Engelli Maaşı

Engelli Yakını Aylığı Nedir? Engelli Yakını Aylığı Ne Kadar?

Engelli Yakını Aylığı Nedir? Engelli Yakını Aylığı Ne Kadar? Engelli Yakını Aylığı Şartları!

Engelli Yakını Aylığı Nedir?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli Yakını Aylığı Nedir? Engelli Yakını Aylığı Ne Kadar? Engelli Yakını Aylığı Şartları

Engelli Yakını Aylığı Nedir? Engelli Yakını Aylığı Ne Kadar? Engelli Yakını Aylığı Şartları!
Engelli Yakını Aylığı Nedir? Engelli Yakını Aylığı Ne Kadar? Engelli Yakını Aylığı Şartları!

Engelli yakını maaşı engelli kimseye bakan kişilere verilmektedir. Alınan bu maaş 18 yaşından küçük bireylere bakmakla yükümlü olan kişilere verilir. Engelli maaşı 18 yaşından küçük kişilere verilmediği için engelli yakın aylığı 18 yaşından küçük en az %40 oranında ki engelli bireyin ailesine verilir. Bu sayede engelli kimseler rahat bir şekilde geçimlerini sağlamaktadır.

Engelli yakını maaşı almak isteyen kişilerin kanun gereğindeki tüm şartları yerine getirmesi gerekir. Mutlaka engelli kişinin bakımından sorumlu olan kişinin bu maaşa başvuru yapması lazımdır. Aksi takdirde bu maaş diğer kişilere verilmez. Engelli yakını aylığı alan kişilerin bilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

  • Engelli bireyin 18 yaşından küçük olduğu durumlarda engelli yakını aylığı alınır
  • Engelli yakını aylığı almak için Türk Vatandaşı olmak gerekir
  • Engelli yakın aynı sadece engelliye bakan kişiye verilir
  • Her üç ayda bir ödenen bir maaştır
  • Engelli kimsenin 18 yaşın üzerinde olması durumlarda engelli yakını aylığı alınamaz
  • Engellilik durumunun ortaya kalktığı zamanlarda engellilik aylığı alınamaz

Ayrıca diğer ayrıntıları ve detayları dilerseniz Aile ve Çalışma Bakanlığı’na giderek öğrenebilirsiniz. Size sunulan tüm şartları yerine getirdiğiniz sürece engelli yakını aylığını alabilirsiniz. Bu aylık her üç ayda bir verilen düzenli bir maaşı kapsamaktadır.

Şartların taşınması durumunda her üç ayda bir bu maaşı alabilmek mümkündür. Mutlaka başvuru yapmak gerekir ve başvuru yapmayan kişiler engelli yakını aylığı alamaz. Bağlı bulunduğunuz il ya da ilçe bakanlık müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz. Başvuru şartlarını öğrenir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Engelli yakını aylığı almak isteyen bir kişinin 18 yaşını tamamlamayan engelli yakınının bulunması lazımdır. Ancak bu koşulda engelli kimseye bakan kişiye engelli yakını aylığı verilir. Bu aylık sayesinde engelli kişinin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bu sebepten dolayı mutlaka başvurularınızı yapmanız lazımdır. Bir engellinin ihtiyacı bulunduğu maddi anlamda ki her ihtiyaç alınan maaş ile karşılanabilir. Ayrıca bu aylık belirli zam oranlarında her sene değişkenlik gösterilerek verilir. Maaşın üç aylık periyotlar içerisinde verilebilmesi mümkündür. Başvuru yaptığınız sırada bu hususları dikkate almanız gereklidir.

Engelli yakını aylığı almak isteyenlerin en az %40 oranında ki engellilik raporu ile birlikte başvurularını bakanlığı yapması lazımdır. 18 yaşından küçük ve en az oranda %40 engelli raporuna sahip kişilerin yakınlarına bu aylık verilir. Bu aylığı almak isteyenlerin başvuruyu yapabilmesi adına mutlaka kendi bağlı bulunduğu birime gitmesi lazımdır.

En yakın bakanlık birimini ziyaret ettikten sonra şartları daha ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak sürekli gidip geleceğiniz için mutlaka kendinize yakın olan bir birimi seçmenizde fayda vardır. Ayrıca yanınızda engelli kişiyi götürmenize gerek yoktur. Gerekli evraklar ve her iki kişinin de kimlik belgeleri ile birlikte başvuruyu engelliye bakan kişi yapabilir.

Engelli Yakını Aylığı Ne Kadar?

Engelli yakını maaşı bakanlık tarafından belirlenen miktarlarda sağlanır. Bu miktar en son belirlenen tutarlar da 1226 TL’dir. Her sene belirli zam oranlarında artış gösterebilir. Yine bunun belirleyicisi bakanlıktır. Bu ücret üç ayda bir engelli kişiye bakan kimselere verilmektedir.

Ücreti alabilmek isteyenlerin 18 yaşından küçük ve minimum oranda %40 engele sahip yakın olması lazımdır. Buna ek olarak engelli kişiye bakıldığı ispatlanmalıdır. Başvuru yapan kişi ile engelli kimsenin aynı ikametgah da oturması lazımdır. Ayrıca nüfus bilgilerine de bakılmaktadır.

Engelli Yakını Aylığı Şartları

Engelli yakını maaşı şartları maaşı alacak kişiler tarafından mutlaka bilinmelidir. Engelli yakını maaş alacakların 18 yaşından küçük ve bakmakla sorumlu olduğu engelli aile bireyinin olması lazımdır. Bu kişi engelli maaşını almak isteyenin kızı, oğlu, yeğeni olabilir.

Ayrıca şartlardan bir diğeri ise aylıktan faydalanabilmek için hane halkına düşen gelir sayısının muhtaçlık durumunda bulunmasıdır. Başvuru yaparken sizden gelir belgesi beyan edilir. Gelir belgesi durumuna bakıldığında başvuru yaptığınız tarih içerisinde asgari ücretin aylık net tutarının üçte biri oranında kişi başına düşen geliri bulunuyorsa bu durumda aylık bağlanılabilir.

Fakat asgari ücretin üçte biri oranından daha fazla kişi başına düşen gelir bulunuyorsa bu durumda maaş başvurusunu yapsanız dahi yararlanamazsınız. Başvurudan yararlanmak için muhtaçlık sınırında bulunmak lazımdır.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com

Engelli maaşı ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/2023-engelli-maasi-ne-kadar-oldu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu