Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelliler iş, aş, eş istiyor…!

Milli Gazete köşe yazarı İsrafil Bayrakçı tarafından kaleme alınan “Engelliler iş, aş, eş istiyor” yazısını sizlerle paylaşmak istedik.

Devlet vatandaşına hizmet götürürken eşitlik ilkesine ve hak, adalet prensiplerini çiğnemeden uygulayan ve vatandaşına güven veren devlet olmalıdır. Tabiî ki devlet dediğimiz şey bir olgudur. İnsanlardan müteşekkildir. Buradan kastettiğimiz devleti yönetenlerin yani idare edenlerin yani söz ve karar sahibi olan devlet erkânının demek istiyoruz.

Buraya gelmemizin sebebi 9 Ocak Perşembe günü Külliye’de Cumhurbaşkanı’nın katıldığı bir törende kamuya engelli memur atamalarının yapılması, burada yaşadıklarımız ve fark ettiklerimizdir.

Kanun gereği yılda 2 defa yapılması gereken atamalar aksine 2 yılda 1 defa yapıldı. O da engellilerin beklentilerine ve ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak,  yetersiz bir sayı aynı zamanda vaat edilenlerin olmaması engelli camiasını sükût-u hayale uğrattı. Bilgisayar sistemiyle kura çekme yöntemi uygulanarak yapılan bu atamalar genelde iktidar yanlılarının çıktığını ve garibanların bundan pek de nasip almadıklarını söyleyenlerin sayısı bir hayli çok. Bu atamaya engelliler güvenmediklerini kendi aralarında konuşur ve tepki gösteriyorlar. Ne yazık ki siyasiler her alanda olduğu gibi engelliler konusunda da adam kayırmayı ve yandaş gözetmeyi hiç ihmal etmiyorlar. Engelliler arasında yapılan bu ayrımcılık sadece istihdamda değil diğer hususlarda da var.

 

Bugünlerde çok sık konuşulan ve şikâyet edilen konulardan biri de engellilerin emekliliği hususunda bize gelen bilgilere göre emekli engelliler çağrılarak yeniden rapor almak için sevk ediliyorlar. Engellilik derecesi  %40’ın altına düşürülüp emekliliğini iptal etme cihetine gidiyorlarmış. Bize göre çok garip ve anormal. Bu uygulama neden kaynaklanıyor acaba?  Son yıllarda sık sık değişen rapor yönetmeliklerinden mi, yoksa dilimiz varmıyor ama “engellilerin ve doktorların sahtekârlıklarından mı?” bu da aslında araştırılarak öğrenilebilir. Engellilerimizin başarıları toplumumuzun onur vesilesidir. Lakin medya yoluyla showa dönüştürülmesi de engellilerin sorunlarını, sıkıntılarını unutturamıyor. Geçmişte de bu tür örnekleri gördük ama bunlar engellilerin gerek TBMM’de ve gerek de yerel meclislerde yeterince temsil edilmesine sebep olmadı. İktidar tek partili olmasına rağmen bir türlü istenilen istikrarı sağlayamadı. Bu dönemdeki istikrarsızlık, koalisyon dönemlerinde bile olmamıştı. 2002’de iktidar TÜİK ile o zamanki adıyla “başbakanlık özürlüler idaresi başkanlığına” araştırma yaptırdı. Nüfusun %12,29’u engelli diye tespit edildi. Ne hikmetse son yıllarda yapılan araştırmalarda ise bu oran %7’ye kadar düştü. Bu durum istikrarsızlık mı desek yoksa politik bir manevra mı onu bilemiyoruz. Bildiğimiz bir şey var ki iktidar bu ve bunun gibi birçok konuda çelişiyor ve bu çelişkilerin ardı arkası gelmiyor.

 

Yine bugünlerde engelli camiasını ilgilendiren diğer bir konu da engelliler konfederasyonunun 11 Ocak Cumartesi günü yapılan 4. olağan kongresiydi. Orada da beklenmedik bir şekilde konfederasyon başkanının değişmesi oldu. Altı nokta körler derneğinin Türkiye Körler Federasyonu’nun şimdiye kadar hiç değişmeyen duayen lideri Turhan İçli bu dönem konfederasyona başkan olamadı. Bu da engelliler arasında beklenmedik bir sürpriz olarak camiayı şaşırttı. Yeni seçilen Engelli Konfederasyon Başkanı acaba engellilerin evlenme sorununa çözüm bulabilir mi? Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı engellilerin yukarıda bahsettiğimiz atama töreninde yapmış olduğu konuşmada, “Gençlerimiz evlenmiyorlar, hatta evde kalıyorlar” demesi üzerine engelliler kendi aralarında, “Ne zaman iş bulduk ki evlenmeyi düşünelim?” esprilerle gerçekleri açığa vurdular. Umarız ki, “Herkes için iş, aş, eş bulacağı günler gelir” temennileriyle hepinizi Allah’a emanet ediyoruz, vesselam…

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu