Güncel

Engellilere 1100 TL Yardım Verilecek Mi? Engellilere 1100 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engellilere 1100 TL Yardım Verilecek Mi? Engellilere 1100 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?  

Engellilere 1100 TL Yardım Verilecek Mi?

Türkiye cumhuriyeti Devleti, kendi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşları için çeşitli maddi ve sosyal yardım projeleri yürütür. Yürütülen bu yardım projeleri tamamen vatandaş odaklıdır. Artan enflasyon oranları, hayat şartlarının zorlaşması ve alım gücünün sürekli düşmesi bir vatandaşın belini bükmeye başladı. Bu hayat şartları, özellikle de sağlık engeli bulunan vatandaşları daha fazla etkiledi. Bu kapsamda engelli vatandaşlar, engellilere 1100 TL yardım verilecek mi sorusuna cevap istiyorlar. Çünkü verilen bu maddi yardımlar, engelli vatandaşları psikolojik açıdan desteklerken aynı zamanda da sosyal hayata daha çabuk karışmasına yardımcı oluyor.

Engellilere 1100 TL Yardım Verilecek Mi?

Engellilere 1100 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin yapacağı bu yardım türünden faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar engellilere 1100 TL yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını hükümetten bekliyor. Verilen bu cevap, aile ve sosyal politikalar bakanlığınca belirlenmiş olup, bu şartlara uymayan kişiler devletin vereceği yardımlardan fayda sağlayamayacaklardır.

Bu yardım türüne, ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, belediyelere ya da vakıf genel müdürlüklerine bizzat giderek ya da aile ve sosyal politikalar bakanlığı sayfasından başvuru yapabilirsiniz. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı resmi web sitesine giriş için, https://www.aile.gov.tr/eyhgm linkine tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Verilecek olan bu maddi yardımın miktarı, sahip olduğunuz engel miktarına göre değişiklik gösterebilir. Bu verilecek olan yardımdan faydalanacak kişilerin genel listesi ise şu şekilde açıklanmıştır,

 • Tam teşekküllü bir hastaneden % 40 ve üzeri engel raporu bulunanlar
 • % 40 engel raporu bulunan kişilere ise daha az yardım verilmektedir.

bu yardım türü, asgari ücret oranıyla birlikte doğru orantılı olarak artış gösterir. 2022 senesinde engelli bireyler için belirlenen yardım miktarı devlet tarafından 1100 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?  

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yardıma muhtaç, ihtiyaç sahibi, dar gelirli ve engelli vatandaşlar için bazı yardım projeleri yürütülür. Bu projeler özellikle de 2019 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan covid 19 salgınıyla birlikte artış gösterdi. Devletin maddi yardımlarda bulunduğunu öğrenen kişiler ise, engellilere yapılan yardımlar nelerdir sorusu için cevap aramaya başladı. Maddi destek projeleri, vatandaşların ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterirken, en çok terci edilen yardımlar ise şu şekilde sıralanmıştır;

 • % 40 ve engeli bulunan bireylere aylık bağlanması,
 • Araç alımlarındaki ödenmeyen ÖTV vergisi,
 • Engelli kimlik kartı ile sağlanan indirimler
 • Konut alırken düşük emlak vergisi
 • Evde bakım ücreti
 • Gelir vergisinde uygulanan indirimler
 • Muhtaç aylığı
 • Gıda paketi
 • Akülü araba desteği

Devletin size vereceği bu yardımların tahsilatını PTT şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca verilen tüm yardımlar geri ödemesiz olarak sizlere devlet kasasından hibe edilecektir.

İlgili Başlıklar;

2023 Engelli maaşı ne kadar olacak?

Engelli maaşı alanlara müjde!

EYT Engellileri kapsıyor mu?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu