GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Engelliler İçin Martıların Yaya Yolunda Kullanılması Tehlike Oluşturuyor

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, Başkanı Adem Kuyumcu, “Erişilebilirlik kültürü oluşturulmadan, bisiklet yolları yapılmadan yaygınlaşan Martı adı verilen bu sessiz araçlar görme ve işitme engelliler içim ciddi tehlikelere yol açıyor” dedi.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, iki yıl önce kullanımı yaygınlaşan Martı scooterların engelliler için ciddi tehdit oluşturduğuna ilişkin açıklama yaptı.

Dernek Başkanı Adem Kuyumcu imzalı açıklamada Martı scooterların daha çok yaya yollarında kullanıldığı, bu durumun da özellikle görme ve işitme engelliler için tehlike yarattığı belirtildi.

Açıklamada özetle şöyle denildi:

“Erişilebilirlik kültürü oluşturulmadan, bisiklet yolları yapılmadan yaygınlaşan Martı adı verilen bu sessiz araçlar görme ve işitme engellilerle yaşlılar için ciddi tehlikelere yol açıyor.  Yaya yolları sadece yayalarındır. Ulaşım aracı olarak motorlu taşıtlar, motosikletler, bisikletler ve şimdi de Martı adı verilen bu sessiz araçlar yaya yollarındalar.

“Yaya yolunun ortasında direkler, ağaçlar, cafe, restoran masaları ve diğer işletmelerin tezgahlarının olması da ortopedik, görme, işitme engelli bireyler, yaşlılar ve bebek arabalı ailelerin hayata katılımına engeller yaratmaktadır. Erişilebilirlik dediğimiz engelsiz mimari çevre konusundaki kanunları uygulamayanlara cezalar bile vardır.

“Belediye çalışanlarına, mimarlara, mühendislere, şehir plancılarına ve müteahhitlere erişilebilirlik hakkında sadece teknik bilgi vermek yetmiyor olduğunu 15 yıldır deneyimliyoruz.  Erişilebilirlik standartlarını uygulamanın 10 milyondan fazla engelli vatandaş ve aileleriyle 40 milyon vatandaşın psiko sosyal ve sosyo ekonomik sebeplerini ve sonuçlarını da herkese öğretmek gerekiyor.”


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu