Engelliler Dostu

Engelliler Haftası Ne Zaman? Dünya Engelliler Haftası

Engelliler Haftası Ne Zaman? Dünya Engelliler Haftası! Engelliler Günü! Engelliler Günü Ne Zaman?

Engelliler Haftası Ne Zaman?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelliler haftası 10-16 Mayıs olarak belirlenmiştir. Bu tarihler aralığında engelli haftası kabul edilir. Ayrıca bu hafta aralığında yapılan birçok uygulama bulunur. Devlet kurumlarının veya vakıfların engelli vatandaşlar için yaptığı bazı etkinlikler vardır.

Engelliler Haftası Ne Zaman? Dünya Engelliler Haftası
Engelliler Haftası Ne Zaman? Dünya Engelliler Haftası

Engelli haftasında daha duyarlı olmak ve engelli vatandaşları desteklemek gerekir. Bazı kurumlar bu duyarlılığa sahip olduğundan engelliler için yemek düzenleyebilir ya da organizasyon yapabilir. Bu sayede engelli vatandaşlar her sene belirlenecek ve kendilerine ait olan hafta içerisinde eğlenip mutlu olabilirler.

Engelli vatandaşlara hitap edilen bu haftayla birlikte her kurumdan yetkililer engelliler için gerekli organizasyonla onlara daha yaşanası bir ortam sunmayı hedefler. Özellikle belediyelerin düzenlediği etkinliklerde yapılan çalışmalar ortaya konur.

Bu çalışmalar içerisinde engellilerin rahatlıkla vakit geçirmesine olanak tanıyacak park ya da yürüyüş mekanları vardır. Bazı açılışlar engelli haftasında yapılır ve daha da özel hale gelmesi sağlanır.

Dünya Engelliler Haftası

Engelliler haftası dünyadaki tüm ülkelerde 10 Mayıs ile 16 Mayıs tarihi arasındadır. Bu tarihi aralığındaki günler engelliler haftası olarak bilinir. Engellilerin barış mesajları bu hafta içerisinde yaklaşık 156 ülke tarafından tek bir yerde toplanarak umut dolu dilekler verilir.

Herkes bu hafta içerisinde engellilerin farkındalığını ve yaşamları için onlara ayrıcalık tanımamız gerektiğini öğretir. Senede bir hafta sadece engelliler haftası olarak kabul edilir. Engellilerin kendilerine ait engelliler haftasında bazı kurumlar ve birtakım programlar yapılarak engellilik konusu işlenir.

Engelliler Günü

Engelliler günü olarak 3 Aralık günü kabul edilmiştir. Bugün birleşmiş milletler tarafından farkındalık yaratmak adına ortaya çıkmıştır. Engelliler gününde engellilere olan sonsuz saygı belirtilir. Okullarda ve kurumlarda engelliye yönelik bazı açıklamalarda bulunulur.

Ayrıca derslerde engellilerin konusu işlenir. Bu sayede engelli vatandaşların çektiği zorluklar ve sıkıntılar konu alınır. Engelliler gününde özellikle engellilerin tüm sorunlarını ortaya çıkarmak engelli vatandaşların rahat yaşaması için gereklidir.

Okullarda ve kurumlarda engellilere ayrılan bugün içerisinde farkındalık yaratmak gerekir. Farkındalığı hayatımıza kazandırarak engellilerin daha rahat ve refah içerisinde yaşanmasına yardımcı olabiliriz.

Engelliler Günü Ne Zaman?

Engelliler günü ülkemizde 3 Aralık tarihinde bilinir. Bu tarihte engelli vatandaşlar için özel etkinlikler düzenlenir. Ayrıca belediye kurumları gibi bazı birimler engelli vatandaşlara organizasyonlar düzenleyebilir. Özel rehabilitasyon merkezlerinde engelli vatandaşlar ayrıcalıklı bir şekilde karşılanır. Kendilerine kazandırılan bugün birleşmiş milletler tarafından sağlanmıştır. 

Dünya çapında 156 ülkenin kabul ettiği engelliler günü ülkemizde de en sevilen günler arasındadır. Çünkü engelli vatandaşlar için farkındalık yaratacak en özel günlerdendir. Engellinin daha rahat bir şekilde kendini gösterebildiği özel anların yaşandığı günler arasında sayılır.

Çoğu kurum ve okulda o gün engelliler için özel etkinlikler düzenlenir. Engellilerin yaşamlarının ne kadar zor olduğu ve onlara nasıl katkıda bulunacağımız anlatılır. Engelli vatandaşlar hakkındaki yapılacak olan tüm etkinliklere katılarak farkındalığı katkıda bulunabiliriz.

Engelliler gününde özel düzenlenecek tüm etkinliklerde engelli vatandaşlar kendini bir an olsun ayrıcalıklı hissedebilir. Zaten düzenlenecek etkinliklerin amacı engelli vatandaşın kendini özel hissetmesidir. Yapılacak herhangi bir etkinlikte engelli vatandaşın farkındalığının ortaya çıkarılması lazımdır.

Ancak bu sayede engellilerin engeli aşılabilir. Her sene düzenlenen bazı kurumlardaki etkinlikler engelli vatandaşlar için en özel etkinlikler arasındadır. Engelli vatandaşlar o gün içerisinde özgürlüğünü yaşayarak farkındalığını ortaya koyacak tüm etkinliklere katılmalıdır.

Engelli vatandaşlara özel yapılacak tüm etkinliklerde her engelli vatandaşın katılması beklenir. Ayrıca engelli vatandaş ve ailesi kendilerine özel olarak düzenlenen etkinliklerde özellikle belediye ya da diğer birimlerin sunduğu olanaklarla birlikte özel hediyelerle o günü daha ayrıcalıklı şekilde yaşayabilir.

Engellilik Nedir?

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi olarak ifade edilmektedir.

Birleşmiş Milletler’de ise engelli tanımı normal bir kişinin kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel veya ruhsal yeteneklerindeki kalıtımsal ya da sonradan olma herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar olarak tanımlanmaktadır.

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığından engelliler haftası mesajı için https://www.aile.gov.tr/bakan/mesajlar/engelliler-haftasi-mesaji/ linkine tıklayın.

Engelli hakları ve ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu