Sosyal Hak ve Yardımlar

Engellilerin (TCDD)Trenle Ücretsiz Seyahat Hakkı ve Nasıl Kullanılacağı

Engellilerin TCDD Tren yolculuğunda ücretsiz seyahat hakkından ve bundan nasıl faydalanılacağından bahsetmek istiyorum. TCDD yolcular kategorisinde bulunan biz engellilerin trenle  ücretsiz seyahat edebilmesi için izleyecekleri yolu sırayla anlatmaya çalışacağım. Engellilerin ücretsiz tren hakkı

Engellilere Devlet Demiryollarına ait şehir içi/dışı seferler ve hızlı trenle seyahatler ücretsizdir. “Ağır engelli” ibareli raporu olanların bir refakatçisi de ücretsiz faydalabilecek. Bu konuda tek şart refakatçinin ağır engelli birey ile birlikte seyahat etmesidir. Ücretsiz seyahat için bilet alımlarında engelli raporu ya da engelli kimlik kartını göstermeniz gerekecektir.

Not: Yataklı vagon tercih ederseniz ücretsiz olarak değil ancak indirimli faydalanabilirsiniz.

Ücretsiz seyahat hakkına sahip olabilmeniz için T.C. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ve üzerinde kimlik kartlarımızın arka yüzeyine Ana Bölge İstasyon veznelerince yapıştırılan bandrollerin olması gerekmektedir. Bu işlemler esnasında telefonunuzun yanınızda olması ve mail adresinizi bilmeniz gerekiyor. Bandrol yapıştırılmış mevcut olan kartlarımızla bizzat tren garları veznelerinden veya internet yoluyla seyahat biletlerinizi alabilirsiniz.

Tren garları veznelerinden almamız gayet basit.; kartını göster ve al. İnternetten almanız biraz zamanınızı alacaktır.

İnternetten bilet alım yönergeleri;

– Sosyal kart yolcusu edinmiş olan ebilettcddtasımacilik.gov.tr sitesinden üye giriş bölümünü tıklayınız,

– Ekrana gelen kısımda mail adresini ve şifresini girerek üye girişini tamamlayınız. Satış rezervasyon ekranı gelecek.

– Bu ekrandan istasyon nereden – nereye gideceği bilgilerini girerek devam seçeneğine tıklayınız. Saatini belirledikten sonra ANAHAT trenleri için STANDART, YHT trenleri için ESNEK tarifeyi seçip SEÇ butonuna ve DEVAM seçeneğine tıklayınız.

– Gelen ekrandan vagondan koltuk seçimi yapılır ve Yolcu Bilgileri kısmında Aboman Kullan koltuğu seçilir. Ücret kısmında 0.00 kısmı kontrol edilip DEVAM seçeneği ile son sayfaya geçiniz.

– Gelen ekranda bilette ilgili bilgiler kontrol edip doğru ise ‘’Satış sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum’’ kutucuğuna işaretlenerek DEVAM tıklanarak işlem tamamlanır.

Ayrıca şu bilginin de önemli olması sebebiyle paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Engelli bilet alımlarında tekerlekli sandalye kullananlar için koltuksuz bilet satışı yapılmaktadır. Eğer tekerlekli sandalye kullanmayan kişi bu yeri kendisine alırsa, kendisi koltuk olmadığı için o trene binemeyecek, asıl hak sahibi ise o bilet satılmış görüneceğinden seyahat hakkını kullanamayacaktır.

İyi Yolculuklar Dilerim…


Etiketler

2 Yorum

  1. Bakanlıktan %90 oranlı Sosyal Kartımız olmasına rağmen internetten ücretsiz TCDD bileti alamıyoruz. Tarayıcıda da mobil uygulamada da aynı şekilde; Koltuk seçimi kısmında “Abonman Kullan” seçeneği çıkmıyor.

    1. Ayrıca ekonomide yer kalmadığında business alınırsa aynı indirim geçerli mi acaba? Müşteri hizmetleri geçersizdir dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı