Engelliler Dostu

Engelli Raporu ile Araç Almak

Engelli Raporu ile Araç Almak! Engellilere Araba Fiyatları! Engelli Aracı Alma Şartları! ÖTV’siz Araç Almak

Engelli Raporu ile Araç Almak

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli raporu ile araç almak İsteyenlerin belirli bir engelli yüzde raporu olması lazımdır. Bu engellilik yüzdesi %40 ve üzeri engelli raporuna sahip kişiler tarafından araç alabilmeyi mümkün kılar. Bu sebepten dolayı en az %40 ve üzeri engelliliğe sahip kişiler engelli aracı alabilirler.

Engelli Raporu ile Araç Almak
Engelli Raporu ile Araç Almak

Ayrıca %40 ile %90 aralığındaki tüm engelliler engelli raporuyla araç alabilmeye müsaittir. Ayrıca engelli kişi bu aracı kendi adına alabilir ve aracı ikinci bir kişinin veya üçüncü bir kişinin kullanabilmesine noterde düzenlenecek evrakla izin verebilir. Bu sayede engelli vatandaş rahatlıkla araç sahibi olabilir. 

Engellilere verilen araçlarda büyük indirimler uygulanır ve engelli vatandaşlar rahatlıkla araç sahibi olabilir. Engelli vatandaşlara verilecek olan engelli raporuyla alınacak araçlar binek otomobil, minivan, küçük minibüs şeklinde olabilir. Fakat büyük araçlar alınamaz.

Buna ek olarak engelli vatandaşları her markadan araç alabilir. Araç alırken herhangi bir marka kısıtlaması yoktur. Sadece bu aracı 0 km alması ve bayiden işlem yapması gerekir. 0 km araç alımlarında engelli raporu ile araca indirim uygulanır.

Engellilere Araba Fiyatları

Engellilere araba fiyatları hakkında detaylı araştırma yapmak isteyenler tüm markalara merak ettiklerini sorabilir. Tüm markalarda engellilere verilecek araçlarda indirim uygulaması sabit bir şekildedir. En lüks araçtan en ucuz araca kadar tüm araba markaları engellilere indirim yapar.

Bu durumda indirim yapılacak miktar o ay ÖTV oranı ile hesaplanmaktadır. Kısacası ÖTV ne kadarsa o oranda indirim olur. Alınacak araç fiyatına ÖTV indirimi girilirse net rakamı ortaya çıkarılmış olur. Kolayca alacağınız aracın hesaplamasını kendiniz yapabilirsiniz.

Dilerseniz bizzat araç alacağınızı markayı arayarak ne kadar indirim alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Birçok kişiden farklı olan ÖTV indirimi kapsamında engelli raporuyla araç almak son derece makul fiyatlarda gerçekleşir.

Engelli Aracı Alma Şartları

Engelli aracı almak isteyen kişilerde bazı şartlar aranır. Aranan şartlar öncelikli olarak engellilik raporuna sahip olmaktır. Belirtilen yüzde diliminde engellilik raporu bulunan ve 18 yaşın üzerinde olan kişiler araç alabilir. Fakat 18 yaşın altında olan engelli vatandaşlara araç satışı yapılmaz.

Buna ek olarak mutlaka rapor geçerlilik süresinin güncel olması lazımdır. Eğer engelli vatandaş 18 yaşın altındaysa aile bireyleri ya da bakmakla yükümlü olduğu kişinin muvafakatnamesini alarak araç sahibi olabilir.

Yani alınan araç aile bireylerinin üzerine olup 18 yaş altı olan engelli vatandaşın bilgileri kullanılarak ÖTV indiriminden yararlanmak mümkündür.

ÖTV’siz Araç Almak

ÖTV ödemeden araç almak isteyenlerin engelli raporu olması lazımdır. Sadece engelli raporu olan vatandaşlar ÖTV ödemeden araç alabilir. Engelli vatandaşlara yapılan bu destek sayesinde devlet rahatlıkla araç alabilmelerine imkan tanımıştır.

Engelli vatandaşlara sağlanan bu olanak sayesinde hem aileleri hem de kendileri indirimli araçlardan yararlanabilir. İndirim tarifesi her türlü markada uygulanmaktadır. Bu sebepten dolayı ister en lüks marka isterseniz en ekonomik markayı istediğiniz şekilde tercih edebilirsiniz.

Her markada mutlaka ÖTV indirimi uygulanmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde alacağınız araçlarda ÖTV indirimi uygulanır. 

Çünkü bu indirim kanun kapsamında engellilere tanınan bir haktır. Bundan dolayı Türkiye sınırları içerisinde alacağınız her araçta engelli raporuyla oluşturacağınız işlemlerde ÖTV farkı ödemezsiniz. Ayrıca bu ÖTV oranı her sene belirli oranlarda değişmektedir.

Bu sebepten dolayı her alacağınız araç belirli zaman aralıklarında birbirinden farklı rakamlarda indirime tabi tutulur. Merak ettiğiniz araç hakkında bizzat markayı arayarak ilgili ÖTV farkını kolayca hesaplatabilirsiniz. Fark kapsamında ödeyeceğiniz miktar ortaya çıkar ve bu şekilde ne kadar indirim uygulandığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com

Benzer başlıklar ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Yüzde 86 engelli biriyim ,araç almak istediğimde ÖTV den ne kadar muaf olurum
    Kısacası alacağım araç 1 milyon ise ,ödeyeceğim miktar ne kadar olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu