Engelliler Dostu

Engellilere Doğalgaz Yardımı Var mı?

Engellilere Doğalgaz Yardımı Var mı? Engelli Doğalgaz İndirimi İçin Nereye Başvurulur? Engelli Doğalgaz Yardımı Ne Kadar? Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engellilere Doğalgaz Yardımı Var mı?

Son dönemde enerji birim fiyatlarında görülen artış sebebiyle pek çok vatandaşın sosyal yardımlara başvuru yaptığı bilinmektedir. Bu sebeple engellilere doğalgaz yardımı var mı sorusu da engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Engellilere Doğalgaz Yardımı Var mı?
Engellilere Doğalgaz Yardımı Var mı?

Engelli vatandaşların tüm sosyal yardımlara başvuru hakkının olduğu bilinmektedir. Bu sebeple doğalgaz yardımlarına da gerekli başvuru noktaları aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir. 

Engelli vatandaşların başvuru yapması için özel bir başvuru noktası bulunmasa da tüm vatandaşlar için doğalgaz yardımı başvuru noktası e-devlet olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra il belediyelerine müracaat ederek fiziki olarak başvuru gerçekleştirmek de mümkündür.

Doğalgaz yardımlarıyla birlikte vatandaşların çetin geçen kış aylarında soğuktan korunmaları ve bunun yanı sıra yüksek doğalgaz faturaları altında ezilmeleri önlenmektedir. 

Engelli Doğalgaz İndirimi İçin Nereye Başvurulur?

Doğalgaz tüketim desteğine başvurabilmek pek çok kişi tarafından son dönemde oldukça sık bir şekilde rağbet görmektedir. Bu kapsamda engelli doğalgaz indirimi için nereye başvurulur sorusu da oldukça sık arananlar arasında yer almaktadır.

Doğalgaz tüketim desteği olarak da bilinen doğalgaz indirimi kişiye özel verilmektedir. Bunun için kişisel verilerin paylaşılmasıyla birlikte bir indirim oranı almak mümkündür. Tüm bunlar e-devlet sistemi üzerinden ilgili sayfaya girerek doldurulacak formla birlikte belirlenmektedir.

Formda istenen bilgi ve belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması oldukça önemlidir. Aksi halde başvurunun tamamlanması mümkün değildir. Bunun yanı sıra formun belirtilen süre içerisinde eksiksiz bir şekilde gönderilmesi gerekmektedir.

Sosyal yardımları yılın belirli dönemlerinde başvuruya açıldığı için başvuru dönemi dışında gönderilen formlar dikkate alınmaz ve direkt olarak geçersiz sayılır. Bu nedenle başvuru formuna ilişkin detaylara oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

Engelli Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından yapılan son açıklamayla birlikte doğalgaz yardımlarının ödeneklerinin arttırıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu sebeple engelli doğalgaz yardımı ne kadar minvalinde sorularda da artış meydana geldi.

Bilindiği üzere sosyal yardım paketleri her yıl düzenli olarak ihtiyaç sahibi ve engelli kişilere sunulmaktadır. Doğalgaz yardımları da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Engellilerin başvurması için düzenlenen doğalgaz yardımları 2021 yılında 450 lira ile 1150 lira arasındayken bu fiyata yakın bir zamanda güncelleme yapıldı.

Yapılan güncellemeye göre artık doğalgaz tüketim desteği 450 lira ile 1150 lira aralığından 900 lira ile 2500 lira aralığına yükseltildi. Böylece vatandaşlar kış aylarında doğalgaz kullanımı yaparken iki kez düşünmek zorunda kalmayarak refah seviyelerini yükseltebilecek.

Doğalgaz yardımı alan kişilerin sayısının her geçen yıl artış göstermesi de devletin sunduğu bu yardım paketinin ne denli gerekli olduğunu belirten unsurlardan biridir. 

Doğalgaz yardımlarıyla birlikte vatandaşlar ay sonunda en büyük gider kalemlerinden biri olan doğalgaz faturasını bakanlığın sübvanse etmesiyle birlikte büyük oranda tasarruf edebilmektedir. Böylece giderlerin düşmesi ve kış aylarında yüksek doğalgaz faturalarının ödenmek zorunda kalınmaması mümkündür.

Pek çok kişi ödeyemediği faturalar sebebiyle kış aylarında dahi soğukta yaşarken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu durumu tersine çevirebilecek hamlelerde bulunmaktadır.

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardımlarına başvurmak isteyen ancak daha önce hiçbir sosyal yardıma başvurmamış kişiler tarafından doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır minvalinde sorular yöneltilmektedir.

Tüm sosyal yardımlarda olduğu gibi doğalgaz tüketim desteğinde de başvurular e-devlet üzerinden alınmaktadır.

E-devlet sistemine erişimi olmayan kişilerin il belediye binalarına giderek yetkililerin yönlendirmeleri sonucunda doğalgaz tüketim desteğine başvuru yapabildiği bilinmektedir.

E-devlet üzerinden ya da il belediye binalarına giderek gerekli forma erişebilmek mümkündür. Doğalgaz tüketim desteği başvuru formu doldurularak yardım başvurusu tamamlanabilir. Bu sayede onaylanması durumunda aylık 900 lira ile 2500 lira aralığında doğalgaz tüketim desteği alınabilmektedir.

Başvurunun onaylanması, başvuruda verilen bilgi ve belgelerin doğruluğuyla doğru orantılıdır. Bu sebeple başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması ve istenen süre aralığında teslim edilmesi son derece önemlidir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılan geçmiş sosyal yardım başvurularının güncel durumunu kontrol etmek ve detaylara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden engelli evde bakım maaşlarına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sosyal yardımlara online olarak başvuru yapmak için e-devlet portalına bilgileriniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir.

Portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Hizmetleri” yazınız.
Çıkan sonuçlardan “Sosyal Hizmet Başvurusu” seçeneğini tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağında “Yeni Başvuru” kutucuğu göreceksiniz, o kutucuğa tıkladığınızda başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Ardından istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com TİKTOK / İNSTEGRAM

Engelli hakları ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu