Engelli Sorunları İle İlgili Çok Başarılı ve Önemli Bir Çalışma

1 dakikada okuyabilirsiniz


+90 Youtube kanalı "Engelli Olmak: Toplumun yarattığı engeller" adında paylaştığı video, engelli sorunları ve engelli erişilebilirliği ile ilgili çok başarılı ve çok önemli. engellilerdostu.com olarak bizim dikkatimizi çeken bu çalışma bir çok kişi ve topluluk tarafından da ilgi görerek beğenildi.  Siz değerli okurlarımızın böyle bir paylaşımı kesinlikle kaçırmasını istemedik.

+90 Youtube kanlında paylaşılan bu video ile ilgili yapılan açıklama ise şu şekilde:

Türkiye'de milyonlarca engelli insan yaşıyor. 30 yaşındaki Seben Ayşe Dayı da onlardan biri. Serebral palsi durumuna, yani doğum sırasında yaşanan beyin felcine sahip olan engelli genç kadın yürüme ve konuşma zorluğu yaşıyor. Peki Türkiye'de engelli olmak nasıl bir şey?

 Seben'e göre engelliler için asıl sorun şehirdeki kentsel planlama eksiklikleri ve toplumun farklı olanı ötekileştirmesi. Oysa Türkiye’nin nüfusun yüzde 12’sini engelliler oluşturuyor. “Türkiye’de herkes kendinden farklı olana bakıyor. Komik bir yürüyüşe ve konuşmaya sahip bir kadınsanız tabii ki daha fazla bakıyorlar" diyen Seben, tek istediklerinin engellilere sağduyu ve saygı gösterilmesi olduğunu belirtiyor. 

Anaokulu öğretmenliği yaptığı dönemi hayatının en mutlu zamanı olarak anlatan Seben, şehir yaşamında ve sosyal hayatta kendi yaşadığı zorlukları, diğer engelli bireyler yaşamasın diye arkadaşlarıyla birlikte “Erişilebilir Her Şey” isimli bir inisiyatif kurmuş. "Erişilebilir Her Şey" inisiyatifi sokakta, binalarda, restoran ve kafelerde, okullarda, iş yerlerinde özel durumlara sahip bireylerin önüne çıkan hem fiziki hem de sosyal engellerin kaldırılması için projeler yürütüyor. 

+90, Ayşe Seben Dayı ve arkadaşlarının hikâyesini sizler için derledi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
1
Hoş
Beğen Beğen
2
Beğen
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kötü Kötü
0
Kötü
İlginç İlginç
0
İlginç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF