Engelliler Dostu

Engellilerin Yaşadığı Sorunlar

Engellilerin Yaşadığı Sorunlar; Her gün yanlarımızdan geçerler, her gün hemen hemen onlarla bir yerde karşılaşırız. Nasıl problemler ile karşılaştığını düşünmeyiz ya da nasıl bir psikolojik ruh hali içinde olduklarını düşünmeyiz. En rahatlatıcı verileri bile göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye içinde net olmamak kaydıyla 2 milyonu aşkın engelli birey yaşamaktadır. Bizler de sizler için engellilerin yaşadığı sorunlar adı altında bu makaleyi derledik.

Görme engeli bozukluğu yaşayanlar için; daha rahat yürümeleri için yapılan kaldırımların olduğunu biliyorsunuz. Ne yazık ki onların sonuna saksı ve beton gibi sert cisimlerin yerleştirilmesi onların ciddiyetini koruyacak problemler ile karşılaşmasına sebep olabilir.

Ne yazık ki engellilerin yaşadığı sorunlar bunu üzüntü ile belirtmek zorundayız bazıları; aileleri tarafınca utanıldığı için toplumun içerisinden uzak tutmak için çaba sarf etmektedirler. Belli meziyetlerden mahrum kalmış olsalar da, bazı konularda engellerle karşılaşsa da her birey gibi onlar da tüm haklara sahiptir. Çünkü azınlık da olsa bir insan grubunu temsil ediyorlar.

Söz gelimi bu konuda herkes hemfikir olabilse dahi iş teoriden çıkıp pratik eyleme dönüştüğünde ne yazık ki bunu göremiyoruz. Ulaşımda engelliler için indirim yapılıyor fakat tüm her şey bundan ibaret de değildir. Onların vücutlarına ve hareket kabiliyetlerine göre dizayn edilmiş bir otobüs ile şehir içi ve şehir dışında seyahat etmeleri haklarıdır.

Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engellilerin yaşadığı sorunlar bunlarla da kalmıyor. Bunların üzerine toplum tabakasının da duyarsız kalması eklenince problemlerin art arda gelmesine olanak sağlıyor. Bazen insanlar için çok ufak olan araç park etmek gibi bir detay onlar için uzun soluklu bir problem çıkartabiliyor.

Yani toplum tarafından hor görülme, dışlanma gibi sorunlar engelliler için çok olumsuz bir konu olarak arz görmektedir.

Engellilerin Yaşadığı Sorunlar
Engellilerin Yaşadığı Sorunlar

Bir diğer engellilerin karşılaştığı sorunlar arasında iş bulma sorunu gelmektedir. Bu statüde oldukları için maalesef ikinci plana atıldıklarına şahit oluyoruz. Evde sık kalmak da onların sosyal kalmasını engelliyorlar.

Bazı banka önlerinde olan ATM’lerde engelliler için rampa olmaması bir problem yaşatmaktadır. Ayrıca sokak ve caddelerde altyapı konusunda eksiklik olması engellerle karşılaşmasına sebep veriyor.

Ayrıca bir çok engelli vatandaşın; ihtiyaçlarını giderebilmek adına  akülü araç ve tekerlikli sandalye ihtiyacını karşılamaması.  Bu da toplum içinde sorunlar ile karşılaşmasına sebep veriyor.

Engellilerin en çok karşılaştığı problemlerden biri de lavabo ihtiyacıdır. Bir çok kurumda engelliler için lavabo bulunmaması da karşılaştığı başlıca problemlerden biridir.

Engelliler bir çok problemlerle karşılaştı dedik. Bunlardan biri de iletişim sorunudur. Bazen konuşurken onların kalbini ve psikolojik durumlarına etki edecek sözcükler kullanabiliyoruz ki bunlardan biri de “sakat” kelimesidir. Onların bir kusuru olduğunu sanki yüzüne için söylemek söylemek hiç de ahlaki olmayan bir davranıştır.

Eğitim. Bir diğer can alan nokta ise budur. Mimari yapıların engellilerin eğitim sistemine yönelik yapılmaması onların bu konuda problemler yaşamasına sebep vermektedir. Bütün bireyler bir ülkede eğitim hakkından yararlanmaya sahiptir.

Bunlardan ne engelliler ne de başka statüdeki kimseler engellenmez. Bu sebeple engelliler için eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kısıtlayıcı herhangi bir durum söz konusu olmamalıdır.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

  1. Benim sağ kolum yok ve şeker hastasıyım iki tane çocuğum var biri ilkokul gidiyor biri orta okula gidiyor yardım ederseniz sevinirim ve eşimin bel fıtığı var iç uatir var dogalgaz alamadım yardım ederseniz sevinirim

  2. Benim sağ kolum yok ve şeker hastasıyım ederseniz sevinirim ve eşimin bel fıtığı var iç uatir var dogalgaz alamadım yardım ederseniz sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu