engellilik ile ilgili süreli raporlar da yeniden değerlendirildi.

Salgın sürecinin başlangıcından itibaren Sağlık Bakanlığı çeşitli tedbirler almıştır. Engellilerin rapor takibinde oluşabilecek yoğunluğun önlenmesi amacıyla sağlık raporlarına bir süreç daha uzatılmıştır.

Covid-19 Sürecinde Engelilerin Rapor Sorunu

Covid-19 süreci, engelli bireylerin yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sorun haline geldi. Birçok insan, engelliliklerine bağlı sağlık sorunları nedeniyle aldıkları sağlık raporlarını yenilemek için sağlık kurumlarına gitmekte zorluk çekti.

Rapora süresinin dolması nedeniyle karşı karşıya kalan insanlar, yenilemek için randevu almakta da zorlanıyorlardı. Bu nedenle, sağlık raporlarının süresinin uzatılması, engelli bireyler için önemli bir çözüm oldu.

Sağlık Raporları Neden Uzatıldı?

Engelli bireylerin sağlık raporları, onların tedavi ve sağlık durumlarının izlenmesi açısından büyük önem taşıyor. Ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle, birçok insan sağlık kurumlarına gidemedi veya randevu almakta zorlandı.

Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı sağlık raporlarının süresini uzatarak, engelli bireylerin bu konuda yaşayacakları sorunların önüne geçmeyi hedefledi.

Bu Karar Engelileri Nasıl Etkiliyor?

Engelli bireylerin sağlık raporlarının süresinin uzatılması, onların hayatını kolaylaştıran önemli bir adım oldu. Çünkü raporlarının süresi dolan engelli bireylerin rapor yenileme işlemleri için sağlık kurumlarına gitmeleri gerekiyordu.

Ancak Covid-19 salgını nedeniyle, birçok insan sağlık kurumlarına gidemedi veya randevu almakta zorlandı. Bu sebepten dolayı yoğunluk yaşanmaması içi raporların uzamasına karar verildi. Sağlık raporlarının süresinin uzatılması, engelli bireylerin bu süreçte mağdur olmalarının önüne geçmiştir.

Uzayan Sürelerle Engellilerin Yaşam Kalitesi Artacak

Engelli bireylerin sağlık raporlarındaki sürelerin uzatılması, onların hayatını kolaylaştıran önemli bir adım oldu. Covid-19 salgını nedeniyle, engelli bireylerin sağlık sorunlarına dair raporlarını yenilemeleri için sağlık kurumlarına gitmeleri zorlaştı.

Sağlık raporlarının süresinin uzatılması, engelli bireylerin sağlık sorunlarına ilişkin takiplerini düzenli bir şekilde yapmalarına olanak tanıyacak. Böylece engelli bireylerin sağlık durumları izlenecek ve yaşam kaliteleri artarak her alanda hayatlarını sürdürebilecekler.

Engelli Raporu Ne Zamana Kadar Uzatıldı?

Engelli raporlarının süresi, 01.01.2020 tarihinden sonra sona ermiş ve yenilenmemiş olan tüm süreli raporlar için 30.06.2023 tarihine kadar geçerli olacak şekilde uzatılmıştır. Daha sonra ise geçerlilik süresi 31.12.2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

SOSYAL YARDIMLARDAN HABERDAR OLMA İÇİN SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDİN

https://www.instagram.com/engellilerdostucom/

https://www.tiktok.com/@engellilerdostu.com/


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Merhaba,ben Bahar Ekin engelli bir bireyim kurumundan faydalanmak istiyorum.Kronik hastalığım var.Epilepsi hastasıyım.Sağlık raporumun puanı %40 kurumunuzdan faydalanmak için ne gibi şartları yerine getirmem gerekiyor.Lütfen yardımcı olur musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu