Güncel

Engelli Sağlık Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır

Engelli Sağlık Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelli sağlık raporu hesaplaması alınacak olan tüm belgelerde ve yararlanılacak her türlü hakta oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Engellilik; bir takım işlevleri tam olarak kişinin gerçekleştirememesi anlamı taşımaktadır. Bazen engellilik durumu doğuştan gelebilmektedir. Bazı durumlarda ise engellilik; geçirilen bir kaza ya da hastalığın ardından kişiye kalan kalıcı izler olarak kendini gösterebilir.

Bu farklı türden engellilik için de devletin sağlamış olduğu pek çok hak ve fayda bulunmaktadır. İster kaza sonrası ister de doğuştan olsun engelli bir vatandaşımızın pek çok alanda fayda sağlayacak, günlük hayatını kolaylaştıracak tedbirlerle çevrili olması oldukça önemlidir.

Bu noktada önemli olan bir konu engelli sağlık raporudur. Bu rapor; tam teşekküllü bir hastane tarafından verilecek olmakla birlikte, pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin H sınıfı ehliyet diye geçen engelli araç sürücü belgesine başvuru yapmak isteyen bir kişi engelli sağlık raporu almak zorundadır. Yine aynı şekilde Toplu Konut İdaresi’nin engelliler için başlatmış olduğu konut kampanyalarından da yararlanmak isteyen engelli vatandaşımız da engelli raporu almak zorundadır.

Bu iki örnek arasındaki fark orandır. Ehliyet almak için başvuru yapan kişinin engel oranı %40’ın altında, konut sahibi olmak için başvuru yapacak olan kişinin engel oranı ise %40’ın üzerinde olmalıdır. Yani sadece engelli sağlık raporu değil, engelli sağlık raporu hesaplaması sonucu ortaya çıkan engel oranı da bir hayli önemlidir. Bu oranın hesaplaması; birçok faktörü sentezleyerek yapılmaktadır.

 

Engelli Sağlık Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır

Engelli Sağlık Raporu Hesaplama

Engelli sağlık raporu hesaplaması işlemi yapılırken genel olarak örnek alınan model Balthazart formülüdür. Bu formül ile birlikte hesaplanan engelli sağlık raporu oranları, haklardan faydalanmak ya da farklı yerde kullanacağınız işlemler için yeterli olacaktır.

Hesaplamasını yapmış olmak için farklı departmanlardan almış olduğunuz engel oranlarını kullanalım. Bir servisten %40, diğerinden %10 ve diğer iki servisten de %5, %5 oranında engelli raporu aldığınızı varsayalım. Bu noktada ilgili kurulun, ortaya koyacağı engel oranını şöyle hesaplayabiliriz;

  • En büyük engel oranı olan %40’ı %100’den çıkartmakla başlayalım. %100 – %40 = %60 edecektir.
  • Ortaya çıkan %60’lık sonuç ile ikinci en yüksek engel oranını da çarpalım. Yani; 60*%10 = 6 elde edilecektir.
  • Elde etmiş olduğumuz bu iki oranı da toplamakla devam edebiliriz. Bu da; 40+6=46 demektir.
  • Çıkan sonucu ise 100’den çıkartıyoruz. 100-46=54
  • 54’ü de 3. Oran ile çarpıyoruz. Üçüncü oranımız 5 idi ve işlem şu şekilde olacaktır; 54*%5=2,7
  • Tüm çıkan oranları toplamalıyız. Yani 40+6+2,7=48,7 eder.
  • Şimdi ise 100’den 48,7’yi çıkartıyoruz. 100-48,7 ise 51,3 edecektir.
  • 51,3’ü de son oran ile çarpıyoruz. 51.3*%5=2,57 sonucuna ulaşmaktayız.
  • Elde etmiş olduğumuz toplamda 4 oran olduğu için, tıpkı diğer aşamalarda yapmış olduğumuz işlemi uyguluyoruz. Yani bir bulduğumuz 4 oranı topluyoruz. 40+6+2,7+2,57=51.27 sonucuna ulaşıyoruz.

Normal şartlarda farklı departmanlardan alınan engelli raporu oranlarını toplasaydık sonucumuz %60 olacaktı. Ancak kurulun da nihai engeli belirlerken kullandığı yöntem de bu olduğu için, oranın 51,27’ye düştüğünü söyleyebiliriz.

Bu 8,3’lük oran, pek çok şeyi etkileyebilir. Engel oranlarındaki en ufak bir değişim bile, kazanılmış görünen haklardan, kişiyi alıkoyabilir.

Bu yüzden engel oranı hesaplaması yapmak istiyorsanız; doğrudan farklı servislerden aldığınız oranları toplamak yerine, bu işlemi uygulayabilirsiniz. Çünkü ilgili kurul, bu hesaplama yöntemini kullanarak, sizler için belirlemiş olduğu oranı sunacaktır.

Bazı haklardan yararlanıp yararlanamayacağınızı belirleyen bu engel oranı, oldukça hassas bir denge sağlanarak hesaplanan türdedir.

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı