Dizi-Film

Engellileri Konu Alan/Tavsiye Ettiğimiz Sol Ayağım Filmi

Engellileri konu alan filmler, engellileri konu alan diziler, engelli ve yakınlarına fayda sağlayacak dizi ve filmler sizler için bulmaya ve onları kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz

İnsan doğuştan engelli olarak dünyaya gelse bile o engeli aşmanın ve imkansız denilen şeye hayat vermenin bir yolu mutlaka vardır. Bunun için gereken tek şey istektir. Christy Brown, beyin felçli olarak dünyaya gelir ve hiçbir zaman hareketlerini kontrol altında tutamaz. Ayrıca tüm yaşamı tekerlekli sandalyede geçer. Bir gün sol ayağının bu felçten etkilenmediğini keşfeder ve onunla hayata bambaşka bir biçimde tutunur. Bu onun için bir şanstır. Üzerinde çalışmaya başlar ve bu yolla kendi ruhunda saklı yeteneği açığa çıkartır. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, onun İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlar. Film, Christy Brown’ın aynı adlı romandan uyarlanmıştır ki hikaye de kendi gerçeğidir. Film, en iyi film dahil olmak üzere toplam 5 dalda Oscar’a aday oldu. Daniel Day-Lewis ile Brenda Fricker oyunculuk dallarında ödül kazandırdı.

 

Süre                      : 1saat 40 dk.

Yönetmen          : Jim Sheridan

Oyuncular           : Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker, Alison Whelan devamı

Tür                         : Dram

Ülke                      : İngiltere, İrlanda

 

Daniel Day Lewis’e Oscar kazandıran Sol Ayağım filmi, engellileri konu alan filmler arasında farkındalık yaratabilmeyi başaran yapımlardan birisi. Kitaptan uyarlanan Sol Ayağım filmi Christy Brown’ın hikayesini anlatıyor. Sadece sol ayağını oynatabilen Christy azmin ne demek olduğunu film boyunca kanıtlıyor. Tabi Daniel Day Lewis’in oyunculuğu da Christy’nin hikayesini izleyenlerin gözyaşlarını tutamamasında önemli bir etken.

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu