Engelliler Dostu

Engelliler Belediyeden Yardım Alabilir mi? Nasıl Başvurulur?

Engelliler Belediyeden Yardım Alabilir mi? Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir? Engelli Raporu Olan Kişiler Nelerden Faydalanır? Engellilere Neler Ücretsiz?

Engelliler Belediyeden Yardım Alabilir mi?

Engelli vatandaşlar günümüzde oldukça büyük oranda desteklenmektedir. Pek çok yardım paketinin sunulmasıyla birlikte gerek belediye gerekse de bakanlıklar tarafından yüksek oranda avantajlar sunulmaktadır. Bu noktada pek çok kişi engelliler belediyeden yardım alabilir mi şeklinde sorular yöneltebilmektedir.

Engelliler Belediyeden Yardım Alabilir mi?
Engelliler Belediyeden Yardım Alabilir mi?

Engelli vatandaşlar belediyeler tarafından sunulan yardım paketlerine başvuru hakkına sahiptir. Engelli vatandaşların alabileceği yardımların herhangi bir sınırı yoktur. Bu sebeple pek çok yardıma aynı anda başvuru yapmak da mümkündür.

Engelli vatandaşların bakanlık, vakıf ya da belediye fark etmeksizin tüm sosyal yardımlara başvuru hakkı vardır. Bu sebeple belediyeden yardım alırken aynı anda bakanlık yardımlarına başvurmak da mümkündür.

Engelli vatandaşların sosyal hayata entegre olabilmesini sağlayan bu avantajlarla birlikte pek çok engelli de büyük oranda memnundur. Sunulan sosyal yardımların sayısının her geçen yıl arttırıldığı da bilinmektedir. Engelli vatandaşların büyük bir çoğunluğu bakanlık tarafından verilen engelli aylığından faydalanarak geçimini sağlamaktadır.

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar arasında en büyüğü ve engellilerin en sık tercih ettiği paket genellikle engelli aylığıdır. Engelli vatandaşların her ay düzenli olarak masraflarını karşılayabilmesi ve sosyal hayata entegre olabilmesi adına düzenli olarak maaş aldığı bilinmektedir.

Bu sebeple engellilere yapılan yardımlar nelerdir sorusunun ilk cevabı da engelli maaşı olmaktadır. Engellilik maaşıyla birlikte engelli vatandaşların büyük oranda ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanmakla birlikte refah seviyesinin yükselmesi hedeflenmektedir.

Engellilik oranları yüksek olan kişiler bazı durumlarda bakıma ihtiyaç duyabilmektedir. Fakat bakım masrafları verilen engelli aylığının çok üzerinde bir fiyat tutabilmektedir. Bu tip durumlarda da engelli vatandaşların mağduriyet yaşamaması için farklı yardım paketlerine başvurmaları teşvik edilmektedir.

Engelli vatandaşlar tarafından ya da birinci derece akrabaları tarafından engelli bakım aylığına başvurmak mümkündür. Bu aylıkla birlikte engelli vatandaşlarla aynı adreste ikamet eden bir kişi aylık olarak düzenli ödeme alabilir.

Engelli Raporu Olan Kişiler Nelerden Faydalanır?

Engelli raporu olan kişiler pek çok sosyal yardımdan ve sosyal yaşamda ayrıcalıklardan faydalanabilir. Bu minvalde engelli raporu olan kişiler nelerden faydalanır şeklinde sıklıkla araştırma yapıldığı da bilinmektedir.

Engelli raporu olan kişiler engellilik oranlarına göre pek çok avantajdan yararlanabilir. Bu avantajlardan ilki ÖTV indirimidir. Bilindiği gibi ÖTV fiyatları araçların genel fiyatına oldukça büyük oranda etki etmektedir. Engelli vatandaşlar aldıkları ÖTV indirimi sayesinde araçları çok daha cüzi miktara alabilmektedir.

Engelli raporu olan kişilerin toplu taşımadan da ücretsiz faydalandığı bilinmektedir. Elbette ki engellilik oranına göre yüksek oranlı kişilerin toplu taşıma kullanma sıklığı da düşmektedir. Fakat engelli vatandaşların toplu taşımadan ücretsiz bir şekilde yararlanıyor olması pek çok kişi açısından oldukça büyük oranda takdir ve beğeni toplamaktadır. 

Engellilere Neler Ücretsiz?

Engelli vatandaşlara bilindiği üzere ÖTV indirimi gibi oldukça büyük bir ayrıcalık sunulmaktadır. Bu ayrıcalığa sahip olabilmek için engellilik oranı da elbette ki oldukça önemlidir. Fakat engellilere neler ücretsiz sorusunun en büyük yanıtı uzun yıllardır ÖTV indirimi olarak görülmektedir.

Araçları bayi satış fiyatının %40 daha altında bir fiyatla almak bu sayede mümkündür. Bu nedenle pek çok engelli de araç satın alarak bu fırsatı değerlendirmektedir.

Bunun yanı sıra engellilerin sonrasında da hiçbir ödeme yapmadan aylık olarak düzenli bir şekilde maaş aldığı bilinmektedir. Engelli maaşı olarak bilinen ve devlet tarafından aksama olmadan yatırılan bu ödemeyle birlikte engellilerin geçimini sağlamak mümkündür. Sosyal yardımların büyük bir çoğunluğunda da başvuru hakkı bulunan engelliler büyük oranda desteklenmeye devam etmektedir.

Engelli kişilerin evde bakım ödemesi başvuruları için buraya tıklaması yeterlidir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılmış geçmiş sosyal yardım başvurularıyla ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru durumunu görüntülemek için buraya tıklayınız.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığına ilişkin detayları görüntülemek ve başvuruda bulunmak için buraya tıklayınız.

E-devlet üzerinden sosyal yardımlara başvuru yapmak için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz;

Online olarak başvuru yapmak için e-devlet portalına bilgileriniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir.

Portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Hizmetleri” yazınız.
Çıkan sonuçlardan “Sosyal Hizmet Başvurusu” seçeneğini tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağında “Yeni Başvuru” kutucuğu göreceksiniz, o kutucuğa tıkladığınızda başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Ardından istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Belediyenin sağladığı yardımlar için belediye hizmet binasını ziyaret etmeniz ve oradaki görevliler tarafından yapılan yönlendirmeler ile başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com TİKTOK / İNSTEGRAM

Engelli hakları ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu