Engelliler Dostu

Engellilerin hastanelerde öncelik hakkı var mı?

Engellilerin hastanelerde öncelik hakkı

Soru

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Öncelikle Merhabalar

28 yaşında bedensel engelli bir kişiyim. Göz rahatsızlığım nedeniyle hastanede muayene olmak için gittiğimde hastane çalışanlarına engellilerin hastanelerde öncelik hakkı olduğunu söyledim. Ancak böyle birşey olmadığı cevabını aldım.Sizlerden ricam Engellilerin hastanelerde öncelik hakkı var mı? bilgilendirirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar..

engelleri dostu

Cevap

Öncelikle şunu çok net ifade edelim. Tüm hastanelerde engellilere muayene sırasında öncelik hakkı var. Hatta bu öncelik hakkı, röntgen çekilmesi, kan verilmesi, EKO, EKG, EMG gibi işlemlerde de geçerlidir.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından çıkartılan ve tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına duyurusu yapılan “Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası” konulu 2010/73-80 Sayılı Genelge ile engellilerin muayenelerde öncelik hakkı teminat altına alınmıştır.

Sonuç olarak yukarıda yer alan Genelgeden de anlaşılacağı üzere engellilerin hastanelerde öncelik hakkı bulunmaktadır. Sağlık hizmeti almak istediğiniz kurum ve kuruluşlarda bu konuda talepte bulunabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM / TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

  1. Engelli kardeşleeimizin ulaşım hakkı olsun, Eğitim ve kültür hakkı gibi hakları olsun hepsi önemlidir. Bunlardan en önemlisi olan sağlık hakkın birçok devlet ve özel hastanede uygulanmaktadır. Hastanelerde engelli bireylerimize birçok öncelik tanınmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu