GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Engellilere Bakım ve Rehabilitasyon?

Engellilere Bakım Hizmeti? Engellilere Rehabilitasyon Hizmetleri? Bakım ve Rehabilitasyon Hizmetlerinden Kimler Faydalanabilir? Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Hizmetleri Başvuru Evrakları?

Engellilere Bakım ve Rehabilitasyon?

Engellilere Bakım ve Rehabilitasyon?

Ülkemizde oldukça fazla nüfusu kaplayan binlerce engelli bireyimiz bulunmaktadır. Ailemizden, arkadaşlarımızdan veya sokakta herhangi bir yerde karşılaşabileceğimiz engelli bireylerimiz bulunmaktadır. Özel rahatsızlığa sahip olan bu bireylerimize, aslında engelin vücutta olmadığını, asıl engelin gönülde olduğunu, onların da bizler gibi hak ve özelliklere sahip olduklarını hissettirmek adına devletimiz, vakıflar, dernekler ve hayırseverler tarafından çeşitli maddi ve manevi yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımlar içerisinde bakım parası, rehabilitasyon merkezleri, okullar, yardımları vb. indirimler bulunmaktadır. Fakat en çok ihtiyaç olan bakım ve rehabilitasyon imkanlarıdır.  Peki bu bakım ve rehabilitasyon imkanlarından nasıl faydalanılır? 

 Engellilere Bakım Hizmeti?

Engellilere Bakım ve Rehabilitasyon?

Engellilere bakım hizmeti, ağır engel durumu bulunan, hayatlarını tek başına yaşamakta güçlük çeken, başkalarının yardımlarına ve desteklerine muhtaç kalan, yeme içme, özbakım vb. ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlarımıza bakıcılık yapmak isteyen, onların tüm ihtiyaç ve eksikliklerini benimseyen, hayatlarını yaşamaları konusunda destek çıkacak vatandaşlarımız, aileleri vs. vasilerine verilen bakım parasıdır. Bu bakım parası ile özel gereksinime ihtiyacı bulunan rahatsızlık sahibi bireylerimize bakan kişiler de kendilerinden verdikleri zaman ve özverinin karşılığını böylece almış olacak. Aynı şekilde engelli bireylerimiz de mağdur olmayacak, yalnız kalmayacaklardır. 

Engellilere Bakım ve Rehabilitasyon?

Engeli bakım hizmetlerinden yararlanmak için başvuracak kişilerin raporlarında Ağır Özürlü kısmının Evet olarak işaretli olması gerekmektedir. Tam teşekküllü bir sağlık kurumu tarafından alacağınız bu rapor ile Sosyal Hizmetler’e giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Engellilere Rehabilitasyon Hizmetleri?

Engellilere Bakım ve Rehabilitasyon?

Engellilere rehabilitasyon hizmetleri, engel durumu olan, kaza, hastalık, travma vb. sebeplerden ötürü azalmış veya kaybedilmiş bedensel-ruhsal özelliklerin yeniden kazandırılması adına verilecek olan bütün iyileştirme yöntemlerini barındıran sağlık bakımlarına rehabilitasyon hizmetleri diyoruz. 

Bakım ve Rehabilitasyon Hizmetlerinden Kimler Faydalanabilir?

Engellilere Bakım ve Rehabilitasyon?

Engel durumu bulunan, desteklerle yaşama bağlı olan, tek başlarına özbakım, temel ihtiyaçlarını, yeme-içme, gezme gibi haklarını kullanmakta zorluk çeken, sağlık kurulu tarafından ağır engelli ibaresinde evet yazan engelli vatandaşlarımız, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanabileceklerdir. 

Bakım ve Rehabilitasyon Hizmetlerine Başvuru Şartları?

Bakım ve rehabilitasyon hizmetlerine başvuru şartları bulunmaktadır. Bu destek ve yardımlardan faydalanabilmek için belirli kriterleri taşıyor olmanız gerekecek. Bu şartlar ve kriterler;

  • Ağır özürlü olduğunu belgeler nitelikteki, tam teşekküllü hastaneden alınmış rapor.
  • Engelli bireyin hayatını tek başına yaşamakta zorlanması veya hiç yaşayamaması.
  • Özbakım, kişisel ihtiyaç vb. yaşam fonksiyonları için desteğe ihtiyaç olunması.
  • Aylık gelirin hesaplanması ve kişi başına düşen miktarın asgari ücretin 3/2’sini karşılamıyor olması.

Yukarıda sayılı olan şartları taşıdığınız takdirde, bağlı bulunduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler. 

Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Hizmetleri Başvuru Evrakları?

Engellilere Bakım ve Rehabilitasyon?

Engelli ve rehabilitasyon hizmetlerine başvuruda bulunacak vatandaşlardan birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgeler olmaz ise başvuru işlemleriniz tamamlanamaz.

  • Hastanın kimlik fotokopisi
  • Bakımı üstlenecek kişinin kimlik fotokopisi
  • Hastaya ait iki adet vesikalık fotoğraf
  • Hastanın öğrenim belgesi
  • Vasilik için mahkeme tarafından atandığına dair kanıt gösteren belge.

Benzer içerikler;

Engelli dernekleri ve engelli yardım başvuruları!

Dar gelirli engellilere protez desteği

2022 engelli fatura indirimi yapan kurumlar!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu