Vergi

Engellilere sunulan ÖTV indirimi

Engelli olarak araç satın almak isteyenler, engelli hak ve hizmetlerine bağlı olarak vergi indirimlerinden yaralanabiliyor ve vergi indirimi gibi önemli bir haktan faydalanabiliyorlar.

Engelli olarak yeni bir otomobil sahibi olmak isteyenlerin, bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelerden alınan engellilik derecesini gösterir raporda yüzde 90 veya üzerinde olanların taşıt alımlarında, 5 yılda bir olmak üzere ilk alımda ÖTV’den istisna tutuluyor. Engellilik derecesi yüzde 90’ın altında olanlar da bizzat kullanma amacıyla engellerine uygun olarak aldıkları araçlarda bu muafiyetten yararlanabiliyor.

Ancak engelli bireylerin ÖTV ödemeden araç alabilmeleri için araç bedelinde üst sınır bulunmaktadır. 2019 yılı için bu rakam 247 bin 400 lira olarak belirlendi. Bununla birlikte engelli araç sahipleri MTV’den de (Motorlu taşıtlar Vergisi) muaf tutuluyor.

Yüzde 90 Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır? 

Mevcut ÖTV kanununun yedinci maddesi; en az yüzde 90 engelli kişilerin ÖTV ödemeden araç almalarına müsaade ediyor. Yüzde 90 engelli bir kişinin araç alabilmesi için gerekli şartlar:

Yüzde 90 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık raporu bulunmalı.

Bu araçlar, ağır engelli sınıfında bulunan kişilerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ya da profesyonel şoförlerce kullanılabileceğinden ehliyet şartı aranmaz.

Aracın alımı sırasında trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını ya da şoförün de kaydedilmesi gerekiyor. Bundan dolayı aracı kullanacak şoförün iş akdi de noter tarafından düzenlenmeli.

Bu araçlarda engelli kişilerin kullanımı için özel bir düzenek olmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın ehliyetinin olması yeterli.

 

Bu içerik hazırlanırken  otomobilgazetesi.com internet sitesinden yararlanılmıştır.

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu