Sosyal Hak ve Yardımlar

Engellilere Ücretsiz Konaklama Hakkı: Nerede Konaklayabilirim! Engelli İndirimlerinden Nasıl Faydalanabilirim…

Engellilere Ücretsiz Konaklama Sosyal Tesislerde Engelli İndirimleri Nelerdir? Nasıl Faydalanabilirim! İşte Detayları...

Engellilere Ücretsiz Konaklama Hakkı

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engellilere Ücretsiz Konaklama Sosyal Tesislerde Engelli İndirimleri Nelerdir? Nasıl Faydalanabilirim! İşte Detayları…

Engellilere ücretsiz konaklama imkanları bazı tesisler için geçerlidir. Ayrıca ücretsiz ya da çok küçük ücretlerle konaklama hakkı engelli bireylere sunulur. Engelli kişiler kimlik kartını göstererek engelliler için konaklama tesislerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilir.

Engellilere Ücretsiz Konaklama Hakkı
Engellilere Ücretsiz Konaklama Hakkı

Ayrıca bu tesisler belediyeden öğrenilebilir. Belediyenin sunduğu olanaklar her şehirde engelli vatandaşlar için büyük bir fırsat sağlar. Öncelikli olarak bulunduğunuz belediyeye gider ve barınma ihtiyacınızın bulunduğunu belirterek engellilere yönelik tesislerin olup olmadığını sorabilirsiniz. 

Ziyaret ettiğiniz şehirde ücretsiz konaklama hakkı için öncelikli olarak uygun tesis olup olmadığını sorgulamalısınız. Tesis öğrenebilmek adına mutlaka belediye ile iletişime geçmeniz lazımdır. İster büyükşehir belediyesi ister ilçe belediyelerine giderek konaklamak için engelliler tarafından tercih edilebilecek ücretsiz yerleri öğrenebilirsiniz. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli kişiler için çıkardığı kanun ile birlikte konaklama imkanları da sunmuştur. Konaklamada çok cüzi bir miktar veya tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekleri tesisler sağlamıştır. Bu yerler genellikle devlete bağlı kuruluşlardır.

Özellikle devlet kurumlarının misafirhaneleri ve belediye tesisleri engelliler için ücretsiz konaklama fırsatını sunar. Engelli bir birey ücretsiz konaklama fırsatından yararlanarak engelli haklarını kullanabilir.

Konaklama imkanı sağlayacak ve engelli bireyin ücretsiz bir şekilde bu imkanlardan yararlanmasına olanak tanıyacak tesislerin bazı özellikleri bulunur. Bu tesisler genellikle asansör sistemleri ile birlikte engellilere yönelik tasarlanmıştır.

Çünkü tesis içerisinde tüm engellileri düşünerek ve dezavantajlı kullanıcıları esas alarak tasarımlar oluşturulmuştur. Bu sebepten dolayı hem ücretsiz olduğu için hem de engellilere uygun olduğu için kurumların misafirhanelerini tercih edebilirsiniz. Engellilere ücretsiz konaklama imkanı tanıyacak sosyal tesislerde şu özellikler vardır;

  • Asansör sistemi
  • Açık ya da kapalı yüzme havuzu
  • Restoran ve konaklama hizmetleri
  • Tesiste spor alanları
  • Duş ve giyinme kabinleri
  • Tesis içerisinde rahatlıkla gezebilmeye imkan tanıyacak rampalar

Bir engellinin konaklayabilmesi için öncelikli olarak tesiste engellilere yönelik tasarımların olması gerekir. Ancak bu sayede engellilere yönelik ücretsiz uygulamalar yapılabilir. İster özel bir kurum ister devlet kurumu olsun gerekli incelemeler yapıldıktan sonra engellileri destekleyecek ücretsiz konaklama fırsatı sağlayabilir.

Bu sebepten dolayı öncelikli olarak tekerlekli sandalyenin rahatlıkla geçebileceği alanlara sahip konaklama yerleri ilk tercihtir. 

Ücretsiz konaklama için engelliler mutlaka öncesinde kurumla iletişime geçerek tesis hakkında özellikleri öğrenmelidir. Bu sayede en doğru sonucu kolayca öğrenirsiniz. Yapacağınız araştırmalar sonucunda ücretsiz konaklama ya da çok cüzi bir miktar karşılığında konaklama imkanı sağlayan yerler özellikle tekerlekli sandalyenin rahatlıkla tesis içerisinde dolaşabilmesine uygun olmalıdır.

Sosyal Tesislerde Engelli İndirimi

Engelli konaklama imkanları ile birlikte yüzlerce engelli ücretsiz bir şekilde barınma ihtiyacını karşılayabilir. Belediyelerin sağladığı engellilere yönelik kamplar bulunmaktadır. Her belediyenin bu imkanları engelli kişileri topluma kazandırmak için yapılır. Engelli bireyler ücretsiz bir şekilde belediyenin konaklama tesislerinde vakit geçirebilir.

Son zamanlarda yaptığı çalışmalarla bilinen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şile bölgesinde engellilere yönelik bir kamp hizmeti sağlamaktadır. Bu kamp ücretsiz bir şekilde engelli vatandaşların yararlanabilmesine olanak tanır.

Öneri olacak Şile engelliler kampı ile tatile gitmek isteyen engelli bireyler maddi sıkıntı yaşadıklarında kurumla iletişime geçerek kamp içerisinde sosyal ve kültürel olanaklardan yararlanabilir. 

Şile bölgesinde yer alan engellilere yönelik kamp Türkiye’nin her yerinden engelli vatandaşları ağırlar. Engelliler kendilerine özel bu mekanda dilediği gibi vakit geçirebilir. Son derece kapsamlı ve en son teknolojiler kullanılarak oluşturulan bu mekanda yaklaşık 82.000 metre karelik yer tatil köyü konforunda bir deneyim sağlar. 

Engelli indirimi sağlayan ve maddi sıkıntı çeken kişilere ücretsiz bir şekilde hizmet veren bu yer ayrıca revir ve ambulans hizmeti ile de oldukça güvenilirdir. Hem engellinin kendisi hem de bakımından sorumlu olan kişiyi ağırlar.

İletişime geçmek için öncelikli olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesini arayabilir ve engelliler kampına gitmek istediğinizi belirterek bu özel tesiste vakit geçirebilirsiniz. 

Tesisin sağladığı olanaklarla birlikte birçok sosyal aktivite yapabilmek mümkündür. Engelli vatandaşların sosyalleşmesine olanak tanıyacak bu özel tesiste canlı müzik, spor alanları, eğitsel oyunlar, doğa yürüyüşleri, okçuluk ya da tırmanma duvarları gibi birçok farklı aktivite vardır.

Türkiye’nin her bölgesinden engelli vatandaşlara hizmet sağlar. Engelli kimseler bu özel kamp alanında dilediği gibi vakit geçirebilir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com

Engelli hakları ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu