Sosyal Hak ve Yardımlar

Engellilerin, Otobüs Bileti İndirim Çilesi!

Engellilerin, otobüs bileti indirimi, var mı? Engellilerin, otobüs bileti indirim oranı nedir? Hangi otobüs firmaları indirim uyguluyor? Online olarak internetten engelli indirimli bilet alınabiliyor mu? Tüm bu soruları yanıtlarken aynı zamanda engellilerin otobüs bileti alımlarında yaşadıkları sorunlardan da bahsetmeye çalışacağız.

Engelliler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yer alan pozitif ayrımcılık içerisinde yer almaktadır. Bu duruma bağlı olarak Devletimizin sürekli desteklemesi ve önündeki engellelerin aşılmasında öncü olması gerekmektedir. Bir çok mevzuatımız bu konuda yeterli olsa da halen yapılması gereken bir çok şeyin olduğu da açıktır.

engellilerdostu.com olarak  daha önce kaleme aldığımız, engelli ve yakınlarına rehber niteliğinde olan “Engelli Hakları” başlıklı yazımızı inceleyebilir ve mevzuatlarda yer alan yasal haklarınızı detaylı olarak öğrenebilirsiniz…

Engellilerin, Şehirler Arası Karayolu Yolcu Taşımacılığında Sağlanan Otobüs Bileti İndirimi Hakkında

Kara Yolları Taşıma Yönetmeliğinin 57. maddesinin 11. Fıkrasında; % 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişiler için bilet ücreti, geçerli ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli düzenlenir. Denilmektedir.

Her Şey Bundan Sonra Başlıyor…

Mevzuat bu kadar net olmasına rağmen bu işin çilesi nerde anlayamadım diyenleri duyuyor gibiyiz. Hemen analatalım sizlere…

Ülkemizde tüm şehirler arası karayolu taşımacılığı yapan otobüs firmaları bu indirimi yapmak zorundadırlar. “Bundan dolayı kesinlikle İlgili yönetmeliğe dayanan hakkınızı aramayı unutmayın!” Otobüs firmalarının birçoğu liste fiyatından aşağı bir oranda bilet satışı yapmaktadır. Bu sebeple %30 indirim uygulaması pek avantaj sağlamamaktadır.

Örneğin: 50 TL liste fiyatı ile satış yapan bir firma, bileti herhangi bir engeli bulunmayan müşteriye 40 TL üzerinden satar. Engelli kişiye ise liste fiyatı olan 50 TL den indirim uyguladığında 35 TL ye gelen bilet 5 TL lik bir avantaj sağlamaktadır. Bu oranın düşük olması engelli vatandaşa pek bir avantaj sağlamamaktadır. Ya avantaj oranı düzenlenmelidir ya da satış fiyatı üzerinden indirimin sağlanması gereklidir.

Bu durum işin maddi kısmı aynı zamanda Otobüs firmalarına gidildiğinde indirimli tarife uygulanması gerektiği belirtildiğinde hepimiz biliyoruz ki, davranış ve tutum direkt değişiyor.

Ülkemizde kendini engelli olması sebebiyle çok fazla anlatamayan, çekingen ve en uygun tabirle utanan engelli bir kesimin olduğu düşünüldüğünde bilet almak çileye ve işkenceye dönüşüyor.

engellilerdostu.com olarak bu konuyu ele alırken samimi duygularla, açık ve net bir şekilde yazarak anlatmayı planladık. Bundan dolayı yaşanan olayları engellinin gözünden değerlendirmek istiyoruz. Tabiki de şunu unutmayalım bu tarz davranış ve tutumlar aynı zamanda liste fiyatı üzerinden bilet satışları bütün firmalar tarafından uygulanmamaktadır. Zaten dikkatinizi çekiyorsa hiç bir firma ismi kullanılmamaktadır. Ancak genel olarak bu durum bu şekilde yaşanmaktadır.

Engelliler, Online Ortamda Yani İnternetten İndirimli Olarak Bilet Alabiliyor mu? 

Engellilerin, otobüs bileti alımları ile ilgili içeriğimizin tamamını başından itibaren okuduysanız online ortamda yani internetten engelliler indirimli olarak bilet alamayacağını da çok net fark etmişsinizdir. Peki neden? halen bir çok firma engellilere sağlanan indirimli otobüs bileti uygulamasına alışabilmiş değil, uygulayanlar ise bakış açıları belli… bunun için engellilerin indirimli olarak daha kolay bir şekilde internetten bilet almalarına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır.

 

 

engellilerdostu-Özel İçerik

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

6 Yorum

  1. engelli yolcuların otobüs bileti alırken yaşadığı sorunlara sizler gibi tüm internet siteleri değinmeli. Çünkü gerçekten kanunlarla belirlenen indirim hakkıyla uygulanmıyor. Ayrıca bunu firmalara söyledğimizde ise sanki dilenen bir kişi konumundaymış hissi oluşuyor. Teşkküler!!!

  2. Dün itibari ile aldıgım otobüs biletindeki indirim bürüt ücret üzerinden yapıldı. Artık bundan sonra bu şekilde olacagı söğlendi. 1 ay önce aldığım satış fiyatı 90 Tl (internet satışı 86 TL) olan bileti 63 TL amış iken bu gün 77 TL ye aldım. Yapabileceğimiz bişey var mı. ?

  3. yorum mu tüm otobüs şirketleri ego kastıkları için engellileri normal insan gibi görüyor haa normal insan ha engelli para gelsinde kimden gelirse gelsin adamlar şunu düşünüyor 70 tllik bileti 50 tlye versem 10 tane engelliye 10×20 200 tl zarar bunlar bunun derdinde vermeezler arkadaşım engellilere kanun yapsan ne yapmasan ne sistemden ayarlacaksın ki otobüs firmaları hiç bişey yapamasın kanun içinde yürüsün sistem denetim yok normaldir ha akp felan alaka yok hangi firmayı denetleceksin hangi gün hangi ay hafta yıl

  4. İnternetten yapsınlar bak neler oluyor. Çünkü internetten aşağı yukarı herkes anlıyor. İnternetten indirimli bileti nasıl mı kesecek engelli kişilerin raporu yok mu kardeşim o raporlarda veya engelli kartlarında TC kimlik nosu yok mu var, peki engellilik oranı yok mu var, peki bunu devlet nasıl mı bilecek oradan nereden ve hangi hastaneden aldığını sorup araştıramaz mı araştırır. Ama bazı üst kesimler bu kontrolü istemediği için indirimi internetten yapmaya uğraşmazlar uğraşmasınlar bu halk seçimlerde yapacağını bilir herhalde….

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu