Sosyal Hak ve YardımlarVergi

Engellilerin Araç Alımlarında Kullanabilecekleri ÖTV Hesaplama Robotu

ÖTV nedir?, ÖTV hangi ürünlerde uygulanmaktadır?, Engelli ÖTV indirimi nedir?, Engelli kişi adına ÖTV indirimli araç almak için en düşük rapor oranı nedir?, ÖTV indiriminin şartları nedir? ve ÖTV indirimi nasıl hesaplanır? gibi birçok sorunun cevabını bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Her şeyden önemlisi engellilerin araç alımlarında uygulanacak ÖTV indirimi nasıl hesaplanacağı ile ilgili ÖTV Hesaplama Robotuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

[xyz-ihs snippet=”otv”]

 

 

ÖTV nedir?

Özel Tüketim Vergisinin kısaltmasıdır. Belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir.

ÖTV hangi ürünlerde uygulanmaktadır?

Kürk, mücevher, otomobil, tekel ürünleri, kömür ve akaryakıt gibi bazı ürünlerin satışında özel tüketim vergisi alınmaktadır. Özel tüketim vergisi kapsamına giren ürünler Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanmaktadır.

Elektrikli araçlarda ÖTV oranı nedir?

Engelli ÖTV indirimi nedir?

Raporu olan kişiler, belirli şartları sağladıkları takdirde vergiler dahil satış tutarı 247.400 TL’yi geçmeyen taşıtlara özel tüketim vergisi ödemeden sahip olabilmektedirler. Bu muafiyet, halk arasında engelli araç ÖTV indirimi olarak bilinmektedir.

Engelli kişi adına ÖTV indirimli araç almak için en düşük rapor oranı nedir?

Sanılanın aksine engelliler için uygulanan özel tüketim vergisi muafiyetinden yararlanmak için sahip olunması gereken belirli bir rapor oranı yoktur. Aşağıda bulunan şartlar sağlandığı takdirde her dereceden engelliler özel tüketim vergisi muafiyetinden yararlanarak kendi adlarına taşıt alabilmektedirler.

ÖTV indiriminin şartları nedir?

Engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler beş yılda bir defa olmak üzere ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedir. Derecesi %90 ve üzerinde olanlar için engel sebebi dikkate alınmamaktadır. Engel sebebi görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engelliler veya böbrek rahatsızlığı olanlar da bu istisnadan yararlanabilmektedir. Engellilerin taşıtı bizzat kullanması veya kullanamaması şartı da aranılmamaktadır. Ayrıca taşıtta herhangi bir mekanik ilave veya tadilat (özel tertibat) yapılması şartı da aranmamaktadır. Ancak taşıtı bizzat kullanamayacak durumda olanların, istisnadan yararlanabilmesi için ilk satın almadan önce tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptırılması zorunluluğu aranmaktadır.

%90’ın altında engellilik derecesi olanlar ise araçları, bizzat kullanmak amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaları durumunda araçların ilk iktisabında vergi indiriminden yararlanabilmektedirler. Manuel vitesli bir taşıtın hareket ettirici aksamında uygun tertibat yaptırdığı durumda taşıtı kullanabilecek olanlar bu vergi avantajından yararlanabilmektedir. Ancak raporu yüzde 90’ın altında olan işitme, görme veya zihinsel engelliler, böbrek rahatsızlığı, kalp nakli veya rahatsızlığı olanlar ise özel tüketim vergisi istisnasından yararlanamamaktadır.

Bazı durumlarda otomatik vitesli araçlarda hiçbir özel tertibat yaptırılmadan da ÖTV’siz araç satın alabilmek mümkün olabilmektedir. Manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler için otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilmektedir.

ÖTV indirimi nasıl hesaplanır?

Engelli araç alımı esnasında özel tüketim vergisi indirimini hesaplamak için öncelikle aracın vergiler hariç fiyatı bulunur. Bulunan vergisiz fiyata %18 KDV eklenerek aracın ÖTV’siz fiyatı bulunur.

 

Kaynak: Bu içerik hazırlanırken otv.hesaplama.net internet sitesinden yararlanılmıştır.

 


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Aracın vergiler dahil fiyatı 247.400 TL’yi aşan bir araç alınamamaktadır. Sınırlamaların kalkması gerekiyor. Silindir hacmi sınırlaması yok ancak vergiler dahil araç fiyatı sınırlaması var. Olacak şey değil. Engellinin parası varsa istediği arabayı alabilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu