GüncelSosyal Hak ve YardımlarVergi

Engellilerin 2020 Yılı ÖTV’siz Araç Alımı Sınırı Belli Oldu

Her yılın son dönemlerinde açıklanan ve engelli ötv indirimi kapsamına giren engellilerin ÖTV’siz araç alım sınırı belli oldu. Yapılan açıklamaya göre engelliler, 2020 yılı boyunca 303.200 TL‘ye kadar olan araç alımlarında ÖTV’den (Özel Tüketim Vergisi) muaf tutulacak. 2019 yılında bu rakam 247.400 TL idi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar 01.01.2020 itibari ile yürürlüğe girecek.

2018 yılında 200.000 TL, geçtiğimiz yıl yani 2019 ÖTV’siz araç alımı üst sınırı 247.400 TL olan engelliler için ÖTV’siz araba alım limitinde yaşanan bu artış beklenen gibi oldu. Birçok kişinin tahmini bu rakamlar civarındaydı.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

ÖTV, devlet tarafından Özel Tüketim Malları kapsamına giren bazı ürünlerden alınan vergi çeşidine denir. Özel Tüketim Vergisi alınan ürünlerin satışı yapılırken satıcı tarafından KDV oranına bir de ÖTV oranı eklenir. Bu oran, ürünün satışında doğrudan tüketiciye yansıtılır. Beyaz eşya, mücevher, alkol ve otomobil gibi özel tüketim kapsamına giren ürünler en yüksek ÖTV oranına sahip ürünlerin başında yer alır. Ancak daha birçok üründe ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulanır.

Sosyal devlet olma gereği bazı durumda yer alan bireyler ÖTV’li ürün aldıklarında ÖTV’den muaf sayılıyor. Bu kişilerin alacağı ürünlerde ÖTV tutarı kadar indirim uygulanır. Daha doğrusu ürünü ÖTV eklenmemiş haliyle satın alırlar. ÖTV’den (Özel Tüketim Vergisi) muaf tutulan kişiler ise şu şekildedir;

  • Şehit yakınları (şehit eşi, çocukları, anne ve baba)
  • Gaziler ve gazi yakınları
  • Engelliler

2020 ÖTV’siz Engelli Araç Alımı Hakkında Merak Edilenler

ÖTV’siz araç alımı konusuyla ilgili en çok merak edilenleri soru cevap şeklinde ele alalım.

Engelliyim, ÖTV’siz nasıl araba alabilirim?

ÖTV’siz araba alma fırsatından %40 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporu olan bütün engelliler yararlanabilir. Ancak bu konuda bazı istisnalar bulunuyor. 2018 yılından itibaren yürürlükte olan yasaya göre %90 ve üzerinde engeli olan bireyler, ÖTV’siz araç sahibi olabiliyor. Bu bireylerin engeli araç kullanmasına müsaade etmiyorsa, 2. ve 3. derece yakınları engellilere ait araçları kullanabiliyor.

%90 ve üzerinde engelli olanlar sağlık kurulu raporunda araç kullanmasına engel yoktur onayı almak zorundadır. H sınıfı ehliyet sahibi olmak koşuluyla araç kullanabilirler. Dolayısı ile %90 ve üzerinde engelli olanlar her halükarda ÖTV’siz araç alabilir. Bu haktan kendileri yararlanamasa da yakınları vasıtasıyla ÖTV’siz otomobil sahibi olabilirler.

Engelli sağlık kurulu raporunda %40 ve üzeri ortopedik engeli olanlar özel aksamla araç kullanabilir olmak kaydı ile 2020 ÖTV’siz araç alımı fırsatından yararlanabilir.

Engelli Yakınları ÖTV İndirimi Kapsamına Girer Mi?

ÖTV 2020 araç indirimi sadece engellilere tanınan bir haktır. (Şehit ailesi, gazi ve yakınları hariç) Engelli yakınları bu haktan yararlanamaz. Her ne kadar %90 engelli ve araba kullanamayacak derece engeli olanların yakınları bu araçları kullanabilse de araç engelli kişinin adına alınır.

18 Yaşından Küçük %90 Üzeri Engelliler ÖTV İndiriminden Faydalanabilir Mi?

Evet. ÖTV’siz araba almak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Ne Tür Araçlar ÖTV İndirimi Kapsamına Girer?

Engellilerin ÖTV’den muaf araç alma şartları geçmiş yıllarda olduğu gibi aynıdır. Herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Sadece aracın Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV) gibi diğer bütün vergileri artı aracın değerinin toplamları 303.200 TL’yi geçmemesi gerekir.

Bunun yanı sıra aracın en fazla 1.6 motor hacminde olması gerekmektedir. 1.6 üzerinde motor hacminde araç alımlarında %90 engelli olsa bile ÖTV engelli araç indiriminden yararlanamazlar.

2. El Araç Alımlarında ÖTV İndiriminden Yararlanılır Mı?

Hayır. 2020 ÖTV’siz araç alımı, sadece sıfır araçlar için geçerlidir. 2. el araç alımlarında engelliler ÖTV indiriminden yararlanamaz.

ÖTV İndirimi İle Aldığım Aracı Satabilir Miyim?

ÖTV indirimli alınan araç, 5 yıl boyunca satılamaz. Kişi 5 yıl boyunca ÖTV indirimli başka araç alamaz.

ÖTV’siz Araç Alımı İçin Nereye Başvurulur?

Herhangi bir resmi kuruma başvuru yapılmasına gerek yoktur. ÖTV’siz engelli araç alımı için istenilen belgeleri bayiye teslim etmeniz yeterli olacaktır.


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Gerçekten engelli kardeşlerimizin çektiği bazı olumsuz durumlar çok kötü durumda. Onların dertlerini bizim derdimiz yapmamız gerek onlarda bizim kardeşimiz her durumda onlarla birlikte olmamız gerekir, yardım etmemiz gerek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu