Güncel

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Engellilere Yardım Parası Var Mı? Engelli Yardım Parası Nasıl Alınır? Engelliler Nelerden Yararlanır?

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Engellilere yapılan yardımlar  kapsamında hayat kalitelerini arttırmak amaçlı bir takım geri dönüşü bulunmayan destekler sağlanır. Yapılan her yardımda engelli vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri desteklerden faydalanır.

Bu yardımlar gıda, nakit, fatura gibi birtakım sosyal yardım desteği kapsamındadır. Yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin engelli raporu olması gerekir. Rapor kapsamında engelli vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sunduğu imkanlardan faydalanabilir.

Tercih edebilecekleri yardımlar bakanlığın müdürlüklerinden öğrenilebilir. Bu kişiler bakanlık sisteminde yer aldığı için engelli vatandaşların başvurusu sadece dilekçe ile rahatlıkla yapılabilir. Yardım olanakları ayrıca detaylı bir şekilde bakanlığın müdürlüklerinden öğrenilebilir.

Ek olarak engelli vatandaşlar dilerse destek hattı üzerinden vatandaş temsilcisi ile görüşerek detay öğrenebilir. Tercih edebilecekleri yardım kapsamında birçok olanak yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik yapılır.

Geçimini sağlayamayan ve engel durumu yüzünden çalışamayan kişiler bu yardımla birlikte kişisel ihtiyaçlarını karşılar. Yardım kapsamında birçok olanak sunulur ve bu olanakların tümünden karşılıksız şekilde yararlanırlar.

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Devlet vereceği engelli yardımı ile engelli vatandaşlara bir nebze olsun rahatlık sunmayı hedefler. Engelli vatandaşlar alacakları her yardımda koşulsuz bir şekilde bu yardımı ihtiyaçlarını yerine getirmek için kullanabilir. İster gıda ister giyinme veya barınma ihtiyaçları için devlete başvuru yapabilirler.

Başvuruları kısa süre içerisinde cevaplanır ve engelli vatandaşlar yardımdan yararlanmaya devam eder. Engellilerin özellikle engelli raporu bulunması durumlarında bu yardımdan mutlaka yararlanması gerekir. Engelli raporu yine bakanlık tarafından verilen kimlik kartı ile tescillenir. Ayrıca kişilerin e-Devlet hesabı üzerinden engel durumu da görüntülenir. 

Engellilere yapılan yardımlar özellikle fatura desteğinde oldukça yararlıdır. Elektrik, doğalgaz gibi birtakım faturalar devletin desteği ile daha az maliyetli olur. Bunlara ek olarak telefon faturaları da sosyal indirim kapsamında engellilere daha uygun fiyatlarla sunulur.

Tüm operatörlerden uygulanan bu indirim engelli vatandaşın bizzat kendi ya da birinci derece yakını başvuru yaptığında geçerli olur. Engelli vatandaş ister kendi için isterse ailesinden bir kişi için telefon faturası indiriminden yararlanabilir.

Ayrıca engelli vatandaşın ikamet ettiği yer doğalgaz ve elektrik indirimli aboneliklerinden yararlanabilir. Engelli vatandaş ister kendi evinde ister kirada oturabilir. Her koşulda bu sosyal olanaklardan yararlanır. Bu sayede faturalara daha az miktar öder ve aile ekonomisine katkıda bulunur.

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Birçok engelli vatandaş bu imkanlardan faydalanarak rahat bir yaşam sürebilir. Engelli ve engelli ailesi sunulan yardımlarla birlikte bir nebze olsun rahatlar. Sağlık durumları yüzünden çalışamayacak kişiler sosyal yardımlar kapsamıyla birlikte rahat eder.

Engellilere Yardım Parası Var Mı?

Engellilere yardım parası almaya hak kazanan kişiler muhtaç aylığı olarak verilen bu yardımdan düzenli bir şekilde yararlanır. Muhtaç aylığı engellilik durumunun yüzdesine göre verilir. Bu durumda muhtaç aylığını alacak engellilik yüzdesi şu şekilde olmalıdır;

  1. 18 yaşından büyükler için %40 ve üzeri engelli olmak,
  2. 18 yaşın altında hafif düzeyde, orta düzeyde, ileri düzeyde, çok ileri düzeyde ve belirgin özel gereksinimleri bulunan özel koşul gereksinimleri aranır. 
  3. Muhtaçlık yönetmeliğinde aylık miktarı kişinin bakım altındaki özel gereksinimlerine göre yapılır.

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Bu durumda en az %40 oranında engellilik şartı aranır. Bu şartı taşıyan kişiler muhtaç aylığı almaya hak kazanır. Bir diğer ismi ile engelli yardıma muhtaçlık yönetmeliğinde belirtilen koşullarda sağlanır. Bu yönetmelikte heyet raporu bulunan engelli kişi başvuru halinde engelli aylığını alır.

Ayrıca engelli aylığını alırken herhangi bir kuruluştan yardım almaması gerekir. Düzenli bir şekilde maaş alan kişiler muhtaçlık aylığından yararlanamaz. Başvurular yalnızca engelli vatandaş tarafından yapılmalıdır.

Fakat engelli vatandaşın başvuru yapamayacak derecede bakıma muhtaç olması birinci derecedeki yakınıyla başvuruyu yapabilmesine olanak tanır.

Bu sebepten dolayı müdürlüklere bakımından sorumlu olacak kişi giderek muhtaç aylığı almayı isteyebilir. Ailesinden herhangi biri engelli vatandaşın muhtaç aylığı alması için başvuru yapabilir. Başvuruyu yaparken istenen tüm evraklar tamamlanmalıdır.

Bazı sosyal olanaklardan yararlanmak isteyen engelliler öncelikli olarak engelli kartı çıkarmalıdır. Engelli kartı çıkardıktan sonra hastane, PTT, banka gibi gişelerde sıra beklemek zorunda kalmadan sadece kartını göstererek işlemlerini yapabilirler.

Ayrıca bu kart sosyal destek kapsamında ulaşımda da geçerlidir. Şehirler arası veya şehir içi toplu taşımalarda kartı kullanılabilir. Şehrin sunduğu toplu taşıma kart veya olanaklarından yararlanmak için engelli kartı ile birlikte en yakın belediye kuruluşuna gidilmelidir.

Sonrasında ise engelliye kullanabileceği ulaşım kartı çıkarılır. Otobüs bileti, uçak bileti ya da tren bileti alırken engelli kartı ile birlikte indirimlerden yararlanabilir. Devletin sunduğu olanaklarla birlikte engelliler bir nevi engelsiz bir hayat ile yaşamını sürdürmelidir. Zorlu koşulları kolaylaştıran devlet imkanlarıyla birlikte engelli kişiler rahat ettirilir.

Engelli Yardım Parası Nasıl Alınır?

Engelliler yardım parası almak için öncelikli olarak engelli aylığına başvuru yapmak gerekir. Aylığa başvuru yapan kişiler kurum tarafından incelendikten sonra aylığa bağlanır. Aylık alacak kişilerde kendi hesaplarına yatırılan parayı nakit bir şekilde çekebilir veya internet bankacılığında dilediği bankaya aktarabilir.

Bu para yalnızca kişinin ismine yattığı için PTT şubelerinden çekilir. Eğer engelli vatandaş kendi çekemeyecek durumda ise onun yerine bakımından sorumlu kişi bu parayı çekebilir. 

PTT mesai saatleri içerisinde vezneye giderek engelli kartını gösterip gereken bilgileri veren kişiler engelli aylığını alır. Bu aylık devletin belirlediği zaman aralığında düzenli bir şekilde engelli vatandaşa verilir. Engelliler muhtaçlık aylığı alırken hiçbir kesintiye uğramadan yatırılan paranın tamamını çeker.

Ekstra bir masraf ödenmez ve yatırılan tüm tutar PTT veznesinden öğrenilebilir. Bazı zaman aralıklarında artışlar gözlenebilir. Devlet belirli zaman aralıklarında da zam yaparak muhtaçlık aylığını arttırabilir. Enflasyona göre ve bir takım yönetmelikteki maddelere göre bu zam oranı belirlenir.

Engelliler Nelerden Yararlanır?

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Engellilerin yararlandığı yardımlar özellikle hayat koşullarını daha rahat bir şekilde devam ettirmelerine olanak tanır. Bu yardımlar kapsamında muhtaçlık aylığı, gelir vergisi indirimi, emlak vergi indirimi, gümrük vergi indirimi, evde bakım hizmeti, medikal araç gereç hizmeti, ÖTV indirimi, eKPSS’ye kura ile katılma gibi birçok olanak tanır. Ayrıca en çok tercih edilen eKPSS ile engelli vatandaşlar memur olabilir.

Kura ile seçilen bu yöntemde kişiler çalışmak istedikleri kurumu tercih ederek iş hayatına atılabilir. Çalışmaya müsait engelli vatandaşlar bu sayede yaşam kalitelerini daha da arttırarak sosyalleşme imkanı da bulur. 

Birbirinden farklı olanaklarını sunuldu engelli yardımları ücretsiz bir şekilde engelli vatandaşların yararlanmasını sağlar. Verilen her yardımda hiçbir şekilde geri ödeme istenmez.

İster para ister gıda ya da kıyafet yardımlarının hiçbiri için engelli vatandaşlar masraf etmez. Geri dönüşümsüz olarak verilen bu paralardan engelli kişiler rahat bir yaşam için bu olanaklardan yararlanmalıdır.

İilgili başlıklar;

2023 engelli maaşı ne kadar olacak?

Sosyal yardım sorgulama!

Engelli maaşı alanlara müjde

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu