Engelliler Dostu

Engellilere Sağlanan İndirimler Nedir

Engellilere Sağlanan İndirimler Nedir? Engelli Kişiler Nelerden Muaf Tutuluyor? Engelli Hakları Nelerdir? Engelli Kişilerin Faydalandığı Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Engellilere Sağlanan İndirimler Nedir?

Engellilere Sağlanan İndirimler Nedir? Engelli Kişiler Nelerden Muaf Tutuluyor? Engelli Hakları Nelerdir? Engelli Kişilerin Faydalandığı Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Engellilere sağlanan indirimler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Engellilerin yararlanabilecekleri ücretsiz bir şekilde karşılık beklenmeden yapılır. Bu indirimler kapsamında yapılacak olan destekler engelli kimselerin yararlanmasına olanak tanır. Engelli kimselere sunulan bazı indirimler şu şekildedir;

  • KDV alınmaz
  • ÖTV alınmaz
  • Engelli kimlik kartı ile birlikte seyahat indirimlerinden yararlanabilir
  • Tabiat parklarına ya da milli parklara ücretsiz bir şekilde giriş yapabilir
  • Müze ya da ören yerleri gibi mekanlara ücretsiz giriş yapabilir
  • Günlük yaşamları, eğitimleri veya meslekleri için araç gereçlere KDV ve ödemeden sahip olabilirler

Buna ek olarak engelliler devletin sağladığı sosyal yardım desteklerinden yararlanabilir. Sosyal destekler nakit para yardımı, gıda yardımı, sağlık yardımı ya da eğitim yardımı gibi çeşitli yardımlar da olabilir. Bakanlık tarafından sağlanan tüm yardımlardan yararlanmaya hak sahibidirler.

Engellilere Sağlanan İndirimler Nedir?
Engellilere Sağlanan İndirimler Nedir?

Ayrıca hangi haklardan yararlanabileceklerini engelli kimlik kartı alacakları zaman öğrenebilirler. En güncel engelliye sağlanan indirim ve imkanları bakanlık tarafından öğrenirler. 

Bakanlığın sunduğu imkanlar dahilinde engelli kimseler toplum içerisinde daha rahat bir şekilde yaşayabilir. Toplumun içinde kendilerini güçsüz ya da muhtaç görmelerini sağlayacak kanunlar gereğince devlet engelli kimselere karşılıksız birtakım yardımlarda bulunur. Bu yardım ve indirimler sayesinde engelli kimseler rahatlıkla ve özgürce devletin olanaklarından fayda sağlayabilir.

Engelli Kişiler Nelerden Muaf Tutuluyor?

Engellilere sağlanan indirimler ve muaf tutulduğu ÖTV muafiyeti araç alımında geçerlidir. 0 km araç alımında engelli kimseler ÖTV ve MTV ödemezler. Bu sayede daha ekonomik bir şekilde araç sahibi olabilirler.

Araç sahibi olmak isteyen engelli kimseler binek otomobil veya ticari anlamda kullanabilecekleri araçları tercih edebilir. Son derece ekonomik rakamlara kendi araçlarına sahip olabilecek engelliler engelli kimlik kartı ve raporları ile birlikte her markanın istediği aracını tercih edebilir.

Engelli kimselerin muaf tutulacağı ÖTV ödemeleri en az %40 oranındaki engelli kimseye yapılır. Engelli kimseler muaf tutulacakları ÖTV ödemelerini sadece 0 km araç aldıklarında gerçekleştirebilir. Bu indirim ikinci el araçlarda geçerli değildir.

Buna ek olarak Türkiye’den araç almaları lazımdır. Başka bir ülkeden aldıkları araçta herhangi bir indirim uygulanmaz. Bazı araba markaları engellilere yönelik indirimler yapar ve bu kapsamda engelli kimselerin araç sahibi olabilmelerini destekler.

Engelli Hakları Nelerdir?

Engelli hakları sosyal yardımlar ve indirimlerden oluşmaktadır. Engelli bir kimse sosyal olanaklardan yararlanmak için devlet kurumlarına başvuru yapmalıdır. En yakın belediye ya da bakanlık kurumuna giderek sosyal yardım desteklerinden fayda sağlanabilir. Buna ek olarak engelli bir kimsenin kendisi ve ailesi için ihtiyaç duyduğu birtakım gereksinimler devlet tarafından karşılanmaktadır.

Engelli kimse öncelikli olarak hiçbir yerde çalışmıyorsa devletten maaş almak hakkıdır. Sonrasında ise hane halkına düşen gelir sayısı ve muhtaçlık durumuna göre sosyal yardımlardan yararlanabilmesi mümkündür.

Sosyal yardımların içeriğinde gıda yardımı, sağlık yardımı, yakacak yardımı gibi birtakım çeşitli yardımlar vardır. Bu yardımları bakanlık ya da belediye kurumlarına gittiğinde öğrenebilirler.

Devletin sunduğu engelli yardımları kapsamında engelli kimseler düzenli bir maaş alır. Engelli kimseler yüzdelik engellilik oranına göre devletten sağlayacakları imkanları kullanabilir. Ayrıca geçerli süreli ya da ömür boyu süren raporu bulunan kişiler engelli yüzdesini sağlıyorsa mutlaka devletin olanaklarından fayda sağlar.

Bir kişinin engelli olarak sayılabilmesi için mutlaka %40 oranındaki engel durumuna sahip olması lazımdır. Ayrıca bu raporu alabilmek için bir kişinin toplamda üç hakkı bulunur. Herhangi bir hastalık ya da rahatsızlıktan dolayı engellilik raporu almak isteyen bir birey ömrü boyunca üç kez bu başvuruyu gerçekleştirebilir.

Engelli Kişilerin Faydalandığı Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Engelli kişiler devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlarla birlikte desteklenir. Bu yardımlar kapsamında düzenli olarak yakacak gereksinimi ihtiyaçlarını karşılayabilir veya eğitim desteğinden yararlanabilirler. Devletin sağlamış olduğu engelli kişilere sunulan sosyal yardımlar her engelli kimse için aynıdır. Sadece engelli kimseler yüzdelik oran dilimine göre birbirinden farklı maaşlar alır.

Engellilere sağlanan destekler kapsamında sosyal yardımlar engelli kişiye ve ailesine yapılmaktadır. Engelli kimseler devletin düzenlediği bazı sosyal yardımlarda ve kampanyalarda hak sahibidir. Gıda yardımı, sağlık yardımı, eğitim yardımı gibi çeşitli yardımları talep edebilirler. Ayrıca başvurularını sosyal yardımlar kapsamında e-Devlet hesabı üzerinden gerçekleştirebilirler.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com

Engelli hakları ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.

 


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu