Engelliler Dostu

Engellilere Ev Alırken İndirim

Engellilere Ev Alırken İndirim! Engelli Su Faturası İndirimi! Araç Alımında Engelli İndirimi! Engelli Vergi İndirimi Nedir? Engelli Çocuğu Olan Babanın Vergi İndirimi! Engelli İndirimi Telefon! Engelli Emlak Vergisi İndirimi! Engelli Çalışan Vergi İndirimi

Engellilere Ev Alırken İndirim

Engellilere Ev Alırken İndirim! Engelli Su Faturası İndirimi! Araç Alımında Engelli İndirimi! Engelli Vergi İndirimi Nedir? Engelli Çocuğu Olan Babanın Vergi İndirimi! Engelli İndirimi Telefon! Engelli Emlak Vergisi İndirimi! Engelli Çalışan Vergi İndirimi

Engelli indirimleri kapsamında ev alırken uygulanan indirimler vardır. Bu indirimler ile birlikte engelli vatandaş rahatlıkla ev sahibi olabilir. Ev alırken uygulanacak bazı indirimler vergiden muaf tutulmalarına yardımcı olur. Bu sayede emlak vergisi ödemez ve engelli vatandaşlar rahatlıkla evlerini alabilir. Ayrıca ev alabilmek için gerekli birtakım şartlar bulunur.

Engellilere Ev Alırken İndirim
Engellilere Ev Alırken İndirim

Engelli vatandaş 200 metre² den küçük bir konut almalıdır. Eğer alacağı konut 200 metre² üzerindeyse indirimden yararlanamayabilir. Bu sebepten dolayı 200 metre² den küçük bir konut alan engelli vatandaşlar vergiden muaf tutulur. Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı tarafından belirlenen şartlar bakanlığa giderek öğrenilebilir.

Ev almak isteyen engelliler mutlaka engelli kartını ve kimlik bilgilerini işlemler sırasında iletmelidir. Eğer herhangi bir şekilde engelli olduğunuzu belirtmezseniz bu indirimden yararlanamayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı mutlaka işlemlerin eksiksiz gerçekleşebilmesi için engelli kimlik kartınızı ev alacağınız sırada emlak vergisi öderken söylemeniz lazımdır.

Ayrıca bakanlığa giderek ayrıntılı bilgileri öğrendikten sonra indirimden hangi şartlar içerisinde yararlanabileceğinizi anlayabilirsiniz. İndirimin gerçekleşebilmesi için en az 200 metre² ve altında olan evleri tercih etmelisiniz. Daha büyük evlerde bu vergi indiriminden muaf tutulamazsınız.

Engelli Su Faturası İndirimi

Engelli vatandaşlar su faturası indirimlerinden yararlanabilir. Su faturası indirimlerinden fayda sağlamak isteyen engelli vatandaşlar en az %40 oranındaki engele sahip olması gerekir. Bu sayede su faturası indirimli bir şekilde ödenmiş olur. Ayrıca başvuru yapmak gerekir. Başvurular belediye ya da bakanlık birimlerinde gerçekleşebilir. Başvuru yapmayan kişiler su faturası indirim oranından yararlanamaz. 

Mutlaka ilgili birimlerin engelli vatandaşları tespit etmesi adına indirimi talep edeceğiniz sosyal destekten fayda sağlamanız lazımdır. Sosyal destek kapsamında verilen su faturası indirim tutarı her ay düzenli bir şekilde hesaba yatırılır.

İndirim tutarı hane halkındaki yaşayan kişi sayısına göre hesaplanır. Ayrıca bu indirim bakanlık tarafından öngörülen oranlarda her sene artış gösterilebilir. Her sene belirlenecek oranlar indirimin tutarını belirler. Güncel indirim tutarını belediyeye gittiğinizde öğrenebilirsiniz.

Araç Alımında Engelli İndirimi

Engelliler 0 km araç alımlarında ÖTV ödemez. Her markada gerçekleşen ÖTV indirimi %100 oranında indirim yapılarak uygulanır. Engelli vatandaş kendi adına alacağı araçlarda indirimli bir şekilde araç sahibi olmuş olur.

İndirimin gerçekleşebilmesi için en az %40 oranındaki engel durumuna ihtiyaç vardır. %40 ve üzeri engelli bulunan kişiler ÖTV indiriminden fayda sağlayabilir. Bunun dışında rapor ile indirim alınamaz. Ayrıca engelli vatandaş sadece 0 km araç satın alabilir. 

Aracı satın alırken dilerse kredi çekebilir. Fakat ÖTV ödemez. Vergilerden muaf olur ve daha ekonomik bir şekilde araç sahibi olabilir. Aldığı araç engelli vatandaşın kullanımına uygun birtakım ekipmanlar ile donatılmalıdır.

Bu mutlaka yapılması gerekir ve kanunda geçmektedir. Engelli vatandaşa gerekli şartları sağladığı araç ile birlikte trafiğe çıkabilir. Araç içerisinde engellinin rahatlıkla aracı kullanabilmesine olanak tanıyacak parçalar sonradan eklenebilir.

Engelli Vergi İndirimi Nedir?

Engelli vergi indirimi araç alımında ve emlak satışlarında gerçekleşmektedir. Bu indirim kanunda geçmektedir. %40 oranındaki engele sahip her engelli vatandaş indirim oranlarından yararlanabilir. Vergiden muaf tutulan engelliler araç ya da ev sahibi olurken mutlaka belgelerini birimlere teslim etmesi gerekir.

Ancak bu sayede indirim oranlarından fayda sağlanabilir. İndirimin gerçekleşmesi için belgelerin araç alımında ve emlak alımlarında eksiksiz tamamlaması lazımdır. 

İster araç alımı ister emlak satışlarında belgelerin tamamını ve şartları bakanlık tarafından öğrenebilirsiniz. Engelli kimlik kartı başvurusu yaptığınız sırada hangi tür vergi indirimlerinden yararlanabileceğinizi öğrenirsiniz. Dilerseniz bakanlığın sitesine giriş yaparak vergi indirimlerinden nasıl muaf olduğunuzu sorgulayabilirsiniz.

Engelli Çocuğu Olan Babanın Vergi İndirimi

Engelli bireyin ebeveynleri vergi indiriminden yararlanır. 18 yaşın altında olan engelli birey anne ve babası vergi indiriminden muaf tutulur. Yalnız hastane raporu gerekir ve bu durum tescillenmelidir. Engelli kimlik kartı ve engel durumunu belirten rapor ile birlikte araç alımlarında veya emlak alımlarında vergi indirimi yapılır.

Vergi indiriminden muaf bulan kişilerin güncel raporlarının bulunması lazımdır. Eğer rapor güncel değilse öncelikli olarak raporun güncellenmesi lazımdır. Sonrasında vergiden muaf tutulacak işlemler yapılabilir. Vergiden muaf tutulmak için engelli bireyin mutlaka gerekli şartları taşıması lazımdır. Vergi indiriminden muaf tutulmak için bilinmesi gerekenler:

  • Engel oranı en az yüzde 40 olmalıdır
  • Engelli kimlik kartı çıkarılması gerekir
  • Hastane onaylı rapor devlet hastanelerinden alınması gerekir
  • 18 yaşını doldurmayan engelliye bakan kişiler bu haktan yararlanabilir

Engelli İndirimi Telefon

Engelli indirimi kapsamında GSM operatörleri sosyal destek indirimi uygular. Her operatörün uyguladığı indirim oranı minimum %30 tutarındadır. Bu tutar ailede bir kişinin yararlanabilmesine imkan tanıyacak bir indirim sağlar. İndirimden yararlanmak isteyen kişiler numarasını ve ilgili bilgileri kuruma mail atabilir. Mail atarken engelli kimlik kartı ve gerekli detayları göndermeniz lazımdır.

Telefon fatura indirimini almak isteyen bireyler sosyal destek kapsamında ki indirimden süresiz bir şekilde yararlanır. Bir kez yapılacak olan işlemler tekrar edilmez. Bu sebepten dolayı sosyal indirimden yararlanmak isteyen birey 1 kişi olacak şekilde telefon fatura indiriminden yararlanmış olur.

Ailede sadece bir kişiye bu indirim sunulur. İster engelli vatandaşın kendi ister aile bireyi fatura destek indiriminden yararlanabilir.

Engelli Emlak Vergisi İndirimi

Engelli vatandaş emlak vergisi indiriminden muaf tutulur. Ev almayı düşünen kişiler ister sıfır ister ikinci el ev alımlarında vergi indirimi uygulanarak daha ekonomik bir şekilde ev sahibi olur. Bu indirim sadece %40 oranındaki engele sahip olan kişilere yapılır. En az %40 oranındaki engele sahip engelli kimse ev alırken vergi ücreti ödemez. Ev alırken en az 200 metre² altındaki evler alınabilir. Eğer 200 metre² üzerinde bir ev alınacaksa vergi indirimi muaf olmaz.

Engelli Çalışan Vergi İndirimi

Engelliler çalıştığı zamanda vergi indiriminden muaf olabilir. Vergi indiriminden muaf olduğu durumlar hakkında bakanlığa giderek öğrenilebilir. Hangi vergi indirimlerinin ne kadar oranda uygulanacağı sorgulanmalıdır.

Ancak bu sayede engellilerin vergi indirimlerini net yüzdesini öğrenmiş olursunuz. Vergi indirimi uygulanacak kişiler araç alımı ve ev alımında bu vergiden ödemez. Araç alımında 0 km araç almak gerekir. Fakat ev sıfır veya ikinci el olabilir. Sadece 200 metre² den küçük olma şartı vardır.

Engelliler Elektrik İndiriminden Yararlanabiliyor Mu?

Engelli indiriminden yararlanabilmek için mutlaka başvuru yapmak gerekir. Engelli vatandaş elektrik indiriminden fayda sağlar. Başvuru yapmazsa indirim talebi yapılamaz. Sadece başvurusu bulunan ve onaylanan kişiler indiriminden fayda sağlar. İndirim oranları hakkında her sene değişken tutarlar bulunur.

Ayrıca indirim oranı evde yaşayan kişi sayısına göre değişir. Evde kaç kişi yaşıyorsa buna göre indirim uygulanır. Mutlaka başvuru yaparken hane halkı sayısını belirtmeniz gerekir. Nüfus bilgilerinde ve ikamet bilgilerinde bu bilgiler sizden talep edilir. 

E-Devlet üzerinden çıktısını alabileceğiniz evrakları kimlik kartınız ile teslim etmeniz lazımdır. Başvuru yapacak kişiler engelli vatandaşın kendisi veya bir yakını olabilir. Aynı hane de yaşayan bir kişi engelli adına başvuruda bulunabilir.

Elektrik indiriminden fayda sağlamak adına belediye birimlerine gidebilirsiniz. Belediyeye gittiğinizde ilgili adımlardan bahsedilir. Her adımı eksiksiz bir şekilde yerine getirmeli ve elektrik indiriminden evde yaşayan kişi sayısına göre yararlanabilirsiniz. Başvuru yaptıktan bir sonraki ay başvurunuz olumlu görülürse ödemeleri alabilirsiniz.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com TİKTOK / İNSTEGRAM

Engelli hakları ve engellilerle ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu