Güncel

Engellilerin Hayatını Ne Kadar Zorlaştırdığınızın Farkında mısınız

Engellilerin Hayatını Ne Kadar Zorlaştırdığınızın Farkında mısınız?

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına alınan pek çok önlem olsa da tek bir duyarsız insan onlar için hayatı çekilmez kılabilmektedir.

Engellilere Hep Destek, Tam Destek

Engellilerin günlük hayatları diğer insanlara bir nebze daha zordur. Özellikle günlük işlerini yaparken yardım almak zorunda olanlar, refakatçisi olmadan dışarı çıkamayanlar sosyal hayatta büyük zorluklarla karşılaşabilmektedir. Protez ya da tekerlekli sandalye gibi medikal cihazlarla engelin etkisi en aza indirilmeye çalışılır. Ancak yine de günlük hayatta engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için önlem almak şarttır. 

Ülkemizde en iyi ihtimalle 2 milyondan fazla engelli yaşamaktadır. Devlet de sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak bu kişiler için bazı alternatifler sunmaktadır. Engelliler için sağlanan kolaylıklar ile onların kullanımı için ayrılan özel alanlar ile onlara çeşitli öncelikler sağlanmaktadır. Örneğin toplu taşımalarda yaşlı, hamile ve engelliler için ayrılan koltuklar, üst geçişlere koyulan asansörler, kaldırın rampaları, görme engelliler için hissedilebilir sarı şeritler gibi daha pek çok önlem alınmaktadır. 

Bu önlemlerin işe yaraması insanoğlunun duyarlılığına bağlıdır. Çünkü ihtiyacı olmadığı halde engellilere ait alanları kullananlar, kendisinin işine yaramadığı için buraları tahrip edenler ya da onların kullanmasını önleyenler nedeniyle tüm kolaylıklar yerini yeni zorluklarla bırakmaktadır. Düşüncesiz bir hareketin engelli insanlarımızı ne gibi zor durumda bıraktığını tek tek inceleyelim.

görme engelliler

Öncelikle Belediyeler Örnek Olmalıdır

Belediyeler yol yapımı sırasında mutlaka engelli rampası koymalıdır. Üstelik bu rampa göstermelik olmamalıdır. Örneğin rampanın hemen önüne konulan elektrik direği rampayı kullanılmaz hale getirir. Engellilerin tek isteği kimseye bağımlı olmadan hayatını idame ettirebilmektedir. Ancak bu durumda rampa olsa bile diğer vatandaşlar yardım etmezse yoluna devam edemeyecektir.

Diğer bir konu ise görme engelli vatandaşların tek başına sokakta gezebilmesi için sarı şerit uygulaması mevcuttur. Ancak belediyeler bu şeritleri kesecek şekilde saksılar koymakta ya da ağaçlandırma yapmaktadır. İşte bu durumda engelli vatandaş saksıya ya da ağaca sert bir şekilde çarparak yaralanmaktadır. 

Belediye otobüsüne binmek isteyen engelli vatandaşlar için araçlarda rampa bulunmaktadır. Ancak pek çok şoför bu rampayı açmaya üşendiği için engelli kişi yine diğer vatandaşların desteği ile araçları kullanmaktadır. Şoförler bu konuda bilgilendirilmeli ve sıkı denetlenmelidir. 

Özel Sektör Bilinçlenmeli

Engelli bir vatandaş her insan gibi mağazaya markete gidip alışveriş yapacak, ATM’ye gidip para çekecektir. Ancak bu ortamlarda onlar için gerekli altyapı çoğu zaman yoktur. Örneğin banka ATM’leri önlerine basamak yapılmaktadır. Market ve mağazalar çok katlı olmasına rağmen asansör bulunmayabilmektedir. Rampalar yapılsa bile kullanılamayacak kadar dik olabilir. 

Özel sektördeki her bir işyeri ve işveren kendisinin engelli olduğunu düşünerek hareket etmeli ve gerekli tüm imkanları sunmalıdır. Empati kuramadığımız sürece engellilerle aramızdaki eşitliği sağlayamayız.

Engelli kişilerin bu sıradan işleri bile kendi başına yapamamasının sebebi onların engeli değildir. Sadece onlardan daha şanslı olduğunu unutan diğer insanlardır. 

en büyük engel sevgisizliktir

Engellilere Öncelik Her Yerde Olmalıdır

Sosyal hayatta engelliler için ayrılan koltuklar, park yerleri, asansörler gibi bir takım pozitif ayrıcalıklar mevcuttur. Ancak maalesef insanoğlu ihtiyacı olmamasına rağmen buraları kullanmakta direnmektedir. Yürüyen birisi asansör önceliğini tekerlikli sandalyedeki diğer bireye sunmalıdır. Onun için ayrılan koltuğu kullanmamalı, boş olduğu için kullanıyorsa dahi engelli birey geldiği anda hakkını devretmelidir. 

Üst geçitlere engelli vatandaşlar için asansör imkanı konulup, sağlıklı bireyler için merdiven yapılmaktadır. Ancak sağlıklı kişiler yürüyüş yapmak, spor yapmak yerine asansörü kullanarak tembellik etmektedir. Kendisine zarar verdiği gibi engelli kardeşinin hakkını gasp etmektedir. Hatta yoğun ve yanlış kullanımlara dayanamayarak arıza veren asansör yüzünden onun hakkını kullanılamaz hale getirmektedir. 

Yanlış Park Edilen Arabalar En Büyük Sorun

Engellilerin karşılaştığı sorunlar arasında yanlış yere park edilen arabalar en büyük sorunlardan biridir. Çünkü görme engelli birinin takip ettiği sarı şeritleri aracınızla park ettiğiniz aracınızla keserseniz araca çarpacaktır. 

Bir kaldırım rampasının önüne park ettiğiniz aracınız rampayı tamamen işlevsiz kılacak ve yolu tıkayacaktır. Dar bir yola kaldırıma park edilen aracınız ile onlara geçecek kadar bile alan tanımayabilirsiniz. Park yeri olmasa bile engelli park alanlarını kullanma hakkınız olmadığını unutmamalısınız. 

Bazen sizin yanlış yere park ettiğiniz bir araba yüzünden engelli birey evine bile gidemeyebilir. Sokaktan geçen birisi yardım edene kadar beklemek gerekebilir. Engellilerin her işini kendisine yapması, diğer insanlara muhtaç olmaması hepimizin sorumluluğudur. 

Unutmayın ki siz aracınızla konforlu bir şekilde seyahat edebilir, inince her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak engelli bir birey kısa mesafeleri bile büyük zorluklarla aşmaktadır. Sizin bizim her bir yanlış hareketimiz onlar için geçilemez bir geçit olacak ve zaman kaybına neden olacaktır. 

 

Zorlaştırmayın, Kolaylaştırın

Engelli bir bireye acıma ile bakanlar, yetersiz görenler onları yeterince yaralamaktadır. Böyle bir duygusal baskının altında kalan bireylerin karşılaştığı sorunlar arttırılmak yerine azaltılmalıdır. 

Toplum içinde karşılaştıkları her bir zorluk onları başarısız hissettirebilir. Negatif düşüncelerine bir yenisini ekleyerek depresyon ve hatta intiharlara neden olabilir. İşte böyle bir sonuçtan gereksiz yere asansöre binen, aracını yanlış park eden ya da gerekli imkanları sunmayan her bir kişi tek tek sorumludur. Bu sorumluluğun farkında olarak her bir adımı düşünerek atmak gerekir. 

Sabrın sınırlı olduğu şu dönemde engelli bireylerin size gösterdiği sabrı tahmin bile edemezsiniz. Karşılığında ise sizden sadece biraz daha duyarlı olmanızı bekliyorlar. Empati kurarak onları anlamaya çalışmalısınız. İşinizi yaparken, evinize giderken ya da ailenizle gezerken kısacası hayatınızın her alanında engellilerin farkında olarak yaşamalısınız. 

Geçirdiğiniz bir kaza ile yarın siz de engelli olabilirsiniz. Bugünün sağlıklı bireylerinin her biri yarın engelli adayıdır. Bu yüzden hayatı zorlaştırmak yerine kolaylaştırın. Unutmayın ki engellilere yardım etmek iyilik değildir, sadece insanlığın bir kusurunu kapatmaya çalışmaktadır. 

bankamatikler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ve en önemlisi bankamatikleri unutmayalım. engelleri hep birlikte aşacağız.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu