Dizi-Film

Engellileri Konu Alan/Mutlaka İzlenmesi Gereken Can Dostum Filmi(2011)

Engellileri konu alan filmler, engellileri konu alan diziler, engelli ve yakınlarına fayda sağlayacak dizi ve filmler sizler için bulmaya ve onları kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz…

Çok zengin bir adam olan Philippe kötü bir kaza sonrasında bacakları tutmaz hale gelecektir. Artık onun için hayat çok zor bir durum haline gelmişken kendisine bir bakıcı aramaktadır. Ceza evinden yeni çıkan driss ise kendisine bir aramakta ve bu iş için uygun olmadığı halde Philippe onu işe alacaktır. Fakat bir zaman içten içe bunun tartışmasını yapacaktır acaba bu iş için uygun bir insan mıdır diye daha sonra bu düşünceleri bir kenara atıp onunla dost olacaktır. Bu ikili arasından oldukça derin bir bağ oluştuktan sonra dram ve komedi kaçınılmaz olacaktır.

İzlenecek etkileyici filmlerden birisi, engellilerin hayatını konu alan film başarılı bir çalışma diyebiliriz. Can Dostum (Intouchables) filmi, yönetmenliğini Olivier Nakache ve Éric Toledano’nun üstlendiği; komedi, dram türündeki 2011 Fransız yapımı bir filmdir. Başrollerini François Cluzet ve Omar Sy paylaşmaktadır. Fransa’da vizyona girdiği 2 Kasım 2011 tarihinde ülke tarihinde en çok seyirci sayısına ulaşan film oldu. Film sekiz kategoride César Ödülü’ne aday gösterilirken, filmdeki performansıyla Omar Sy En İyi Erkek Oyuncu Ödülü almış. Filmin IMDB puanı 8,6 ve 112 dk (1:52 Saat) sürmektedir.

 

Can Dostum, felçi bir adam ve ona bakıcılık yapan gencin hikayesini anlatıyor. Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir. Normal şartlar altında hiçbir zaman yan yana gelmeyecek bu ikili iyisiyle kötüsüyle hayatın tadını beraber çıkarmaya başlarlar.
Fransa’da 2011 kasım ayında vizyona giren film, hayatta bir noktadan sonra kültür ve sınıf farklılıklarının ortadan kalkması temasına odaklanan ve dram-mizah arasında gidip gelen bir yapım. Fransız sinemacılar Olivier Nakache ve Eric Toledano’nun beraber yazıp yönettiği filmin başrollerinde ise François Cluzet ve Omar Sy var.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu