Engelliler Dostu

Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar

Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar! Türkiye'de Engelliler İçin Yapılan Projeler! Engelliler İçin Yapılan Sosyal Çalışmalar

Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar

Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar! Türkiye’de Engelliler İçin Yapılan Projeler! Engelliler İçin Yapılan Sosyal Çalışmalar

Engelliler için yapılan çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ve yardımlaşma vakıfları tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca Türkiye’de yapılan düzenlemelere göre bakanlığın belirlediği imkanlar engelli kişiler için yapılan çalışmalar kapsamındadır. Özellikle engelliler gününde bu çalışmalar son sürat devam eder. Engelli haftasında Engellileri Koruma Milli Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleşen programlar vardır. Kurulun her sene düzenlediği toplumsal farkındalığı arttırmak amaçlı günler bulunur. Bugün günleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • 10 Mayıs engelliler haftası
 • 11 Mayıs görmeyenler günü
 • 12 Mayıs işitme ve konuşma kusurluları günü
 • 13 Mayıs ortopedik engelliler günü
 • 14 Mayıs zeka ve ruhsal engelliler günü
 • 15 Mayıs güçsüz yaşlılar ve korunmaya muhtaç çocuklar günü
 • 16 Mayıs engelliler haftası

Engelliler için yapılan çalışmalar bugünlerde daha aktif bir şekilde yürütülmektedir. Çünkü belirlenen günler toplumdaki farkındalığı en fazla hissedebileceğimiz zamanlardır. Bu sebepten dolayı sivil toplum kuruluşları ve belediyelere büyük iş düşer.

Hepsi yaptıkları farkındalık çalışmalarıyla birlikte engelli kişiler için birçok organizasyon düzenler. Özellikle belediye kuruluşlarında engelliler için özel rehabilitasyon merkezlerinin kurulması kişilerin hayata bağlanması için büyük önem taşır.

Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar
Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar

Engelli bireyler için ayrıca Milli Eğitim Bakanlığında belirlenen bazı merkezlerde eğitimler verilir. Bu eğitimleri hem engelli bireyler hem de aileleri alabilir. Yaşamlarında engelleri ile birlikte nasıl yaşamaları gerektiğini daha güzel bir şekilde anlarlar. Uzmanlar tarafından verilecek eğitimler bir engelli bireyin hayata bağlanması için büyük bir fırsattır. Kişi sürekli kendini geliştirir ve yaşamı boyunca aslında engel değil bir farkındalık yaşadığını kabul eder.

Türkiye’de Engelliler İçin Yapılan Projeler

Engelliler için yapılan çalışmalar Türkiye’de her geçen gün artmaktadır. Projeler kapsamında bakıldığında daha iyi bir dünya için engellilere düzenlenmiş birçok destek vardır. Bu projeler engelliler konfederasyonu tarafından belirlenmiştir. Projelere şu şekildedir;

 • Engellilerin ayrımcılıkla mücadelesi için savunma ve izleme projesi
 • Engelli bireyin eğitim ve kültürü yurttaşlarıyla paylaşması ve kaynaşması projesi
 • Engellilerin konuşabildiği durumlarda aşalım projesi
 • Aktif yurttaşlık hakkında engellilerin meclise doğru projesi

Bu projelerin hepsi farklı tarihlerde hayata geçirilmiş ve günbegün büyüyerek ilerleyen büyük projelerdir. Aslında projelerin genel amaçları Türkiye’de engelliler için çok kapsamlı ve detaylı eğitimlerin doğru şekilde desteklenmesidir. Eğer doğru bir eğitim ve sosyal ortam içerisinde engelli bireyler desteklenirse yaşadıklarının bir engel değil aslında onların özel olduğunun göstergesine tanıklık eder.

Engelliler İçin Yapılan Sosyal Çalışmalar

Engelliler için yapılan çalışmalar kapsamında yaklaşık 2011 yılından itibaren faaliyetlerini gösteren en kapsamlı proje engelli bireyin ayrımcılıkla mücadelesinin savunu ve izleme projesi ile ortaya koyduğu projedir. Bu proje çok büyük ilgi görmüş hem engelli hem de ulusal ajanslar tarafından desteklenmiştir. Çünkü farkındalığı son derece ayrıcalıklı bir şekilde ortaya koymaktadır.

Engelli birey için yapılan çalışmalar kapsamında engellilerin örgütlenmesi ve toplum içerisinde kabul görmelerine olanak tanıyacak çalıştaylar sonuçlarını her geçen gün göstermektedir. 

Günümüzde her sektörde bir engellinin çalıştığını görmek bu sonuçların ne kadar doğru bir şekilde hayata geçirildiğini gösterir. Engelli bireylerin savunma ve izleme projesi 2013’te başlatılarak 2014 tarihinde tamamlanmıştır. Sonuçlara göre faaliyetler hakkında referans politika belgesi kitabı hazırlanmıştır. Bu kitap yaklaşık 2000 baskıyla birlikte tamamı satılmıştır. Hem engelli birey hem de engellileri destekleyen kurumlar mücadelede arayışlarına ulaşmıştır.

Temel hak ve özgürlükleri için engelliler için yapılan sosyal çalışmalarda özellikle sivil toplum kurumlarının engelli vatandaşlara sağladığı olanaklar bilinmelidir. Bu olanaklar neticesinde engelli bireyler için özel olarak geliştirilen ve son teknoloji kullanılarak tasarlanan binalar büyük önem taşır. Kamp alanları ve teknoloji ile daha yakından ilgilenebilmelerine imkan tanıyacak yerleşkeler kurulmuştur. Bu sayede birey engeli her ne olursa olsun buna göre eğitimine sosyal ve kültürel bir ortam içinde almıştır. Engelli birey bu sayede gelişerek topluma kazandırılmıştır.

Hem engelli birey için hem de ailesi için kapsamlı çalışmalar Türkiye genelindeki tüm şehirlerde sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanır. Öncelikli olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla iletişime geçerek engellilere sağlanan projeler hakkında ve sosyal çalışmaları öğrenebilmeniz mümkündür. Ayrıca engelli bireyin sivil toplum kuruluşlarına üye olması, yapılacak çalışmaların en güncel şekillerde ulaşılmasında büyük fayda sağlar.

Engelli hakları ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu