GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Engelli vergi indirimi ile emeklilik

Çalışma gücünde %40 ve daha üstünde zayi olduğu rastgele bir sıhhat kurumu yönünden teşhis edildiğinde engelli olarak sayılıp onlara hususi pekçok haktan yararlanabilirsiniz. Bunlardan birisi dahi, bu işçilerin daha az zaman fiilen ve daha az prim ödeyerek emekli olabilmesidir. Peki, engelli vergi indirimi ila emeklilik işlemleri neler? Merak edilenler haberimizde…

Engelli vergi indirimi ila emeklilik işlemleri neler?

Engelli vergi indirimi ila emeklilik işlemleri ile alakalı bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

VERGİ İNDİRİMİ NEDİR?

Bilindiği gibi ücret karşılığı çalışanlar (4A SSK kapsamında çalışanlar, 4C emekli sandığı kapsamında çalışanlar v.s.) gelir vergisine tabidir ve her ay maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılır. En az %40 mani raporu olan çalışanlar şayet gelir vergisinde indirimden yararlanır. Bu dahi kanunda engelli vergi indirimi başka ismi ila maluliyet vergi indirimi olarak tariflenir. Tam teşekküllü bir hastaneden en az %40 ve üzeri raporu olan engelli gelir vergisi indiriminden yararlanır.

– % 80 ve üzeri mani raporu olanlar birinci derece,
– % 60 – % 79 arasında kaybedenler ikinci derece,
– % 40 – % 59 arasında kaybedenler şayet üçüncü derece engelli sayılırlar.

engelli vergi indirimi

ENGELLİ EMEKLİLİK İŞLEMLERİNELER?

Engelli emekliliği amacıyla bireyin mani hali çalışmaya başlamadan evvela olması gereklidir. İş başladıktan iş sebebiyle engellilik malulen emeklilik durumudur. Engelli emekliliği sosyal devlet ilkesi gereği engelli şahsa bilindik er emeklilik hakkıdır. Engelliler emekli olduğunda ihtiyarlık maaşı alır. Engellilerin emeklilik şartları, amele, memur ve Bağ-Kur olarak farklı farklı değerlendirilir.

Emeklilikte ilk sigorta tarihi mühim. İşe ne kadar geç başlandıysa prim ödeme ve sene koşulu artmakta. Engelli hakkıyla emekli olmak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sevk edeceği hastahane sıhhat kurulundan en az yüzde 40 oranında iş kuvveti kayıbı olduğuna dair rapor ve maliyeden vergi iskonto hakkı alınmalı. 6 Ağustos 2003 – 30 Eylül 2008 arasında sigortalı olan engelliler aşamalı emeklilik hakkına sahip.

Özürlülerin emeklilik işlemleri başka çalışanlarda olduğu gibi alakalı SGK yönünden uygulanmaktadır. Özürlüler er emeklilik ya dahi malülen emeklilik işlemlerini SGK’a başvuru ederek başlatabilirler. Engelli emekliliği amacıyla başvuru ettiğinizde SSK mensubu iseniz, SSK mensubu, Bağ-Kur mensubu iseniz Bağ-Kur mensubu olduğunuzu ve “aşamalı engelli er emekliliğinden faydalanmak amacıyla başvuru” ettiğinizi bilhassa belirtiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı