Çalışma Yaşamı

Engelli Taşeron İşçiler Çözüm Bekliyor

Emekliliği yaklaşmış ya da emekliliği hak etmiş engelli taşeron işçilerin kadroya geçirilmelerin yaşanan sorunlar için acilen çözüm bulunması isteniyor.

Emekliliğe Sevk Ediliyorlar
Engellilerin tabi olduğu yasalar gereği emeklilikler herhangi bir yaş sınırına takılmadan emekli olabilmektedir. Bunun sadece gerekli olan hizmet prim günü sayısını doldurmaları yeterlidir. Bu kapsamda engellilik durumuna göre 15 ile 20 yıl arasında değişen bir çalışma süresinin neticesinde kişiler emekli olabilmektedir.

Bu durum hali hazırda taşeron işçi olarak çalışırken kadroya geçmek için başvuru yapan kişilerde bir soruna neden olmaktadır. Zira 696 sayılı KHK’ya göre bu kişilerin emekliliği hak etmiş olmaları ya da emekliliklerine az kalmış olması nedeniyle başvuruları reddedilmektedir. Bu da engelli taşeron işçilerin işsiz kalması riskini doğurmaktadır. İşte böylesi bir durumla karşılaşılmaması için acilken kanun değişikliği yapılması engelli işçilerin talepleri arasında yer almaktadır.

Birçok kurumda kadroya geçiş sürecinin tamamlanmış olması bu engelli çalışanların başvurularının çoktan reddedilmiş olmasına neden oldu. Dolayısıyla bu aşamadan sonra mağduriyetlerin giderilebilmesi için kanun değişikliği ile yeni bir başvuru sürecinin işletilmesidir. Aksi takdirde emekliye ayrılacak ya da işsiz kalacak engelli işçilerin yaşamları ciddi manada zorlaşacaktır. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından etraflıca bir çalışma yapılması ve herkesi kapsayan bir değişikliğin ortaya çıkarılması beklenmektedir. Umarız ki tüm herkes hak ettikleri kadroyu biran evvel elde edebilirler.

 

Kaynak: isilanlarikariyer.com

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı