GüncelTeknoloji

Engelliler İçin Geliştirilmiş 7 Mobil Uygulama!

Gelişen teknolojiyle beraber hayatımız gittikçe kolaylaşıyor, işte onların örneklerinden biri de engelli bireyler için geliştirilen mobil uygulamalar.

İşaret Dilim

İşitme engelli bireyler ve onlarla konuşmak istemesine rağmen işaret dili bilmeyen bireyler arasında iletişim sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama yazılanı, söyleneni anlık olarak işaret diline çevirebiliyor, haberleri işaret dilinde gösterebiliyor ve işaret dili eğitimi verebiliyor. Hem Android hem de Apple cihazlar için ücretsiz olarak indirilme imkanına sahip.

P3 Mobile

İşitme engelli bireylerin Wi-Fi veya hücresel veri kullanarak video aramaları yapmasını sağlar. Aynı zamanda arama sırasında metin sohbetine de izin veren bu uygulamayı Google Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz.

Smart AudioBook Player

Önceden haberini yaptığımızda da değindiğimiz şey görme engelli bireyler için sesli kitapların kısıtlı olduğu konusuydu. Yürütme hızını değiştirebildiğiniz, uykuya daldığınızda otomatik duraklama yapabilen, her kitap için kaldığınız yerleri tutan bu uygulama sayesinde sesli kitaplarınızı daha kolay kullanabilecek ve düzenleyebileceksiniz.

Learn Braille Alphabet

Ücretli olan bu uygulama genç yaşta Braille alfabesini öğrenmek isteyen bireyler için geliştirilmiştir. Kullanımı oldukça kolay olan bu uygulama sayesinde Braille alfabesini öğrenebilir ve kelime egzersizi yapabilirsiniz.

uSound

İşitme engelli bireyler dersleri dinlerken, film izlerken, sohbet ederken işine yaracak bu uygulama farklı ses hacimleri ve özellikleri kullanarak bireyin konuşmaları daha net duymasını sağlıyor. Kullanıcı sesi tamamen kendine göre ayarlayabiliyor.

CEYD-A

Sesli asistan olan bu uygulama sizler için; gelen mesajları okur, trafik yoğunluğunu size bildirir, canlı maç skorlarını söyler, uzunca konuşarak not defteri tutabilir, yol tarifi yapabilir, önemli yerleri sorgular ve daha birçok özelliği yerine getirir. Size bunları 3 ayrı ses tonunda sunar.

Be My Eyes

Gözlerim Ol anlamına gelen bu uygulama görme engelli bireylerin uygulama yoluyla görme engeli olmayan bireylere bildirim göndererek gözlerinizi gönüllü olarak ödünç olarak vermenize imkan sağlıyor. Görme engelli bireyin telefonunun kamerasını görebilen karşıdaki birey, son kullanma tarihini kontrol etmekten tutun yolda karşıdan karşıya geçme gibi gibi gündelik eylemlerde dahi yardımcı oluyor. Uygulamada çok sayıda gönüllü olduğu için görme engelli bireyler taleplerine hızlıca karşılık bulabiliyorlar.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu