SağlıkSosyal Hak ve Yardımlar

Engellilerin, hastanelerde öncelik hakkı var mı?

Soru

Öncelikle Merhabalar

28 yaşında bedensel engelli bir kişiyim. Göz rahatsızlığım nedeniyle hastanede muayene olmak için gittiğimde hastane çalışanlarına engellilerin, hastanelerde önceliği olduğunu söyledim. Ancak böyle birşey olmadığı cevabını aldım.Sizlerden ricam Engellilerin, hastanelerde öncelik hakkı var mı? bilgilendirirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar..

Cevap

Öncelikle şunu çok net ifade edelim. Tüm hastanelerde engellilere muayene sırasında öncelik hakkı var. Hatta bu öncelik hakkı, röntgen çekilmesi, kan verilmesi, EKO, EKG, EMG gibi işlemlerde de geçerlidir.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından çıkartılan ve tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına duyurusu yapılan “Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası” konulu 2010/73-80 Sayılı Genelge ile engellilerin muayenelerde öncelik hakkı teminat altına alınmıştır.

Sonuç olarak yukarıda yer alan Genelgeden de anlaşılacağı üzere engellilerin hastanelerde öncelik hakkı bulunmaktadır. Sağlık hizmeti almak istediğiniz kurum ve kuruluşlarda bu konuda talepte bulunabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

 


Etiketler

Bir Yorum

  1. Engelli kardeşleeimizin ulaşım hakkı olsun, Eğitim ve kültür hakkı gibi hakları olsun hepsi önemlidir. Bunlardan en önemlisi olan sağlık hakkın birçok devlet ve özel hastanede uygulanmaktadır. Hastanelerde engelli bireylerimize birçok öncelik tanınmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı