GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Engellilere Kredi Veren Bankalar, 2019 Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Son zamanlarda (Ağustos 2019) itibari ile kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte engellilerdostu.com ailesi olarak bize en çok yöneltilen sorulardan olan engelliye kredi konusunda bir yazı kaleme alalım dedik. Engelli olup kredi çekmek isteyenlerin sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazla görünüyor.

Birçok engelli okurumuz engellilere sağlanan kredi olanaklarından habersiz durumda. Oysa engellilere kredi veren bankalar ve kurumlar oldukça fazla. Özellikle kamu bankaları engelli vatandaşlara pozitif ayrımcılık tanımakta. Devletimiz engellilerin ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları ve günlük hayatın bir parçası olmaları için elinden geleni yapıyor. Buna kredi çekmek için sağladığı kolaylıklar da dahil.

Bu sayfamızda engelliye kredi veren bankalar ve kamu kurumları nelerdir? Engelli kredisinden nasıl yararlanabiliriz? Bu konularla ilgili detaylı bilgiler alacağız. Kredi çekmek isteyen engelli okurlarımızın bize yönelttiği soruları tek tek cevaplamaya çalışacağız.

Cevap arayacağımız başlıca soruların ana başlıkları bu şekilde. Fakat hepsi bu kadar değil!

Ayrıca engelli ve kredi konusunda en çok sorulan sorular arasında yer alan engellilere kredi veren bankalar hangileri? Engelli kredisi nasıl alınır? Engelli maaşı alanlar kredi çekebilir mi? Sadece engelli maaşına kredi veren bankalar var mı? 2022 özürlü maaşı ile kredi çekebilir mi?

Engelliye faizsiz kredi veren banka var mı? Engelli ev kredisi alınır mı? Engelliler araç kredisi alabilir mi? PTT Engelli kredisi nasıl alınır? engellilerdostu.com ailesi olarak son zamanlarda en çok karşılaştığımız sorular bunlara benzer sorulardan oluşuyor.

Ziyaretçilerimiz tarafından sorulan bütün bu sorulara tek tek cevap vermeye yetişemiyoruz. Bu yazımızı yukarıda örneklerini verdiğimiz sorulara benzer sorusu olanlar için hazırladık. Bu sayfamızda engellilere ve engelli ailelerine kredi çekme imkanı sağlayan banka ve kurumları inceleyeceğiz.

Engelli kredisinden yararlanmak isteyenlere yol göstermeye çalışacağız.

Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle engelli kredisi diye geçen ve 2022 engelli maaşı alanların yararlanabileceği kredilerden nasıl yararlanabiliriz? Bu konuyu açıklığa kavuşturalım.

İster engelli olun, ister normal vatandaş olun bir bankadan kredi çekebilmek için bankaların öncelikleri arasında yer alan bazı önemli kriterlere uygun olmanız gerekmektedir.

Kredi veren bankaların kredi çekecek müşterilerinde aradıkları özelliklerin en önemlisi düzenli bir gelir sahibi olduğunu belgelemesidir. Eğer engelli maaşı alıyorsanız bu sizin için sorun değil. Engelli maaşı aldığınızı gösteren belge ile düzenli bir gelire sahip olduğunuzu rahatlıkla kanıtlayabilirsiniz.

Yalnız maaşınızın üzerinde haciz olmaması gerektiğini unutmayın!

Engelliye kredi veren bankaların müşterilerinde aradıkları diğer önemli şartlardan biri de kredi notunuzun düşük olmaması gerekir. Daha önce kredi kullandıysanız ve geri ödemede bir takım gecikmeler yaşandıysa muhtemelen kredi notunuz düşmüştür. Ya da herhangi bir kuruma borçlu olduğunuz taktirde (kredi kartı borcu, ödenmemiş elektrik, vergi borcu vs.) kredi notunuz sistemde düşük gözükecektir.

Dolayısıyla kredi alma şansınız gitgide azalabilir. Fakat yine de şansınızı denemenizde fayda var. Kanunlar sürekli değişiyor. Belki de vergi affına uğramışsınız da haberiniz yoktur. Burada bir not düşelim, kredi başvurusu yaptığınız bankadan kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.

engelli kredisi
engelli kredisi

Yukarıda saydığımız kriterleri yerine getirebiliyorsanız ve zihinsel engelli olmamak şartıyla engelli kredisinden yararlanma olasılığınız oldukça yüksektir. Engellilere sağlanan kredilerden yararlanmak için bankaların müşterilerinden istediği diğer şartlar ise şu şekildedir;

 • Kredi başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • 2020 Engelli maaşı alıyor olmak,
 • Engelli maaşını ilgili bankadan alıyor olmak,
 • Kredi çekme başvurusu yapıldığı tarih itibari ile 82 yaşından küçük olmak gerekmektedir.

Not: Bu istenilenler PTT engelli kredisi için aranan şartlar olup engellilerdostu.com olarak engelliye kredi veren bankalar incelememize PTT’nin engellilere sağladığı kredi çekme kolaylığı üzerinden gideceğiz.

Bu konuyla ilgili detaylara yazımızın devamında değineceğiz.

Engelli kredisi alma şartlarını değerlendirdik. Bütün bu şartlar bende var. Engelliyim ve kredi çekmek istiyorum diyen okurlarımızı yazımızın devamını okumalarını tavsiye ederiz.

Engelli kredisinden nasıl yararlanılır? sorusunu detaylı olarak açıklamaya çalışacağız. Sıradaki konu başlığımız olan engellilere kredi veren bankalar hangi bankalardır? Engelliye kredi veren bu bankaların isimlerini öğrenelim.

Engelliye Kredi Veren Bankalar:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 verilerine göre Türkiye’de 4 milyon 882 bin civarında engelli bulunuyor. Aradan geçen 8 yılı da hesaba kattığımızda bu sayının 5 milyonu çoktan geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 5 milyon çok ciddi bir rakam! Her kesim için göz ardı edilemeyecek kadar yüksek!

Bu kesime bankacılık ve finans sektörünü de kolaylıkla dahil edebiliriz. Bankalar, 5 milyonluk çok büyük bir kesimi yani engellileri kendi müşterisi yapmak için zaman zaman çeşitli yöntemler denerler.

Tabii bu sadece engelliler için geçerli bir durum değil. Son zamanlarda televizyon reklamlarında sıkça rastladığımız emekli maaşını x bankaya taşıyanlara ilgili bankanın sağladığı avantajları örnek olarak gösterebiliriz. Konuyu fazla dağıtmadan devam edelim…

Bizim bu sayfamızda engelli kredisinden yararlanmak isteyenlere tanıtacağımız avantaj ise PTT’nin engelliye kredi veren 5 bankayı kendi bünyesinde toplayarak sağladığı uygulama ile ilgili olacak.

PTT, 2019 yılı başlarında yaptığı açıklamada 5 özel banka ile anlaşma yaptığını duyurdu. Bu anlaşmanın içeriği emekli ve engelli maaşı alanları ilgilendiren konulardı.

Engelliler, PTT’nin anlaştığı 5 bankadan ihtiyaç kredisi çekme kolaylığından yararlanabiliyor. Böylece yazımızın giriş bölümünde sorduğumuz engelli konut kredisi alınır mı? Engelliler taşıt kredisi alabilir mi? sorularına HAYIR cevabını vermiş olduk. Engelliler maaşlarının %50’sini geçmeyecek miktarlarda geri ödeme şartıyla 60.000 TL, 60 ay vade ile SADECE  ihtiyaç kredisi kullanma şansına sahip olabiliyorlar.

Örneğin 1000 TL engelli maaşı alan birisi en fazla aylık 500 TL ödemeli 60 ay vadeli kredi kullanabiliyor. Bunun hesabını siz kendi maaşınız üzerinden kendiniz yapabilirsiniz.

PTT’nin anlaşma yaptığı, engellilere kredi veren bankalar şunlardır;

 • ING Bank,
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB),
 • Aktifbank,
 • Denizbank
 • Burganbank’tır.

Kredi detayları aşağıdaki görselde yer almaktadır.

engellilere kredi veren bankalar
engellilere kredi veren bankalar

Faiz Oranları Ne Kadar?

Bankaların kredi faizleri değişmekle birlikte 2019 Ağustos ayı itibari ile uyguladıkları engelli kredisi faiz oranlarına da kısaca değinelim. Güncel verileri ilgili bankanın internet şubesinden takip edebilirsiniz. Engellilere kredi veren bankaların uyguladığı faiz oranları ise şu şekildedir;

Not: Oranlar 10.000 TL kredi, 60 ay vadeli geri ödeme planına göre verilmiştir.

