Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Raporu Yenileme?

Engelli Raporu Nasıl Yenilenir? Engelli Raporu Yenilemek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Engelli Raporuyla Nelerden Faydalanılabilir?

Engelli Raporu Yenileme?

Engellilik durumu olan vatandaşlarımızın hayatlarına dokunabilmek, engelli vatandaşlarımızı kalkındırabilmek, toplumun bir vatandaşı olduklarını, engelin bedenen olmadığını aşılamak ve aslında rahatsızlıkların duygu ve düşüncelerden olduğunu hissettirebilmek adına devletimiz çeşitli imkanlar ve yardımlarda bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra vakıflar ve dernekler, hayırseverler tarafından da engelli vatandaşlarımıza yardımlar yapılmaktadır. Engelli bireylerimiz için sunulan bu yardımlardan yararlanabilmek için tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları rapora ihtiyaçları vardır.

Engelli Raporu Yenileme?

Bu rapor süreleri iki yıldır. Verilen süre sonunda tekrar yenilenmek zorundadır. Peki engelli raporu yenileme süreci nasıl gerçekleştirilir?

Engelli Raporu Nasıl Yenilenir?

Engelli Raporu Yenileme?

Engelli bireylerimiz, kendilerine sunulan haklardan yararlanabilmek için sağlık kurulları tarafından rapor almak zorundalardır. Sağlık kurulunca verilen raporların süresi yaklaşık iki yıldır. İki yılın sonunda bu engelli raporu yenilemek gerekir. Bazı hastalıklarda bu raporlar süresiz verilmektedir.

Rapor yenilemek için bağlı bulunduğunuz bölgedeki İl Sağlık Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Sağlık Müdürlüklerine başvuruya giden vatandaşlarımız, oradaki form ve dilekçeleri doldurarak başvurularını yapacaktır.

Rapor yenileme işlemi sırasında, elinizde en son verilen rapor olmalıdır. Raporun verildiği, rahatsızlığa sahip olan bireyin hastalığında herhangi bir değişme var ise rapor ona göre düzenlenir ve değişiklik olabileceği ihtimali devam edecek gibi ise rapor süreli olarak 2-5 yıl arasında verilir.

Bunun haricinde hastalığın daimi göründüğü durumlarda ve değişme, iyileşme durumunun olmaması halinde ise süresiz rapor verilir. Süresiz raporlarda sonradan rapor yenileme işlemini ihtiyaç yoktur. 

Engelli Raporu Yenilemek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Raporu Yenileme?

Engelli raporu yenilemek isteyen vatandaşlarımızın birtakım belge ve evrakları yanlarında bulundurması gerekmektedir. Bu belgeler;

 • Başvuru yapılacak engelli vatandaşa ait TC. kimlik numarası.
 • Önceden alınan engelli raporunun aslı.
 • Vesikalık fotoğraf. (son üç aya ait olacak.

Engelli Rapor Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Engelli Raporu Yenileme?

Engelli raporu, engel durumu olan vatandaşlarımızın yararlanabileceği yardımlardan ve desteklerden faydalanabilmeleri adına gerekli olan resmî belgedir. Bu belgeyi yenilemek isteyen engelli vatandaşlarımızın herhangi bir başvuru veya evrak ücreti ödemesi yapmasına gerek yoktur. 

Engelli Raporuyla Nelerden Faydalanılabilir?

Engelli Raporu Yenileme?

Elinde engellilik raporu var olan hastalarımıza çeşitli haklar ve hizmetler sunulmuştur. Bunlardan faydalanmak isteyen bireylerimizin en az %40’lık raporu olmak zorundadır. Elinde raporu olan hastalarımızın faydalanabileceği imkanlar;

 • Yol, ulaşım indirimleri. (şehirler arası)
 • Ücretsiz toplu taşıma hizmetleri. (şehir içi)
 • Araç alımlarında indirimler.
 • Okullarda öncelik tanınma.
 • Sınavlarda öncelik tanınma.
 • İş alanları sunulması. 
 • Gezi-ören yeri indirimleri.
 • Ücretsiz otopark.

Engel durumunu belirten rapora sahip olan bütün bireylerimiz, rapor oranlarına göre yukarıdaki haklardan yararlanma fırsatına sahiptirler. 

İlgili başlıklar;

Yüzde 40 engelli raporu ve maaşı

Süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir?

Engelli raporu nasıl alınır engel oranları nasıl hesaplanır?

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com/


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu