Sosyal Hak ve Yardımlar

Engellilere Sağlanan Su İndirimi Hakkında

Engelli Su İndirimi devlet tarafından zorunlu uygulamaya tabii olmayan belediyelerin tercihine bırakılmış bir uygulamadır. Bundan dolayı her belediye kendi meclisinde alacağı kararlar doğrultusunda engellilere indirim yapmaktadırlar ya da yapmamaktadırlar.

 

Ailede engelli birisi varsa su faturasının ailede yaşayan engelli kişinin üzerine olması durumunda daha az su faturası ödersiniz. Çoğu kişinin haberi yok ama Türkiye sınırları içerisinde bulunan çoğu Belediye engelliler için su faturalarında indirim yapıyor.

Ailede engelli birisi varsa su faturasının ailede yaşayan engelli kişinin üzerine olması durumunda daha az su faturası ödersiniz. Çoğu kişinin haberi yok ama Türkiye sınırları içerisinde bulunan çoğu Belediye engelliler için su faturalarında indirim yapıyor. Baştan belirtelim. Bu su faturalarında ki indirim devletin yasal olarak engellilere tanıdığı bir hak değil, tamamen belediyelerin sosyal devlet anlayışı çerçevesinde il sınırları içerisinde bulanan engellilere tanıdığı sosyal yardım kapsamındadır. 

İNDİRİM ORANI NEDİR? 

Yukarıda belirttiğimiz gibi engelli su faturasındaki indirim devlet tarafından yasa veya yönetmeliklerle belirlenmediği için ve indirimin belediyelerin uhdesinde olduğundan faturada yapılacak indirim oranını her belediye kendine göre belirlemektedir. Bazı belediyeler su faturası indirim oranı %50 olarak belirlerken bazıları bu oranın üstünden ya da altında belirleyebiliyor.

 

İNDİRİMDEN YARARLANMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NEDİR?

 

 *%40 ve üzeri almış olduğunuz sağlık raporu aslı veya aslı gibidir onaylı nüshası

*Nüfus cüzdanı fotokopisi

*Engelliye ait ikametgah sureti

*Sözleşme engelli üzerine değil ise aile nüfus sureti Aile içerisinde yaşayan engelli vatandaşımız ağır engelli veya 18 yaşından küçükseniz Mahkeme tarafından tayin edilen vasi belgesinin aslı

 ENGELLİLERE SU İNDİRİMİ YAPAN BELEDİYELER 

Önceleri sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük belediyeler engelliler için su faturalarında indirim yaparken günümüzde hemen hemen çoğu Belediye bu işi belediyeciliğin sosyal ayağı olarak kabul etmiş ve indirimi uygulamaktadır. Aşağıdaki listede bizim tespit ettiğimiz ve su faturası indirimi yapan Belediyelerin listesi bulunmaktadır. Ancak indirim yapan belediyeler bu listeden ibaret olmayıp burada verilen liste sadece bizim tespit edebildiğimiz belediyelerdir.

 

 *İstanbul Engelli Su İndirimi (İSKİ)

*İzmir Engelli Su İndirimi (İZSU)

*Bursa Buski Su İndirimi (BUSKİ)

*Antalya Engelli Su İndirimi (ASAT)

*Adana Engelli Su İndirimi (ASKİ)

*Konya Engelli Su İndirimi (KOSKİ)

*Gaziantep Engelli Su İndirimi (GASKİ)

*Şanlıurfa Engelli Su İndirimi (ŞUŞKİ)

*Mersin Engelli Su İndirimi (MESKİ)

*Eskişehir (ESKİ) · Denizli (DESKİ)

*Kocaeli (İSU) · Sakarya (SASKİ)

*Manisa (MASKİ) · Hatay (HATSU)

*Kahramanmaraş (MARAŞKASKİ)

*Aydın (AYDINASKİ) · Tekirdağ (TESKİ)

*Muğla (MUSKİ)

*Ordu (OSKİ) 

*Adana (ASKİ) 

Her ne kadar çoğu belediye su indirimi yapsa da siz yine de bağlı bulunduğunuz belediyeye gitmeden telefonla arayıp “engellilere su indirimi yapıp yapmadıklarını” teyit edip daha sonra indirimden faydalanmak için belediyenize başvuruda bulunun.

 

Kaynak: engelolma.net

 

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu