Çalışma Yaşamı

Engelliler Sendikası Var mı? Engelli Devlet Memurlarına Sendika Gerekli mi?

Ülkemizde dezavantajlı olarak belirtilen ve bu sebeple Anayasal bir hak haline getirilen pozitif ayrımcılık, engelli bireylerin önündeki engelleri tek tek ortadan kaldırıyor.

Bunların en başında gelen ise işe girme sorunudur. Yıllardır engelliler için işe girmek ciddi bir sorun iken, yapılan yasal düzenlemeler ve getirilen teşvikler neticesinde özel sektör yetkilileri ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan engelli alımları bu durumu sorun olmaktan çıkarıyor. Artık yasalar ile belirtilen engelli kontenjanları dikkate alınıyor.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan engelli memur istihdamına yönelik Mart 2018  istatistiklerine göre; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilmesi gereken yani engelliler için ayrılan %3’lük kontenjan toplamda 61.7728’dir. Mart 2018 itibariyle ise Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan toplam engelli Devlet memuru sayısı 51.814’dür.

Peki bu rakam 2002 yılında neydi? İşte size kamu kurum ve kuruluşlarında 2002 yılında çalışan engelli Devlet memuru toplam sayısını açıklayalım. Mart 2018 yılı itibariyle Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanan engelli memur istihdamına yönelik istatistiki veriler ile 2002 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli Devlet memuru sayıları arasında neredeyse 10 kat farklılık var. 2002 yılı itibariyle ise çalışan engelli Devlet memuru sayısı 5.777’dir.

Bugünlerde engellilerdostu.com olarak tarafımıza sıkça engellilerin sendikası var mı? engelli olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara sendika gerekli mi? gibi sorular sorulmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda bu duruma değinmeye çalıştık. Öncelikle şunun bilinmesini isteriz. Bu içeriğimiz de ele aldığımız sendika konusu hassasiyeti yüksek bir konu olması sebebiyle yazımızı tarafsız gözlerle okumanızı, devamına yönelik kesinlikle ön yargıdan uzaklaşmanızı tavsiye ederiz. Yazının sonuç kısmına ulaşıldığında ise ne kadar objektif gözlerle yazıldığını ve sadece engellileri baz aldığını göreceksiniz.

Yukarıda özelikle 2000’li yıllardan günümüze kadar ki engelli Devlet memuru sayılarına yer vermeye çalıştık. Çünkü şu bir gerçek daha işe girememiş ve ciddi bir iş girme sorunu olan engellilerin sendikalaşma taleplerinin olması mümkün değildir. Yürümeyi bilmeyen çocuğun koşmayı isteme si nasıl mümkün değilse işte bu durumda aynen böyledir. Zamanla kamu kurum ve kuruluşlarına alımların artması ve çalışan engelli Devlet memuru sayısının 51’bin gibi rakamlara ulaşmasının ardından herkesin istek ve beklentileri değişti. Artık engelliler arasında tek konuşulan engelli Devlet memurlarının sosyal, mali ve özlük hakları olmaya başladı. Kısaca Devlet kadrolarında çalışan engelli sayıları yükseldikçe sosyal, mali ve özlük haklarda iyileştirme yönünde düşünceler önem kazandı.

EVET ASIL SORU ENGELLİLER SENDİKASI VAR MI?

Sendikalar, 4688 sayılı kanuna göre kurulurlar. Yine bu kanun ile kamu kurum ve kuruluşlarında faaliyette bulunacak 11 ayrı hizmet kolu belirlenmiştir. Bütün bu hizmet kollarını tek tek incelediğimizde sadece engellileri temel alan bir sendikanın olmadığı anlaşılmıştır. Şuan itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli Devlet memurlarını, mevcut kurulu sendikalar bünyesinde oluşturulan engelli komisyonları temsil etmektedir. Kısaca engelliler tarafından oluşturulmuş engelli Devlet memurlarını temsil eden örgütlenme bulunmamaktadır.

PEKİ ENGELLİ ÇALIŞANALAR İÇİN SENDİKA GEREKLİ Mİ?

Bu soruya direkt cevap vermek doğru olmaz. Çünkü birliktelik ve örgütlenme duygusu başka bir şeydir. Böyle bir inanç duygusu ve yürüyeceğiniz yolda dava birlikteliği başarıya götüren en büyük anahtardır. Bu doğrultuda hareket edecek ve bu uğurda emek verecek topluluğu yakalayamazsanız eğer, sendikalaşmak sizleri çok önemli yere götürmeyecektir. İşte o zaman mevcut kurulu sendikaların bünyesinde olmak her zaman daha avantajlı olacaktır. En azından yıllarını sendikaya vermiş tecrübeli isimlerin yönlendirmesi ile yapılır.

Engelli Devlet memurlarının mali ve özlük haklarını savunacak sendikanın gerekliliği noktasında konuyu başka bir açıdan ele alacak olursak eğer; Çok basit bir cümle ile özetleneceğini düşünmekteyiz. Nasıl bu kadar basit anlatılabilir ki, işte size çok değerli belki bazılarını harekete geçirecek önemli bir tespit. Hepimizin bildiği bir şey aslında, “eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar.” Birçoğumuz şimdi bu ne demek diyebilir. Aslında anlatımı yukarıda belirttiğim üzere bakış açısından dolayı gayet basit.

Engellilik bir hastalık değildir. İnsanlık durumudur. Bu insanlık durumundan kaynaklı olarak herkesin engellerinden dolayı özellikleri farklıdır. Tabiki de bunn sosyal ve çalışma yaşamına etkileri de bir o kadar farklı olacaktır. Bunu kimler anlar tabiki de engellinin kendisi…

Engelli Devlet memurlarının sendikaya ihtiyaçlarının olup olmadığı ile ilgili başta da söylediğimiz gibi direkt cevap vermemiz mümkün olamaz. Bizim şyan yaptığımız sadece konuyu sizler için değerlendirmektir. Bizler her ne kadar düşüncelerimizi paylaşmış olsakta bu konuda her türlü kararı verecek olanların sizler olduğunuzu bilmelisiniz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli Devlet memurlarınca tarafımıza yönlendirilen bu sorulara elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Umarız engelli olarak kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanlara yararlı olmuştur.

 

engellilerdostu-Özel İçerik


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu