GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Vergi İndirimi

Engelli Vergi İndirimi

Engelli vergi indirimi kapsam ve detayları ile engel oranına göre indirimden yararlanma şartları aşağıda detaylı biçimde açıklanmıştır.

ÖTV Kanunu 7/2-B  maddesine göre engel oranı yüzde 90 ve üzeri olanlar otomobil ve hafif ticari araç satın alırken ÖTV vergisi ödemeyecekler. Engelli kişinin bizzat kendisinin arabayı kullanma şartı aranmıyor.  Ailesinde engelli birey olması yeterlidir. Engelin türü hiç fark etmiyor. Sadece engelin oranı önemlidir. Engelli vergi indirimi kanun maddesinde göre araba alırken engel oranına göre indirimden faydalanılmaktadır.

Engelli Vergi İndirimi

Engel Oranı Kaç Olmalı?

Engelli aylığı alabilmek ve bakım hizmetlerinden yararlanmak için engel oranı %40 olmalıdır. Bu oran Balthazard formülüne göre hesaplanır.

  • %90 oranında ve üzeri engelli: ÖTV’siz araba satın alabiliyor. Panelvan, en fazla 9 kişi oturma kapasiteli hafif ticari araç ÖTV ödemeden araba almak mümkündür.
  • %80 oranında ve altında engelli: Bu oranda engele sahip olanlar araba alırken ÖTV vergi indirimi uygulanıyor.
  • %60oranında engelli ve altı: Araba alırken daha az indirimden yararlansa da normal vatandaşa göre oldukça ucuza araba almış olmaktadır.

 

Engel Oranı Nasıl Hesaplanır?

Engel oranı Balthazard formülüne göre hesaplanır. Bu oranın hesaplanmasına ilişkin detaylarla Vergi Dairesinin hiçbir ilgisi yoktur. Yetkili sağlık kuruluşlarından gerekli radyolojik tetkikler ve klinik bulgulara göre engel raporu alınır ve engel oranı hesaplanır.

Engelli vergi indiriminden kimler yararlanır:

  • Engelli kişi.
  • Bakmakla yükümlü olunan engelli kişi.
  • Çalışma gücünü kaybetmiş malul veya sakatlık yaşayan kişi.

Engelli indirimi için gerekli belgeler:

  • Müracaat Formu ve Dilekçe
  • Nüfus Cüzdanı
  • 1 adet Fotoğraf
  • Sağlık Raporunun aslı ya da noter tasdikli fotokopisi

Engelli İndirimi İçin Nereye Başvurulur?

İstanbul için İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına, diğer illerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne, vergi dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüklerine, vergi dairesi bulunmayan ilçelerde Malmüdürlüklerine başvurulur.

Önemli nokta hastaneden alınan sağlık raporlarda vücut fonksiyon kayıp oranı ve süresi, kalıcılık durumu yazılmalıdır. Engelli vergi indirimi ve engelli aylığı almak için engel oranı en az %40 olmalıdır.

 

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı