GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Hastaneden Engelli Raporu Aldıktan Sonra Yapılacaklar?

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Engelli Raporları Kimlere Verilir? Sosyal Yardım Başvuru Sırasında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hastaneden Engelli Raporu Aldıktan Sonra Yapılacaklar?

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli maaşı, bakım parası ve diğer engelli haklarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, öncelikle sağlık kurullarına giderek engelli raporu için başvuruda bulunacaklardır. Sağlık kurulundan rapor alabilmek içi de belirli aşamaları gerçekleştirmeniz gerekecektir. Sırasıyla;

 1. MHRS üzerinden veya Sağlık Bakanlığı numarası (182) üzerinden randevu oluşturmanız gerekecek.
 2. Randevu sonucunda, engelli raporu başvurusu için kurula bir dilekçe yazmanız gerekecek.
 3. Kurul önüne çıkmadan önce, yapmış olduğunuz tüm doktor kontrolleri, muayeneleri ve bunların sonuçlarını da bir arada bulundurmanız ve derleyip getirmeniz gerekecektir.
 4. Hastanenin ilgili bölümünde, sağlık kurulu raporu için fotoğraf çektirilecektir.
 5. Kurul önünde de yapılan inceleme ve tetikler sonucunda bir rapor oluşturulacaktır. 

Yukarıdaki son maddede bahsedilen rapor, sizin engellilik durumunuzu ve oranınızı belirten nitelikteki rapordur. (Engelli Raporu)

Hastane raporlarınızı aldıktan sonra ise başvuru işlemleriniz için ilgili kurum ve kuruluşlara müracaatlarda bulunacaksınız. Rapor yüzdenize göre sizlerin alabileceği yardımlar sunulacaktır.

Hastaneden Engelli Raporu Aldıktan Sonra Yapılacaklar?

Hastaneden Engelli Raporu Aldıktan Sonra Yapılacaklar?

Engelli raporunu almış olan vatandaşlarımız, engelli hakları içerisinde bulunan maddi manevi yardımlara, bu rapor ile başvuruda bulunarak faydalanabilecekledir. Hastaneden randevu aldıktan sonra, yardımlardan faydalanabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına veya onlara bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerini oluşturabileceklerdir. 

Bunların yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden de sosyal yardımlara başvurularda bulunabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sayfasını ziyaret etmeniz gerekecektir. Buradan, e-devlet şifrenizi girerek önünüze gelecek olan sayfadan başvurunuzu yapabileceksiniz. 

Sosyal Yardım Başvuru Sırasında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hastaneden Engelli Raporu Aldıktan Sonra Yapılacaklar?

Hastaneden aldığınız sağlık kurulu raporundan sonra, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularınızı yapabileceksiniz. Fakat başvuru sırasında sizin elinizde birtakım belgeler bulunmak zorundadır. Bu belgeler;

 • Hasta bireyin TC. kimlik kartı ve fotokopisi
 • Başvuracak kişini TC. kimlik kartı ve fotokopisi
 • Varsa vasilik kararı
 • Engelli bireye ait vesikalık fotoğraf
 • Adresini belirten ikametgah kağıdı
 • Varsa işsizlik belgesi
 • Mal bildirim formu
 • Gelir beyanı

Yukarıdaki belgeler, sizlerin durumunu belirttiği gibi yardıma ihtiyacınızın olup olmadığınızı, gelir gider miktarını, işsizlik durumunuzu beyan edece şekilde olmalıdır ki sizlere yardım imkanları sunulsun.

Engelli Raporları Kimlere Verilir?

Hastaneden Engelli Raporu Aldıktan Sonra Yapılacaklar?

Engelli raporu, hayatlarını tek başına idame ettirmekte zorluk çeken, yeme-içme, gezme gibi ihtiyaçlarını bir başkasının desteği olmadan yapamayan, doğuştan veya sonradan gelen (iş kazası vb.) durumların ortaya çıkmasından dolayı herhangi bir uzvunu veya yaşamsal fonksiyonunu kaybeden, aynı şekilde tek başına da yaşamını devam ettirebilecek kadar aktif olup fakat iş hayatında ya da kazanç gücü kadar elde edemeyen engel grubundaki tüm vatandaşlarımız alabilirler. 

Engel raporundan faydalanabilmek ve yardımları alabilmek için engelli raporunuzda yüzdenizin en az kırk oranlarında olması gerekecektir. Bunun altında rapora sahip olanlar, yardım ve desteklerden faydalanamaz. Aynı şekilde durumu iyi olan bireyler de faydalanamaz. 

İlgili başlıklar;

Engelli raporu nasıl yenilenir?

Süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu