EKPSS

Engelliler Konfederasyonu’ndan EKPSS açıklaması

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli beklenen EKPSS atamalarına ilişkin açıklama yaptı. Engellilerin EKPSS ataması için TBMM yaptığı ziyaretin kendileri ile bir ilgisi olmadığını bildiren İçli, DPB başkanını ile yatığı EKPSS ataması hakkında bilgi verdi, engelli kotasının yüzde 5’e çıkacağının kesin olduğuna ilişkin ifadeler yanıltıcıdır dedi.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli’nin EKPSS atamalarına ilişkin yaptığı açıklama aşağıdaki gibidir.

ENGELLİ ATAMALARINA İLİŞKİN YANLIŞ BİLGİLENDİRMELER HAKKINDA DUYURU

Değerli Arkadaşlar, atanamayan engelli bir grup tarafından oluşturulan Türkiye Engelliler Platformu facebook sayfasında çıkan birtakım haberler dolayısıyla bu haberler bizim tarafımızdan veriliyormuş gibi sıklıkla aranıp atamaların söz verilmesine rağmen neden yapılmadığı sorulmaktadır. Belirtmek isteriz ki öncelikle bu haberler kamuoyuna bizim tarafımızdan duyurulmamıştır. Hatta Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyaret etmek isteyen arkadaşlara muhatabın Türkiye Büyük Millet Meclisi değil Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olduğunu belirterek bu ziyaretlere katılmayacağımızı bildirmiştik. TBMM’de çeşitli partilere mensup milletvekillerinin tahmini sözlerine dayanılarak, engelli kamuoyunu umutlandırmak doğru değildir. Hükumet 23 Haziran yerel seçimlerine kilitlendiği için engellilere yönelik çalışmalarını ertelemiş gözükmektedir. Bu sürecin ne zaman başlayacağı ve EKPSS atamalarının ne zaman yapılacağı tahminlerin ötesinde kesin bir bilgiye dayanmamaktadır. En son 16 Temmuz 2019 tarihinde telefon görüşmesi yaptığım Devlet Personel Başkanı Sayın Enes Polat, henüz hükumetten bu doğrultuda bir talimat gelmediğini, EKPSS atama zamanının bilinmediğini, çalışmaların sürdürülmekte olduğunu söylemiştir.

Engelli kotalarının % 5’e çıkacağının kesin olduğuna ilişkin ifadeler yanıltıcıdır. Henüz Meclisin gündeminde bu çeşit yasa taslakları bulunmamaktadır. Bugünkü ekonomik krizde böyle bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı da tartışmalıdır. Engeli kitlesine boşa umut verecek kesin söylemlerden kaçınılmalıdır.

Konfederasyonumuz tarafından Meclisin toplanacağı Ekim ayından itibaren gerek atamalar, gerekse diğer istihdam sorumları ile ilgili çalışmalar sürdürülecektir.
Bilgilerinize saygıyla sunarım.

Av. Turhan İçli
Engelliler Konfederasyonu

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu