Engelli ve Eski Hükümlüler Tarafından Aydın’da 49 Adet Kendi İşini Kurmak için Proje Başvurusu Yapıldı.

2 dakikada okuyabilirsiniz


Engelli ve eski hükümlülere yönelik yürütülen proje kapsamında Aydın genelinde 49 başvuru yapıldı. Valilik tarafından onaylanan projeler genel müdürlüğe gönderilerek işleme alınacak.

İŞKUR Aydın İl Müdürlüğüne projenin başlamasıyla 49 adet kendi işini kurma proje başvurusu yapıldı. Başvurulara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunca olumlu görüş verildi. Söz konusu projeler Genel Müdürlüğe gönderilerek ilgili Komisyonun onayına sunulacak. Komisyondan da gelecek olumlu cevapla engelli ve eski hükümlüler kendi işlerini kurmak için ilk adımı atmış olacak.

HANGİ SEKTÖRLER VAR

Yapılan başvurular içerisinde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık, çiğ köfte ve aperatif salonu, bayan kuaförü, internet kafe, peksimetçi, oto yıkama yağlama ve çorbacı yer alıyor.

PROJE BÜTÇESİ NE KADAR?

2019/2. proje döneminde kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara 50.000 TL’ye kadar, eski hükümlü vatandaşlara ise 38.370 TL’ye kadar hibe desteği verilecek. İl Müdürlüğü 34 adet engellilere yönelik kendi işini kurma projesi için 1.480.845 TL, 15 adet eski hükümlülere yönelik kendi işini kurma projesi için 536.190 TL olmak üzere toplam 2.017.035 TL hibe desteği verilmesini planladı.

DESTEKTEN FAYDALANMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Hibe destekten faydalanmak isteyen engelli ve eski hükümlüler emekli olmamaları, 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Engelli vatandaşlar en az %40 oranında engellilik oranına sahip sağlık kurulu raporları olması gerekiyor. 2019/3. Dönem başvuruları Kasım ayında başlayacak olup başvuru yapmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlar bilgi almak için İl Müdürlüğü ile iletişime geçmesi gerekiyor.

 

Kaynak: Aydın Denge / AYŞE YILMAZ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
0
Hoş
Beğen Beğen
0
Beğen
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kötü Kötü
0
Kötü
İlginç İlginç
0
İlginç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF