Güncel

Engelliler Günü ve Engelliler Haftası

Engelliler Günü ve Engelliler Haftası

Birleşmiş Milletler (BM) 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık gününün Uluslararası Engelliler Günü olarak kutlanmasına karar vermiş olup buna ek olarak Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin aynı tarihte yani 10-16 Mayıs’ta kutladığı Engelliler Haftası vardır.

Engellilik Nedir?

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi olarak ifade edilmektedir.

Birleşmiş Milletler’de ise engelli tanımı normal bir kişinin kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel veya ruhsal yeteneklerindeki kalıtımsal ya da sonradan olma herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar olarak tanımlanmaktadır.

Özel-3-Aralık-Dünya-Engelliler-Günü-Mesajları

 

Engelliliğin Oluşması Önlenebilir mi?

Doğuştan ve sonradan oluşan engellilik olarak iki temel üzerine konumlandırılan engelliliğin farklı farklı sebepleri bulunmaktadır. Doğuştan gelen engellilik harici diğer engellilik oluşumlarına bakıldığında birçoğunun engellenebilir olduğu görülmektedir. Doğuştan gelen engellilik faktöründe anne ve genetik önemli bir yere sahip iken sonradan oluşan engellilikte hastalık, yanlış müdahale, ev iş kazaları, trafik kazaları, savaş ve deprem vs. gibi doğal afetler gibi çok çeşitli sebepleri olabilmektedir.

Engellilerin Toplumla Kaynaşmasındaki Engel Nedir?

Engellilerin diğer bireyler ile kaynaşmalarının önündeki en büyük engellerden biri eğitim olup bütün ülkeler eğitim sistemlerini engelli olmayan bireylere göre planlamaktadır. Ülkemizde 3-14 Yaş Zorunlu Eğitimi engellileri yeni kapsamaya başlamış olup erken Çocukluk Özel Eğitimi henüz ülkemizde uygulanmamaktadır.

Engellilerin toplum ile kaynaşmasındaki bir diğer önemli engel ise ulaşım, çevre ve konut sorunudur. Fiziksel çevreyi tasarlarken toplumun içinde yaşayan bütün bireyler düşünülerek ona göre tasarlanmalıdır.  Maalesef ülkemiz gibi daha pek çok ülkede bu sorun bulunmaktadır.  Engelliler haftası dolayısıyla hatırlanan engelli bireyler yeniden unutulmaktadır.

 

Engelliler Haftasındaki Günlerin Anlamı Nedir?

Engelliler haftası 10 ile 16 Mayıs tarihleri arsında kutlanıyor olup haftanın her günü ayrı ayrı tipteki engellilere verilmiştir.

  • 10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı
  • 11 Mayıs Görmeyenler günü
  • 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü
  • 13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü
  • 14 Mayıs Zekâ ve Ruhsal Engelliler günü
  • 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
  • 16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış olarak kutlanmaktadır.

 

engelliler-günü-mesajı engelliler-günü-3-aralık engelliler-günü engelli-haftasi-siirleri 3-aralık


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı