Sosyal Hak ve Yardımlar

Engellilere Ücretsiz Tekerlekli Sandalye Yardımı? Engellilere Tekerlekli Sandalye Bağışı Yapan Dernekler? 

Engellilere Tekerlekli Sandalye Başvuru Evrakları? Akülü Tekerlekli Sandalye Yardımı Ne Kadar? Engellilere Tekerlekli Sandalye Bağışı Yapan Dernekler? 

Engellilere Ücretsiz Tekerlekli Sandalye Yardımı? Engellilere Tekerlekli Sandalye Bağışı Yapan Dernekler? 
Engellilere Ücretsiz Tekerlekli Sandalye Yardımı? Engellilere Tekerlekli Sandalye Bağışı Yapan Dernekler?

Ülkemiz vatandaşlarına baktığımız zaman, nüfusun azımsanamayacak kadar engelli bireyi bulunmaktadır. Engel sorunları bulunan bireylerimizi kazanmak, hayatlarını daha iyi şekilde yaşamalarını sağlamak ve aslında eksiksiz olduklarını hissettirmek adına devletimiz çeşitli yardımlar sunmaktadır. Bu yardımlar maddi, manevi olacak şekilde yapılmaktadır. 

Aylık bakım paraları, maaşları, elektrik indirimleri, eğitim indirimleri vb. gibi yardımların yanı sıra engellilere ücretsiz tekerlekli sandalye konusunda da yardımlar sunulmaktadır. Engelli raporuna sahip olan bireylerimiz, rapor oranı doğrultusunda ücretsiz tekerlekli sandalye  veya belirli oranlarda indirimler karşılığında tekerlekli sandalyelerine sahip olabilmektedirler.

Bu sayede yürümekte zorluk çeken veya hiç yürüyemeyen, tekerlekli sandalye vb. giderlerini karşılayamayan vatandaşlarımız adına büyük bir yük kurtulması diyebiliriz bu yardımlara. Peki tekerlekli sandalye imkanına sahip olabilmek mümkün mü gerçekten? Mümkünse hangi yollar izlenmeli?

Engellilere Ücretsiz Tekerlekli Sandalye Yardımı?

Engelli bireylerimizin yürüme konusunda sıkıntı çekmeleri, bir yerden bir yere giderken zorlanması ve bu sebepten dolayı hayatlarını istedikleri standartlarda yaşayamamaları onlar adına büyük bir sorundur. Bunun üzerine bir de maddi eksiklikler de eklenince işin içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Devletimiz ve büyüklerimiz bu konu hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır. 

Bunun yanı sıra gönüllü olarak tekerlekli sandalye desteklerinde bulunan vatandaşlarımız, çeşitli vakıf ve dernekler altında toplanarak yardımlarını sunmaktadırlar. Ücretsiz tekerlekli sandalyeleri SGK ödemeleri üzerinden ücretsiz şekilde temin edebilmeniz mümkün. 

Engellilere Tekerlekli Sandalye Başvuru Evrakları?

Tekerlekli sandalyelere ücretsiz sahip olmak için başvuruda bulunacak engelli vatandaşlarımızdan birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgeler;

  1. Sağlık raporu
  2. Akülü araba faturası
  3. Reçeteniz
  4. Kimlik kartınız

Sağlık raporunuzu, bulunduğunuz yerdeki tam teşekküllü bir hastaneden alacaksınız. Bu rapor sizin engel durumunuzu ve oranını belirtecek şekilde olacaktır. Çünkü engel durumu olan bireylerimize tek verilecek bu tekerlekli sandalyeler. Sağlık kurulu tarafından incelemeler sonucunda, hastanın yaşam fonksiyonlarında eksiklik, yürüyemeyecek durumda olduğu ve tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olduğunu belirtecek şekilde bir reçete düzenlenecektir. (reçetenin geçerlilik süresi sadece on gündür ve bu süre içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekecektir)

Bütün işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, size yakın olan veya istediğiniz akülü tekerlekli sandalyenin bulunduğu, teminatı gerçekleştireceğiniz firma ile görüşerek, size uygun standarttaki aracı seçeceksiniz. Bu araçla alakalı gerekli fatura ve ödeme bilgileri sizlere detaylı şekilde sunulacaktır. Bu faturayı da teslim alarak bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek akülü tekerlekli araba başvuru işleminizi yapabileceksiniz.

Akülü Tekerlekli Sandalye Yardımı Ne Kadar?

SGK tarafından karşılanacak olan bu akülü araçlar için sunulacak hizmet tutarı yaklaşık olarak 2.500 lira ile 10.000 lira arasında değişmektedir. Gerekli başvurularınızı yaptıktan sonra en geç bir aylık süreç içerisinde tarafınıza akülü araba alınarak iletilecektir. Böylelikle ücretsiz tekerlekli sandalyenize sahip olacaksınız.

Engelli bireyler için temin edilen ücretsiz tekerlekli sandalyeler ve yardım süresi yaklaşık olarak beş yılı kapsamaktadır. Beş yılın sonunda tekerlekli sandalye için tekrar başvuru işlemleri yapabilirsiniz. Fakat başvuru yapmadan önce elinizde olan tekerlekli sandalyeyi teslim etmeniz gerekecektir. Sonra tekrar aynı döngü içerisinde başvuru işlemlerinizi yapabileceksiniz.

Engellilere Ücretsiz Tekerlekli Sandalye Bağışı Yapan Dernekler? 

Engelli bireylerimize, devletimizin yanı sıra bazı hayırsever vatandaşlarımız tarafından kurulmuş olan dernekler ve vakıflar tarafından da tekerlekli sandalye destekleri bulunmaktadır. Bu yardımları yapan dernekler;

  • Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği
  • Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı
  • Türkiye Omurilik Felçleri Derneği
  • Çare Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Yukarıda saydığımız dernek ve vakıflardan başvuru yaparak, tekerlekli sandalyeye sahip olma şanslarını yakalayabilirsiniz. 

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com

ilgili Başlıklar;

Süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir?

Engelli emekliliği ve yaşlılık maaşı şartları nelerdir?

Engelli yönetmelikleri kanunu!

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu