engellilerdostu.com | Engelliler İçin Sosyal İçerik Platformu

Engelliler Korona Virüs Aşısı Olacak Mı?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu kapsamında aşılanma programı takibi başlatıldı. Aşılanma öncelikle önce Sağlık Bakanlığı personeline uygulanmaya başlandı. Aşılanan kişi sayısı sistem üzerinden kontrol edilebiliyor.

ENGELLİLER KORONA VİRÜS AŞISI OLACAK MI?

Korona virüs aşısı yaptırmak şimdilik zorunlu değil. Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan duyurulara göre rehabilitasyon, huzurevi ve bakımevlerinde kalmakta olan engelli ve yaşlı bireylere aşı yapılması planlanıyor. Engellilerin aşılanması kademeli olarak yapılacak. İlk grupta sağlık kurumunda çalışanlar, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, son olarak da 65 yaş üstü bireyler aşılanacak. İkinci grupta, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerde çalışanlar, 50-64 yaş arası bireyler aşılanacak. Üçüncü grupta; kronik hastalığı olan kişiler ve diğer kişiler aşılanacak. Dördüncü grupta ise, aşılama sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar aşılanacak

NASIL AŞI OLABİLİRİM?

Aşı olmak isteyen engelliler, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan Merkezi Hekim Randevu Sistemi(MHRS) 182 numarayı arayarak randevu oluşturabilecek. E-Devlet üzerinden randevu başvurusunda bulunabilecekler. İnternet ve bilgisayar kullanamayan engelliler ise refakatçi eşliğinde en yakın sağlık kurumuna giderek randevularını oluşturabileceklerdir.

Miraç DURSUN

( EngellilerDostu.com Ankara İl Temsilcisi )

Exit mobile version