Aktif Bank: % 2,71

Burgan Bank: % 1,75

ING Bank: % 1,49

DenizBank: % 2,2

TEB: % 1,49

Son Söz:

engellilerdostu.com ailesi olarak engellilerin son zamanlarda en çok sorduğu soruların başında gelen engellilere kredi veren bankalar hangileridir? Sorusuna cevap vermeye çalıştık. Engelli kredisi almak isteyenlere faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız aradığınız soruların cevaplarını bu sayfamızda buldunuz.

engelliye kredi veren bankalar
engelliye kredi veren bankalar

makale içeriği alt bilgi

12 Yorum

 1. İyi çalışmalar, genel olarak yazı çok güzel olmuş, ben size birşey sormak isityorum. Evde bakım ücreti ile de alınır mı? kredi teşkkürler…

  1. Merhaba İbrahim Bey, Evde bakım ücreti ve engelli maaşı aynı kategoriye girmektedir. Dolayısı ile evde bakım ücreti alanlar da yazımızda bahsettiğimiz kredi imkanından faydalanabilirler. Sadece evde bakım aylığı aldığınızı gösteren belge yeterli olmaktadır. Geri ödemeler aylık gelirinizin yarısını geçmeyecek şekilde PTT engelli kredisinden faydalanabilirsiniz. En gerçekçi bilgileri size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Saygılar

   1. Engeli çocuğum var yüzde yüz ağır özürlü ben annesi olarak aylık bakım ücreti alıyorum aylık aldığını nasıl belgeleyebilirim beni aydinlatirsaniz sevinirim saygılar

  2. Merhaba ismim Selahattin Bozer ben yüzde atma yedi engelliyim nasıl bir yardım ala bilirim ve elektrik su doğalgazdan yararlanamıyor um bir yol gostern bana

 2. ben bugun yanı 4 kasım 2019 da halkbank işbankası ve teb bankasını dolaştım engellilere özel kredi diye bişey yok ben engelli emkliyim maaşımda 3000 şuan yazan oranları bile vermiyorlar 1,08 yazan 1,40 tan veriyor 1,19 yazan 1,30 dan veriyor findeks puanı tavansa 1850 yse veriyor onuda zaten engelliyi bırak herkese veriyor yani bize bir ayrıcalık yok sırf yukarda yazılanlar yüzünden dolaştım bankaları .. engellire bir ayrıcalık yok engelli aracada taşıt kredisi vermiyorlar bilginize..

  1. engellilerdostu.com olarak okurlarımızın içeriklerimize vermiş oldukları olumlu veya olumsuz katkıları önemli! Bunun için çok Teşekkür ederiz. Engelli kredisi ile ilgili de konuya gelecek olursak içeriğimizde engell olup memur, emekli olanlara verilen kredilerden daha ziyade “2022 engelli maaşı alanların yararlanabileceği kredilerden nasıl yararlanabileceklerini” anlatmaya çalışık.

  2. Merhaba Ramazan Bey, İçeriğimizde dikkatinizi mutlaka çekmiştir. Engellilere kredi veren bankalar terimini PTT’den engelli maaşı alanlar için olduğunu belirtmiştik. Özel bankaları dolaşmak yerine keşke ilk önce bir PTT şubesine uğrasaydınız. Eminiz ki size yardımcı olacaklardır. Faiz oranlarına gelince bu konuda haklı olabilirsiniz. Zira sizin de bildiğiniz gibi bankaların kredi faiz oranları anlık değişebiliyor. Biz o içeriğimizi yazdığımızda faizler belirttiğimiz gibiydi. Umarız en kısa sürede istedikleriniz gerçekleşir. Hayırlı günler diliyoruz.

 3. İyi akşamlar muhammet bey ben engelli maaşı alıyorum veihtiyaç kıredisi çekmek istiyorum yazdokularının beni aydınlatsın fakat ben aldılımlı maaşlı nasıl belgeleyebilirim

  1. Merhaba Veli Bey, Engelli maaşı aldığınıza dair belge ve ihtiyaç kredisi için başvuru işleminizi size en yakın PTT şubesinden gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Merhaba Veli Bey, öncelikle geç cevap yazdığımız için özür dileriz. Engelli maaşı aldığınızı gösteren belgeyi e-devlet üzerinden alabilirsiniz. SGK hizmet dökümü bölümünden veya ‘Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’ ekranından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla

 4. Ben bugün önce İNG bank olmak üzere ZİRAAT,,,,,,DENİZ VE GARANTİ Bankalarına uğradım % 44 engelliyim 2022 maasım olduğu halde böyle bi kredinin olmadığını söyleyip kovarcasına baktılar suratıma çok utandım kendimden utandim insanlardan utandım O İNSANLARIN BANA BAKIŞLARINDAN UTANDIM kendimi dilenci gibi hissetmeme neden oldular inanın birdaha kredi filn istemem kendimi ezilmis gibi hissettim gün boyu ayakta sıra beklemesi bile onlarin o bakısları ve uslupları kadar agir degildi

 5. Merhabalar ben PTT bugün gittim başvuruda bulundum engelliler kredisi diye bir şey yokmuş öyle söylediler 2022 maaşına kredi Çekilmeyecekini söylediler bana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu